برای هر کسی در این موقعیت کاملا طبیعی‌ست که با خود بیاندیشد “ چرا نمی‌توانم لاغر شوم؟ چرا برای کاهش وزن اینقدر در تقلا هستم؟”
حتی ممکن است بخواهید که کلا بیخیال کاهش وزن شوید، اما دست نگه دارید!
ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم متوجه شوید اشکال کار کجاست و راهکارهایی عملی پیشنهاد کنیم.
اولا، به خاطر بسپارید که لاغر بودن لزوما به معنای سلامتی یا تناسب اندام افراد نیست. در واقع، صرف لاغر بودن ضمانت هیچ کدام از این دو را به شما نمی‌دهد. با این حال، واقعیت دارد که در زمان چاقی خطرات بیشتری سلامت افراد را تهدید می‌کند. از دست دادن ۵ تا ۱۰ کیلوگرم از وزن وضعیت سلامت کلی و تناسب اندامتان را بهبود خواهد بخشید. برای مثال چربی اضافه می‌تواند باعث تورم شده و درنتیجه ریسک آسیب دیدن مفاصل و بافتها را افزایش دهد. با از دست دان وزن اضافی احتمال بیماری‌هایی مانند آرتروز، التهابات و آسیب‌های مفصلی‌ کاهش می‌یابد.
حال که در مورد اهمیت کاهش وزن صحبت کردیم بیایید به سراغ قسمت جذاب ماجرا برویم، ۸ دلیل احتمالی که از کاهش وزنتان جلوگیری می‌کنند.

۸ دلیلی که نمی‌توانید به تناسب اندام دست یابید
۸ دلیلی که نمی‌توانید به تناسب اندام دست یابید

۱آیا روزتان را با صبحانه آغاز می‌کنید؟

اهمیت رژیم گرفتن در این است که بدانید صبحانه مهمترین وعده‌ی غذایی در تمام روز است و اگر شما این وعده‌ی غذایی مهم را حذف کرده‌اید احتمالا در حال آسیب رساندن به خود می‌باشید.
ممکن است فکر کنید که حذف صبحانه باعث کاهش وزن می‌شود، اما با این کار هنگام ظهر بطرز وحشتناکی گرسنه خواهید بود که باعث خواهد شد در طول ناهار غذای بیشتری مصرف کنید. مطالعات نشان می‌دهند که چاقی با حذف صبحانه رابطه‌ی مستقیمی دارد.
بهتر است که اولین وعده‌ی غذایی خود را طی یک ساعت پس از بیداری از خواب میل نمایید. چیزی بخورید که میزان فیبر بالایی داشته و شامل پروتئین نیز باشد تا بتواند تا زمان ناهار شما را سیر نگه دارد. از یک میوه هم میتوان برای تامین ویتامین مورد نیاز بدن استفاده کرد. یا مثلا می‌توانید از نان دارای سبوس و تعدادی تخم مرغ به همراه مقداری ماست استفاده کنید.

۲آیا میزان سوخت و ساز شما بر تناسب اندامتان موثر است؟

سرعت سوزاندن میزان کالری دریافتی شما به سوخت و ساز بدنتان بستگی دارد. ممکن است دلیل اینکه با سرعتی که می‌خواهید وزن کم نمی‌کنید این باشد که متابولیسم بدنتان آهسته است.
عوامل بسیاری بر سرعت سوخت و ساز بدن موثرند، برای مثال بالا رفتن سن یا میزان فعال بودن شما در طول روز جزء این عوامل‌اند. اگر باندازه‌ی سابق فعال نیستید، ممکن است مقداری از ماهیچه‌هایتان را از دست بدهید که در نتیجه باعث کاهش سرعت سوخت و سازتان نیز می‌شود. اگر می‌خواهید متابولیسم بدنتان افزایش یابد ورزش کنید، عضله‌سازی کنید و از رژیم‌های کم‌کالری دوری کنید.

