پس شما می‌خواهید یک جنتلمن باشید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید. یک آقای محترم بودن چیزی نیست که جزو ویژگی‌های ذاتی افراد باشد، و همینطور چیزی نیست که دکمه‌ی روشن و خاموش داشته باشد. این یک سبک زندگی‌ست. اگرچه امروزه بسیاری معتقدند که این دست آقایان در لیست گونه‌‌های در حال انقراض جای می‌گیرند، امیدوارم که این مقاله باعث یک تجدیدنظر شود.

جتلمن بودن حول محور واژه‌ی “احترام” می‌گردد. احترام به خودتان، به کسانی که برایتان اهمیت دارند و کسانی که می‌خواهید برایتان اهمیت داشته باشند.

در زیر به ۱۲ نکته برای جنتلمن بودن اشاره خواهیم کرد که در همه‌ی دوران‌ها کاربرد داشته و زندگی‌تان را هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌ای غنی خواهند کرد.

 

چگونه یک جنتلمن باشیم: ۱۲ نکته برای تمامی دوران‌ها

۱استایل شخصی ویژه برای خود تعریف کنید

بشخصه وقتی واژه‌ی “جنتلمن” را می‌شنوم اولین چیزی که به ذهنم می‌آید کت و شلوار، کراوات و کفش‌های واکس زده است، حتی فکر کردن به این موضوع هم برایم خواب‌آور و کسل کننده است.

خوشبختانه تعریف این واژه مدتهاست که توسعه یافته و دیگر به شکل خاصی از پوشش وابسته نیست. این موضوع تماما به رفتار شما برمی‌گردد، پس بهتر است استایل شخصی‌ای را برای خود انتخاب کنید که منعکس کننده‌ی شخصیت و شیوه‌ی زندگی شماست. لباس‌هایی را نخرید که فکر میکنید “باید” بخرید، بلکه لباس‌هایی را بخرید که بازتاب درونی شما هستند، حتی اگر آن لباس یک تی‌شرت با عکس ساندویچ است که رویش نوشته شده “هیچ ایده‌ای ندارم که کی هستم!”

 

۲به بهداشت شخصی خود اهمیت دهید

به ظاهر خود بپردازید و ببینید که چطور بنظر می‌رسید، سعی کنید همیشه پاکیزه و آراسته باشید. خانم‌ها ممکن است از اندکی بهم‌ریختگی بدشان نیاید، اما نه هر شکلی از نامرتب بودن، هیچکس دلش نمیخواهد که سر یک قرار مهم نتواند کارت اعتباریش را پیدا کند.

 

۳بالغانه رفتار کنید

امروزه رایج است که حتی در مصاحبه‌های شغلی نیز کارفرمایان پروفایل‌های شخصی افراد را در شبکه‌های اجتماعی بررسی می‌کنند. یافتن خانمی که پیش از پذیرفتن شما در زندگی‌اش نخواهد سری به پروفایل‌هایتان بزند نیز کاری غیرممکن بنظر می‌رسد. حتی اگر عکسهایتان مربوط به سالها پیش باشد و از آن زمان تا به حال شما به کلی تغییر رویه داده باشید، باز هم در ذهنیت دیگران موثر خواهد بود، پس سعی کنید همیشه رفتار خود را تحت کنترل داشته باشید. برای اولین گام بد نیست یک آدرس ایمیل باوقار برای خود برگزیده و آدرس ایمیل با عنوان “دلقک ابله” را که زمان ساختش به دوران دبیرستان‌تان بازمی‌گردد را کنار بگذارید.

 

۴زبان محاوره‌ی خود را در حالت -۱۸ نگه دارید

این موضوعی‌ست که طبیعتا در جلسات کاری یا مکالمات حرفه‌ای خود رعایت می‌کنید، اما باور کنید که وقتی قسم خوردن یا استفاده از اصطلاحات ناپسند جزئی از زندگی شخصی شما باشد، کنترل این عادت در محل کارتان نیز دشوار خواهد شد. اگر می‌خواهید یک جنتلمن باشید این موضوع را یکی از اولویت‌های خود قرار دهید. افزایش دایره‌ی لغاتتان نه تنها شیوه‌ی ارتباط شما با دیگران را بهبود خواهد بخشید، بلکه با این کار دیگران را تحت تاثیر ذکاوت و تسلط خویش نیز قرار خواهید داد.

حتما بخوانید...
راهنمای طرز پوشش در سفرهای کاری برای آقایان

 

۵با دیگران ارتباط برقرار کنید

چه می‌شود اگر هنگامی که در حال عبور از کنار یک غریبه هستید به او سلام کنید؟ یا اگر در سوپر مارکت به کسی اجازه دهید که جلوتر از شما وارد شود؟ با این کارها شما تاثیر بسیار مثبتی از خود به جا می‌گذارید. با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید و خوش برخورد باشید. این یکی از بهترین راه‌ها برای نزدیک شدن به دیگران و کسب تجربیات جدید و ایجاد ارتباطات حرفه‌ای می‌باشد.

اگر می‌خواهید در زمان دیدار با یک خانم جنتلمن بنظر برسید، به خاطر داشته باشید که کسی که اهمیت دارد “او”ست نه شما، شنونده‌ی خوبی باشید، سوال بپرسید و با این کار به او نشان دهید که برایتان اهمیت دارد، اینگونه او نیز به شما توجه خواهد کرد.

