آیا متوجه این موضوع شده‌اید که “دیر کردن” در بین افراد در حال افزایش است؟ اخیرا مردم برای رسیدن به محل کارشان، جلسه‌ی اولیا مربیان مدرسه‌ی فرزندشان، تماشای یک مسابقه‌ی ورزشی و حتی به جشن‌ها و مهمانی‌ها دیر می‌رسند. یک ضرب المثل قدیمی هست که می‌گوید: “آنها حتی برای مراسم ترحیم خودشان نیز دیر خواهند کرد.”
با این حال وقت‌شناسی یکی از را‌ه‌های کلیدی برای نیک شناخته شدن است.
امروز بیان خواهیم کرد که چرا سروقت بودن در تمامی رویدادهایی که برایشان برنامه‌ریزی کرده‌اید امری مهم است. فرقی نمی‌کند، قرارتان هرچه که باشد – یک تماس تلفنی، یک ملاقات کاری و یا یک مراسم خواستگاری – شما همیشه باید به موقع برسید.

اهمیت وقت‌شناسی
اهمیت وقت‌شناسی

چرا باید وقت‌شناس باشیم؟

سروقت بودن:

  • نشان می‌دهد که شما مسئولیت‌شناس و قابل اتکا هستید.
  • بیان می‌دارد که برای تعهدات خود ارزش قائل بوده و قابل اعتماد هستید.
  • حاکی از آن است که به دیگران احترام می‌گذارید و باندازه‌ی وقت خود برای وقت آنها نیز ارزش قائلید.
  • شما را الگویی مناسب برای فرزندانتان و دیگر زیردستان‌تان می‌سازد.
  • اعتمادبنفس و موفقیت می‌آفریند.

 

یکی از ویژگی‌های مشترک افراد موفق این است که به زمان‌شان بعنوان یک سرچشمه‌ی ارزشمند می‌نگرند. هنگامی که برای قرار با کسانی که برای وقتشان ارزش قائلند دیر می‌کنید، در واقع یکی از گرانبهاترین دارایی‌های آنها را به هدر داده‌اید و احتمال زیادی وجود دارد که آنها به چشم فردی گستاخ، بی‌مسئولیت و قدرنشناس به شما بنگرند. آیا اینها ویژگی‌هایی هستند که دوست دارید به آن شناخته شوید؟
شما نه تنها باید تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا در قرارهای کاری‌تان به موقع حاضر شوید، بلکه باید هرطور که شده در مورد تعهدات شخصی‌تان نیز وقت‌شناس باشید. محترم شمردن وقت دوستانتان و به دست آوردن احترامشان بخش مهمی از شهرت فردی شما به حساب می‌آید.
بیایید با هم نگاهی بیندازیم به دو حیطه‌ی کاری که در آنها وقت‌شناسی حائز اهمیت ویژه‌ایست.

 

حضور به موقع سر قرارها

نه تنها باید زورتان را بزنید که به موقع سر قرارها حاضر شوید، بلکه توصیه می‌کنم که هدف‌گذاریتان برای رسیدن ۵ دقیقه جلوتر از موعد مقرر نیز باشد.

۴دلیلی که بهتر است زودتر برسید:
۱- برای اینکه به خود این فرصت را بدهید که در صورت وقوع اتفاقات پیش‌بینی نشده دیر نرسید. اگر برای رسیدن رأس ساعت مقرر برنامه‌ریزی کنید، جایی برای خطا یا تاخیری باقی نخواهد ماند.
۲- تا در زمان ملاقات آرام باشید. دویدن به سمت در، در حالیکه استرس فراوانی دارید، به هیچ وجه تاثیر خوبی رویتان نخواهد داشت.
۳- تا مطمئن شوید که برای قرار ملاقات آماده هستید. همیشه چند دقیقه زودتر برسید تا چند دقیقه‌ای برای آرامش و تمرکز فرصت داشته باشید، نگاهی به دستور جلسه بیندازید و افکارتان را نظم دهید.
اگر من قراری با تعدادی از مشتریان احتمالی آینده‌ام در یک رستوران داشته باشم، میزی را انتخاب می‌کنم که سر راه نباشد. زود رسیدن به من این فرصت را می‌دهد که بهترین مکان و میز را برای ملاقات انتخاب کرده و مطمئن شوم که حواس مشتری‌هایم پرت نخواهد شد.
۴- برای دوری کردن از آوردن بهانه‌ای برای دیر رسیدن. شما را نمی‌دانم، اما من از گوش دادن به بهانه‌های دیگران، یا از آن بدتر، بهانه آوردن برای خود، متنفرم.
زمانی که در بنگاه معاملات املاک کار می‌کردم همیشه ۵ دقیقه زودتر می‌رسیدم تا چیزهایی که قرار بود ارائه کنم را جمع‌بندی کرده و نگاهی به دست‌نوشته‌هایم بیندازم و این باعث میشد که سر قرار ملاقات چیزها را از خاطر نبرم. این کار راهی ساده بود برای اینکه در اولین ملاقات تاثیر خوبی از خود به جای بگذارم.

