آیا می‌توانید وقت‌شناسی در محل کار را تعریف کنید؟ در جهان فعلی، سروقت بودن یکی از آسان‌ترین و در عین حال سخت‌ترین کارهاست. طبق یک تحقیق بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد دیر به محل کارشان می‌رسند.
این موضوع حواس دیگران را از کارهایشان پرت کرده و همچنین وقت آهنا را هدر می‌دهد. ارزش سروقت بودن بالاست اما بسیاری از افراد قادر به تشخیص این موضوع نیستند. فقط با به موقع رسیدن به محل کار، افراد می‌توانند میزان زیادی احترام و توجه از بالادستان خویش به خود جلب کنند.
فراموش نکنید که این موضوع تاثیر بسزایی بر زندگی شخصیتان نیز می‌گذارد، چرا که باعث می‌شود کارهای خود را زودتر به اتمام رسانده و محل کار خود را به موقع ترک کنید. در نتیجه زمان بیشتری برای انجام فعالیتهای شخصی دلخواه‌تان خواهید داشت.
این موضوع به داشتن ذهنی رهاتر و در نتیجه عملکرد بهتر در محل کارتان منجر شده و احتمال ترفیع گرفتنتان را نیز بالا می‌برد.

اهمیت وقت‌شناسی در محل کار
اهمیت وقت‌شناسی در محل کار

اهمیت و مزایای سروقت بودن:

سروقت بودن اهمیت زیادی داشته و مزایای بسیاری نیز در خود دارد. در زیر به تعدادی از دلایلی که به موقع حاضر شدن را مهم می‌سازند اشاره می‌کنیم.

 

۱نشانگر شخصیت استوار شماست

به موقع رسیدن به محل کار تعهد شما نسبت به شغلتان و علاقه‌تان به مجموعه‌ای که برایش کار می‌کنید را نشان می‌دهد. امروزه سروقت بودن اهمیت خود را در شرکت‌ها از دست داده و بسیاری از افراد به آن پایبند نیستند، در نتیجه اینکه شما به این موضوع متعهد باشید باعث می‌شود به چشم بیایید و توجه افراد را به خود جلب کنید. این کمک می‌کند که شما بعنوان فردی با شخصیتی قوی معرفی شده و دیگران به این خاطر به شما احترام خواهند گذاشت.

۲شانس شناخت افراد بیشتری را در محل کارتان خواهید داشت

سروقت بودن کمک میکند روز به روز به تعداد افرادی که در محل کارتان می‌شناسید بیفزایید، برای مثال ممکن است شانس دیدار یکی از هیئت مدیره‌ی شرکتتان را بیابید، یا حداقلش این است که متوجه می‌شوید با چه کسانی در یک محل شغول به کار هستید. گاهی فقط با یک سلام ساده می‌توانید روز خود و دیگران را بسازید.

۳نشان‌دهنده‌ی احترام شما به دیگران است

وقت‌شناسی نشان می‌دهد که شما برای رئیستان و همچنین زیردستانتان احترام قائلید. برای اینکه در زندگی خود واقعا موفق باشید، لازم است که به زیردستان و بالاستان خود به یک اندازه احترام بگذارید. این مساله دیگران را نیز تشویق می‌کند که پا جای پای شما گذاشته و تلاش کنند که سروقت باشند، که این شما را به یک راهنمای قابل احترام تبدیل خواهد کرد.

 

۴به شما زمان کافی برای برنامه‌ریزی روزتان را خواهد داد

به موقع رسیدن به محل کارتان کمک می‌کند که از قیل و قال ترافیک دوری گزیده و فرصت برنامه‌ریزی و بررسی وظایف روزانه‌تان را داشته باشید. یک برنامه‌ریزی صحیح کارتان را ساده‌تر نموده و باعث می‌شود همه‌ی وظایفتان را به موقع به انجام برسانید و خود این موضوع مسبب به موقع ترک کردن دفتر کار و داشتن زمانی بیشتر برای لذت بردن از زندگی‌ست.