۳آیا عوامل ژنتیکی می‌توانند بر تناسب اندام اثر بگذارند؟

بله، ممکن است که شما سوخت و ساز پایین را از والدین‌تان و یا حتی از والدینِ والدین‌تان به ارث برده باشید. افراد نمی‌توانند کنترلی بر این قبیل مسائل داشته باشند. متاسفانه، داشتن سوخت و ساز پایینتر باعث می‌شود برای کاهش وزن مجبور شوید سختتر از افرادی که سوخت و ساز سریعتری دارند تلاش کنید.

حتما بخوانید...
راهنمای طرز پوشش در سفرهای کاری برای آقایان

۴آیا جنسیت احتمال کاهش وزن را کم می‌کند؟ 

به نظر احمقانه می‌رسد، اینطور نیست؟ با این حال حقیقت دارد! جواب این سوال اندکی پیچیده است.
بر اساس یک تحقیق به نظر می‌رسد که کاهش وزن برای مردان بسیار آسانتر از بانوان است. از طرف دیگر، هنگامی که خانم‌ها وزن کم می‌کنند، زمان بیشتری طول می‌کشد تا دوباره وزن اضافه کنند. تفاوت‌های اصلی اینجاست که مردان و زنان کجا و چگونه این وزن را کم می‌کنند.
مردان اول از همه وزنِ ناحیه‌ی شکمی‌شان کاهش می‌یابد در حالیکه در مورد زنان اینطور نیست. شکم و پهلوها جزو سختترین نواحی برای کاهش وزن در زنان محسوب می‌شوند. بنابراین اگر شما بانویی هستید که می‌خواهید در ناحیه‌ی شکم کاهش وزن داشته باشید، می‌توانید از بستن کمربندهای مخصوص لاغری سود ببرید.
به خاطر داشته باشید این همه‌ی ماجرا نیست، بهترین راه کاهش وزن این است که علاوه بر استفاده از کمربندها و فرم‌دهنده‌ها، یک رژیم با میزان کالری مناسب داشته باشید.

۵آیا پیش از رفتن به رختخواب چیزی می‌خورید؟

مصرف خوراکی درست اندکی پیش از به خواب رفتن کاری‌ست که به هیچ وجه نباید انجام دهید! اگر پیش از خواب چیزی می‌خورید، ممکن است همین موضوع دلیل این باشد که نمی‌توانید وزن کم کرده و لاغر شوید. با این کار شما سوزاندن چربی‌ها را به کاری فوق‌العاده سخت برای بدن تبدیل می‌کنید.
طبق تحقیقی در مدرسه‌ی پزشکی هاروارد مصرف غذا شبها نقش مهمی در ترکیب بدن افراد بازی می‌کند. سعی کنید که شام را دو تا سه ساعت پیش از دراز کشیدن به منظور خواب میل کنید. در غیر این صورت قند خونتان، انسولین و دمای بدنتان افزایش می‌یابد. خوردن تنقلات پس از مصرف شام نیز میزان کالری دریافتی بدن را بسته به نوع خوراکی‌ای که مصرف می‌کنید بالا می‌برد، پس اگر مجبورید چیزی بخورید، گزینه‌ی عاقلانه‌ای را انتخاب کنید.

۶آیا استرس با تناسب اندام ارتباطی دارد؟

بعضی افراد هنگامی که دچار استرس می‌شوند شروع به خوردن می‌کنند. یکی از مشکلات اصلی این است که این افراد به دنبال دم دست ترین خوراکی‌ها می‌گردند که همان تنقلات مضری مانند چیپس و پفک، بستنی و انواع کیک‌های شکلاتی هستند.
در عوض این کار، اگر دیدید در حال پرخوری عصبی هستید، سعی کنید که با یک انتخاب آگاهانه، از طریقی دیگر سطح استرس خود را کاهش دهید، مثلا می‌توانید با ورزش کردن یا مراقبه به این هدف دست یابید.
استرس نقش حیاتی‌ای در سلامتی و تناسب اندام بازی می‌کند، پس اگر لازم شد حتی باید به دنبال کمک گرفتن از یک پزشک متخصص باشید.