حتما بخوانید...
50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن - قسمت دوم

 

برقراری تماس‌های تلفنی برنامه‌ریزی شده

وقتی برای تماس‌های تلفنی برنامه می‌ریزید همیشه کاملا مشخص کنید که چه کسی مسئول برقراری آن تماس است. اگر نمی‌دانید چه کسی باید تماس بگیرد، مسئولیتش را ب هعهده بگیرید و در زمان مقرر تماس را برقرار کنید، این کار به شما قدرت تسلط بر شرایط را می‌دهد.
اگر شما کسی باشید که باید تماس بگیرد، دوست دارید چه تاثیری روی مخاطبتان بگذارید؟ مثبت، خنثی یا منفی؟ اگر واقعا میخواهید که در زندگی پیشرفت کنید، از هر فرصتی برای گذاشتن تاثیر مثبت بر روی دیگران استفاده کنید.

  • تاثیر منفی – اگر ۵ دقیقه زودتر یا ۵ دقیقه دیرتر تماس بگیرید این احتمال وجود دارد که اثر منفی‌ای بگذارید.
  • بی‌اثر – اگر ۱ تا ۲ دقیقه زودتر یا دیرتر تماس بگیرید به احتمال زیاد اثری نخواهد داشت چرا که اکثر مردم همین کار را می‌کنند.
  • تاثیر مثبت – زمانی که دقیقا رأس ساعت مقرر تماس می‌گیرید شانس ایجاد تاثیر مثبت را خواهید داشت. تا بحال صدها نفر به من گفته‌اند که “شما واقعا سر موقع تماس گرفتید!” این به من می‌گوید که تاثیر خود را بر جای گذاشته‌ام.

 

وقتی قرار است تماسی بگیرید، در دفتر یادداشتتان بنویسد و حتی اگر لازم است روی گوشی خود آلارم بگذارید تا یک الی دو دقیقه جلوتر به شما یادآوری کند.
گرفته و این را اعلام کنید. اینگونه به دیگران اجازه می‌دهید که بر این اساس برنامه‌شان را تنظیم کنند. خوشبختانه امروزه تکنولوژی این کار را برایمان آسان نموده‌است.

 

زمانی که بهترین برنامه‌تان با شکست روبرو می‌شود

بسیاری از اوقات شرایط بیرونی خارج از کنترل ما هستند و همیشه مقدور نیست که سروقت برسیم. اگر قرار است دیر به محل ملاقاتتان برسید، در اسرع وقت تماس گرفته و این را اعلام کنید. اینگونه به دیگران اجازه می‌دهید که بر این اساس برنامه‌شان را تنظیم کنند. خوشبختانه امروزه تکنولوژی این کار را برایمان آسان نموده‌است

 

وقت‌شناسی یک انتخاب است.


بگذارید کمی تشویقتان کنم تا از اینکه فردی هستید که همیشه به موقع و آماده سر قرارهایش می‌رسد به خود ببالید. به خاطر داشته باشید، هیچ جنبه‌ی منفی‌ای در زود رسیدن وجود ندارد، اما جوانب منفی زیادی می‌توانند در دیر رسیدن نمایان شوند. شما می‌توانید به عنوان کسی که همیشه وقت‌شناس است شناخته شوید، اگر و فقط اگر این موضوع برایتان اهمیت داشته باشد!

آیا به موقع رسیدن برای شما یک چالش محسوب می‌شود؟ لطفا تجربیاتتان را در بخش زیر با ما به اشتراک بگذارید.