حتما بخوانید...
چرا نمی‌توانم وزن کم کنم؟ ۸ دلیلی که نمی‌توانید به تناسب اندام دست یابید

۵با آمادگی کامل وارد جلسات می‌شوید

اگر جلسه‌ای پیش رویتان باشد، بهتر است که پیش از وارد شدن به اتاق جلسه یک بررسی اجمالی داشته باشید و این مقدور نخواهد بود اگر دیر رسیده باشید. با این کار همچنین وقت دیگر افراد حاضر در جلسه را تلف نکرده و این امکان فراهم می‌شود که زودتر به یک جمع‌بندی رسیده و ملاقات به پایان برسد.

۶- روزتان راحتتر پیش می‌رود

اغلب در شرکتها کار افراد به یکدیگر وابسته است. فرض کنید که یکی از کارمندان مجبور باشد منتظر شما بمانید تا سر کار رفته و وظیفه‌یخاصی را به پایان برسانید تا بتواند برای پیش‌روی کارش از آن استفاده کند. اینکه شما کارتان را دیر آغاز کنید باعث عقب افتاد کار کل زنجیره‌ی کاری شده و پیش‌روی کل مجموعه را به تعویق می‌اندازد.

۷- میزان استرس‌تان کاهش می‌باید

همانطور که در قسمتهای قبلی نیز اشاره شد، وقت‌شناسی با فراهم نمودن زمان بیشتر برای تفریحات و فعالیت‌های دلخواه‌تان، می‌تواند نقش موثری در کاهش میزان استرس عمومی شما داشته، همچنین انجام شدن کارها در زمان مقرر از فشار کاری می‌کاهد و شما را از سرزنش خودتان یا دیگران به بهانه‌ی کم‌کاری بازمی‌دارد.

۸- دیگر خبری از کاهش حقوق به دلیل دیر حاضر شدن در محل کار نخواهد بود

همانطور که می‌دانید در بسیاری از شرکتها رایج است که تاخیر در شروع کار باعث جریمه‌ی کارمندان شده و افرادی که دیر کنند نصف حقوق آن روز خود را از دست می‌دهند. فقط با به موقع رسیدن می‌توانید دستمزد خود را از خطر کاسته شدن حفظ کرده و حتی میزان اعتماد بنفس خود را نیز افزایش دهید، چرا که آن مبلغ می‌تواند به پس‌اندازتان اضافه گشته و بدین وسیله هر کاری را که بخواهید می‌توانید با آن بکنید.

۹- ثابت می‌کند که شما قابل اعتماد هستید

وقت‌شناسی نشانگر این است که شما ارزش اعتماد کردن داشته ، فرد بسیار عملگرایی بوده و در نتیجه هرآنچه به همکاران یا رؤسای خود بگویید جدی گرفته خواهد شد. آنها ممکن است موقعیتی در اختیارتان قرار دهند تا ایده‌هایتان را مطرح کنید و یا وظایف دیگری را که مدتها در انتظارشان بوده‌اید را بر عهده بگیرید.

۱۰- در زمان‌های بحران به دادتان می‌رسد

یکی از زمانهایی که وقت‌شناسی خود را به خوبی نشان می‌دهد وقتهایی است که شما ممکن است نیاز به مرخصی داشته باشید. از آنجایی که همیشه وقت‌شناس بوده‌اید، به این موضوع توجه ویژه‌ای شده و کارفرمایانتان درخواست مرخصی شما را یک بهانه تلقی نخواهند کرد.

۱۱- اعتماد به نفستان را بالا می‌برد

از آنجایی که با وقت‌شناس بودن می‌توانید پروژه‌های خود را در زمان معین و طبق تعهداتتان به پایان ببرید، اعتماد به نفستان افزایش یافته و می‌توانید اهداف بزرگتری برای خود برگزینید. بعلاوه این کار منجر به اطمینان خاطرتان می‌شود، چرا که آنقدر به خودتان باور خواهید داشت که هر وظیفه‌ای به عهده‌تان بگذارند، به خوبی از پسش برخواهید آمد. همچنین از شر عادتهای قدیمی و بهانه‌های بچگانه نیز خلاصی می‌یابید.