۷مشکل خواب چطور؟

گاهی اوقات که نگرانی یا بعضی بیماری‌های خاص می‌توانند سبب مشکلاتی در به خواب رفتن یا خواب یک‌پارچه داشتن بشوند. این موضوع نیز بر میزان انرژی شما و همچنین سوخت و ساز بدنتان موثر خواهد بود. زمانی که انرژی کافی نداشته باشید، انگیزه‌ی کمتری برای ورزش کردن و هرگونه فعالیت فیزیکی خواهید داشت که می‌تواند منجر به دشواری کاهش وزن شود.
آیا می‌دانستید کسانی که باندازه‌ی کافی نخوابیده و استراحت نمی‌کنند در مقایسه با دیگر افراد در طول شبانه‌روز حدود ۳۰۰ کالری بیشتر مصرف می‌کنند؟
برای مثال پس از یک روز سخت کاری هنگامی که به خانه می‌رسید طبیعتا دلتان نمی‌خواهد آشپزی کنید. اکثر افراد ترجیح می‌دهند که سر راهشان در یکی از رستوران‌های فست‌فود توقف کرده و همبرگری با ۱۲۰۰ کالری بخورند، یا حتی آن شکلات دارای ۳۰۰ کالری را به عنوان میان‌وعده مصرف کنند.
اگر شما نیز جزو افرادی هستید که وعده‌های زیادی را بیرون از خانه میل می‌کنید، ممکن است دلیل خوب نخوابیدنتان در شب همین باشد. غذای غیرخانگی عموما میزان بسیار بیشتری کالری دارد که همین امر می‌تواند سوزاندن این کالری‌ها در طول شب را برای بدن دشوار کرده و شما را از خوابی آسوده محروم سازد.

حتما بخوانید...
اهمیت وقت‌شناسی در محل کار

۸آیا تیروئید می‌تواند نقشی در عدم تناسب اندام داشته باشد؟

تیروئید کم‌کار می‌تواند توانایی شما برای کاهش وزن را تحت تاثیر قرار دهد، در حالیکه تیروئید پرکار توانایی شما برای افزایش وزن را متاثر می‌کند. در تیروئید کم‌کار بدن شما آب و نمک اضافی در خود محبوس می‌کند، به همین دلیل شما وزن اضافه می‌کنید و کاهش وزن برایتان دشوار است. این شرایط، بعلاوه‌ی وجود سایر مواد شیمیایی در بدن، سطح انرژی و سوخت و ساز بدنتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
اگر شک دارید که این موضوع جزو دلایل عدم کاهش وزنتان است با یک پزشک متخصص در این باره مشورت کنید، او می‌تواند به شما بگوید که دقیقا باید چه کار کنید.

نتیجه‌گیری

عوامل بسیاری وجود دارند که توانایی شما را در کاهش و افزایش وزن تعیین می‌کنند. برای اینکه بهترین شرایط را برای کاهش وزن فراهم کنید باید این عوامل را شناسایی و کنترل کنید.
رسیدن به وزن ایده‌آل و تناسب اندام فواید بسیاری دارد. به عنوان مثال با کاهش چند کیلوگرم فشار بسیاری از روی زانوان و سایر مفاصل پایین‌تنه‌تان برداشته می‌شود. همچنین با کاهش بیماری‌هایی مانند استرس، فشار خون و قند خون بالا سلامت کلی بدنتان بهبود چشمگیری می‌یابد.
در نهایت اینکه یادتان باشد فقط اینکه چه می‌خورید مهم نیست، اگرچه رژیم غذایی مناسب عامل حیاتی‌ای در رسیدن به وزن دلخواه است، تنها عامل نیست. شما به یه برنامه‌ی تناسب اندام متعادل نیاز دارید که همزمان شامل رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی باشد. بنابراین انجام ورزش منظمی مانند تمرین با وزنه چند بار در طول هفته کمک خواهد کرد که سریعتر به تناسب اندامی که می‌خواهید دست یابید.