 

۶هدف خود را بیابید

در زندگی ورای یک خانه‌ی گرم و امنیت اقتصادی، چه می‌خواهید؟ به چه کاری علاقمندید؟ دوست دارید از خود چه اثری به جای بگذارید؟ آنچه برایش زندگی می‌کنید را مشخص کنید. با این کار نه تنها غنای بیشتری در زندگی خود احساس خواهید کرد، بلکه این کار به زندگی شما جوهر و عمقی خواهد بخشید که از شدتش ممکن است سرگیجه بگیرید. با این روش همه چیز روشن‌تر خواهد شد.

فقط به حرف من اکتفا نکنید، امتحانش کنید و خودتان طعمش را بچشید.

 

۷درباره‌ی آنچه که می‌خواهید صادق باشید

تصمیم نگرفتن خود نوعی تصمیم گرفتن است، اما نه از نوع خوبش! اگر خواهان احترام دیگران هستید، بدانید که چه می‌خواهید و چه نمی‌خواهید و در این مورد صریح باشید. دانستن اینکه چطور نه بگوییم یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی‌ست و اگر درست انجام شود احترام زیادی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

طبیعتا دلتان نمی‌خواهد یک آدم سست‌مایه باشید که مدام به کسانی که اهمیت می‌دهد متکی‌ست و قطعا دوست ندارید کسی باشید که از خود هیچ ایدئولوژی‌ای ندارد.

 

۸در را باز نگه دارید

باز نگه داشتن در برای دیگران ویژگی بارز یک جنتلمن محسوب می‌شود. این یکی از ساده‌ترین و در عین حال قوی‌ترین راه‌های نشان دادن این است که به آنها اهمیت می‌دهید.

 

۹به قول‌هایتان پایبند باشید

یکی از مهمترین بخش‌های جنتلمن بودن احترام گذاشتن به وقت دیگران و دوری از تعارف است، چیزی نگویید مگر اینکه از ته دلتان باشد. اگر زمانی را برای دیدار با کسی معین می‌کنید، دیر نرسید. اگر به کسی قول کمک کردن در کاری را می‌دهید، در آن کار به او کمک کنید. اگر قرار است یک پروژه را در زمانی مقرر تحویل دهید، به فرجه‌ها توجه کنید.

این کار به تقویت اعتماد در کسانی که برایتان اهمیت دارند منجر شده و همچنین خودباوری را که یکی از خصوصیات حیاتی یک جنتلمن است در شما افزایش می‌دهد.

 

۱۰جبران کنید

نه در خانه و نه در محل کارتان اهمیت چیزهای کوچک را دست کم نگیرید. اگر یکی از همکارانتان در ارائه‌ی یک کنفرانس طاقت‌فرسا کمکتان کرده است، در نوشتن گزارش سالانه‌اش کمکش کنید. اگر همسرتان برای خانه خرید کرده است، آنها را تا خانه ببرید. مطمئن شوید که همیشه نقش مثبتی در زندگی عزیزانتان ایفا می‌کنید.

حتما بخوانید...
اهمیت وقت‌شناسی

 

۱۱کارهایتان را خودتان انجام دهید

تمیز نگه داشتن دفتر کار، خانه و ماشینتان تاثیر مثبتی بر کسانی که شما را ملاقات می‌کنند خواهد گذاشت و نشان‌دهنده‌ی این است که شما خودتان را جدی گرفته و به آنچه برایش تلاش کرده‌اید می‌بالید.

ده سال بعد را تصور کنید که در حال زندگی با همسر عزیزتان هستید: اگر از الان شروع به تمرین کنید، یکی از معدود افرادی خواهید بود که بخاطر پرت کردن جوراب‌هایشان غر نمی‌شنوند. برد/برد

 

۱۲خودتان باشید

هیچکس به دنبال استخدام کردن یا قرار گذاشتن با یک خرس تنبل نیست. به لطف تکنولوژی زندگی‌های شخصی و حرفه‌ای ما با هم درآمیخته‌اند، پس تقسیم بندی‌ها را رها کرده و سعی کنید همواره خودتان باشید. دست از تلاش کردن برای دیده شدن از پشت ویترین بردارید، نه اینکه شلخته باشید، اما سخت نگیرید و فقط باشید.

بخش طعنه‌آمیزِ هنر خودتان بودن این است که معمولا چیزهایی که شما را به کسی که هستید تبدیل می‌کنند و یگانه می‌سازند، همان چیزهایی هستند که به شما خودآگاهی می‌بخشند. چیزهایی که برای شما آزاردهنده محسوب می‌شوند، ممکن است برای دیگران دوست‌داتنی باشند، اینها همان چیزهایی هستند که شما را منحصربفرد می‌کنند.

در صلح بودن با آنکس که هستید نشانه‌ی یک جنتلمن واقعی‌ست. یک آقا هیچ وقت دروغ نگفته و پنهان‌کاری نمی‌کند. جنتلمن بودن هیچوقت از مد نمی‌افتد. این نکته‌ها را تمرین کنید و در مسیر یک آقای واقعی بودن خواهید بود.

 

 

در نظر شما یک جنتلمن چه ویژگی‌هایی دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!