۱۲- دستاوردهایتان افزایش می‌یابند

بهترین آورده‌ی وقت‌شناسی این است که از آنجایی که کمک می‌کند کارتان را پیش از اتمام ساعت اداری به پایان برسانید، می‌توانید زمانی را در محل کار خود به یادگیری و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محل کارتان، شغلتان و سایر فرآیندهای مرتبط با اینها اختصاص دهید. در آینده این موضوع به چشم خواهد آمد و می‌تواند زمینه‌ی ترفیع گرفتن‌تان را فراهم کند، همچنین با این کار تاثیر مثبتی بر روی موفقیتهای شغلی آینده‌ی خود خواهید داشت.

حتما بخوانید...
اهمیت وقت‌شناسی

۱۳- در آینده می‌توانید انتظار دریافت توصیه‌نامه‌های خیلی خوبی را داشته باشید

فرض کنید که در جایی دیگر به دنبال کاری کاملا متفاوت می‌گردید و چیزی نمانده که استخدام‌تان کنند؛ در فرآیند استخدام، داشتن توصیه‌نامه از کارفرمایان سابق و فعلی تاثیر بسزایی دارد. یکی از اولین چیزهایی که در اینگونه توصیه‌نامه‌ها ذکر می‌شود وقت‌شناسی است و اگر شما به وقت‌شناسی شناخته شده باشید شانس بسیار خوبی برای دریافت آن شغل خواهید داشت و برعکس، اگر اشاره شود که فردی بوده‌اید که تاخیرهای گاه و بی‌گاه داشته، احتمال اینکه آن شغل به شما واگذار شود کاهش چشمگیری خواهد یافت، هرچقدر هم که در آن کار خوب بوده باشید.

۱۴- الهام‌بخش دیگران می‌شوید

اگر رئیسی باشید که همیشه دیر می‌کند، کارمندانتان شما را جدی نخواهند گرفت. یک کارفرما باید الهام‌بخش دیگران باشد. وقت‌شناسی به واژه‌هایتان قدرت می‌بخشد تا منظور خود را به طور واضح به زیردستانتان منتقل کنید. این مهم است که برای کارمندان چارچوب‌های مشخصی را تعیین کنید تا دید بهتری داشته و بتوانند با پیروی از آنها کار خود را درست انجام دهند.

همانطور که اشاره شد، امروزه همه‌ی افراد اصول وقت‌شناسی را رعایت نمی‌کنند، اما رعایت این اصول دستاوردهای بسیاری خواهد داشت. در ابتدا ممکن است که سروقت حاضر شدن در محل کار یک وظیفه‌ی دشوار تلقی شود، اما با مداوت و تلاش به سادگی می‌توان آن را تحقق بخشید.
با رعایت وقت‌شناسی نه فقط در محل کار، بلکه در زندگی شخصی‌تان نیز می‌توانید تغییرات چشمگیری ایجاد کنید و در میان خانواده و دوستانتان احترام شایانی را نصیب خود گردانید. زمانی که این عادت به قسمتی از زندگی‌تان تبدیل شود، دیگر مانند یک وظیفه با آن برخورد نخواهید کرد.
بهترین تمرین برای این کار تنظیم یک جدول زمانی و به همراه داشتن همیشگی ساعت می‌باشد، شما حتی می‌توانید از یکی از اعضای خانواده یا دوستتان نیز برای این کار کمک بگیرید.
از ساعت مچی استفاده کنید و توجه کنید که هر فعالیتی چقدر از زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد یا مثلا چقدر طول می‌کشد تا از یک نقطه‌ی شهر به جایی که مدنظر دارید برسید. وقت‌شناسی کار دشواری برای انجام دادن نیست، اما یکی از آسانترین کارهایی است که برای دستیابی به موفقیت می‌توان انجام داد.

آیا شما فرد وقت‌شناسی هستید؟ نظرات خود را در مورد این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.