پیش از آنکه دهان خود را برای آغاز گفتگو با مصاحبه‌کننده باز کنید، از طریق شیوه‌ی پوششتان اولین تاثیرات را بر وی گذاشته‌اید. راهنمایی‌هایی که در اینجا آورده‌ایم اغلب بعنوان پوشش مناسب در مصاحبه‌ها شناخته شده‌اند. هر شرکت یا مجموعه‌ای پوشش منحصربه‌فرد خود را دارد وممکن است آنچه که قرار است سر آن کار پوشیده شود هیچ ربطی به پوشش مناسب هنگام مصاحبه برای آن شغل نداشته باشد.

آقایان:

لباس مناسب برای مصاحبه‌ کاری
لباس مناسب برای مصاحبه‌ کاری

⁃  به گونه‌ای لباس بپوشید که از نظر حرفه‌ای برای موقعیت شغلی‌ای که خواستارش هستید مناسب باشد. در اکثر مواقع این به معنای پوشیدن یک لباس رسمی است. به ندرت پیش می‌آید که لباس غیررسمی به تن کردن برای یک مصاحبه مناسب باشد.

⁃ در اینجا منظور ما از لباس رسمی یک دست کت و شلوار هماهنگ، پیراهن مردانه، کراوات، جوراب‌های مناسب و کفش‌های مردانه می‌باشد. بهترین گزینه برای شما پوشیدن کت و شلوار تیره با یک پیراهن رسمی به رنگ روشن است.

⁃ لباس شما باید راحت بوده و کاملا اندازه‌تان باشد. لطفا کت و شلواری که در ۱۵ سالگی برای عروسی خواهرتان خریده بودید را برای یک مصاحبه‌ی رسمی به تن نکنید، زمان آن رسیده است که روی خریدن یک دست کت و شلوار جدید سرمایه‌گذاری کنید!

⁃ از رنگهای جیغ و کراواتهای پر زرق و برق اجتناب کنید.

⁃ لباس‌هایتان باید منظم، پاکیزه و آراسته باشند. اگر در خانه اتو ندارید، یا یک اتوی مناسب خریداری کنید و یا به خشک‌شویی مراجعه کنید. صبح روز مصاحبه استحمام کنید و از محصولات ضدتعریق استفاده نمایید. از ادکلن‌های با بوی تند اجتناب کنید چرا که ممکن است آزاردهنده واقع شده یا حتی در افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند.

⁃ مطمئن شوید که دهانتان بوی ناخوشایندی نمی‌دهد. پیش از ترک کردن منزل برای رفتن به محل مصاحبه مسواک بزنید و پس از آن تا پیش از مصاحبه چیزی نخورید و قبل از مصاحبه سیگار نکشید.

⁃ دقت کنید که موهایتان تمیز، مرتب و آراسته باشند.

اگرچه ممکن است به نظر برسد که پوشیدن یک لباس کمتر رسمی برای مصاحبه‌ی ثانویه مناسب است، با این وجود کماکان باید حرفه‌ای لباس بپوشید. بهتر است که زیادی رسمی بنظر بیایید تا بیش از حد غیررسمی! یک ترفند ساده این است که مثل رئیستان لباس بپوشید. کفش‌هایتان باید کاملا واکس خورده باشند و خوب به نظر بیایند، نباید خراشیدگی داشته یا پاشنه‌شان خوردگی داشته باشد. کفشهایتان باید با کمربندتان نیز هماهنگ باشند. می‌توانید از فروشنده‌ی کفش در مغازه راهنمایی بخواهید. صبح روز مصاحبه صورت خود را شیو کرده و اگر ریش و سبیل دارید آنها را مرتب نمایید. ممکن است به نظرتان برسد که این قوانین تعدادشان زیاد است، اما اینها همه قواعدی هستند که باید هنگام تصمیم گرفتن برای آنکه در مصاحبه چه بپوشید مدنظر داشته باشید. حرفه‌ای لباس پوشیدن احترام به خودتان، مصاحبه‌کننده و شرکت مورد نظرتان را نشان می‌دهد. ممکن است که هرروز مجبور نباید اینگونه لباس بپوشید، اما زمانی که ظاهر و رفتاری حرفه‌ای از خود به نمایش گذاشته و به جزئیات توجه کنید، احتمال اینکه جدی گرفته شوید بیشتر است.

 

بانوان:

⁃  در حالت کلی شما باید یک لباس رسمی شامل دامن یا شلوار بپوشید. زمانی که شک دارید، سعی لباسی متعارف‌تر به تن کنید.

حتما بخوانید...
تیزر تبلیغاتی پوشاک مردانه ست من

⁃ لباس شما باید راحت بوده و کاملا اندازه‌تان باشد، اگر کمربندتان در حال نصف کردن شماست یا کت‌تان بیش از حد تنگ است، مسلما خوب به نظر نخواهید رسید. بعضی مغازه‌ها هنگام خرید امکاناتی ارائه می‌دهند از جمله ایجاد تغییراتی بر روی لباستان برای اینکه کاملا اندازه‌تان شود، سعی کنید از این امکان بهره ببرید، شما حتی می‌توانید برای این منظور به یک خیاط مراجعه کنید.

⁃ لباس‌های مخصوص مصاحبه باید تیره رنگ و ساده باشند. هرگونه لباس تنگ، روشن، کوتاه یا نازک کاملا نامناسب تلقی می‌شود.پیراهن یا مانتویی که تا سر زانوانتان را بپوشاند داری قد مناسبی است. همچنین پیراهن‌های بسیار بلند نیز هرچند به روز باشند، برای مصاحبه مناسب نیستند.

⁃ همراه کت‌تان یک بلوز ساده بپوشید. از پوشیدن رنگ‌های روشن، طرح پوست حیوانات و لباس‌های توری و نازک و کوتاه اجتناب کنید.

⁃ آرایش و لاکتان باید عاری از مبالغه باشند. سایه‌های همرنگ پوست و خنثی قابل توصیه‌اند. رنگهای روشن و غیرمتعارف و ناخن‌های خیلی بلند نامناسبند.

⁃ از حداقلِ جواهرآلات و گل‌سرها استفاده کنید. هنگام استفاده از این وسایل نیز آنهایی را برگزینید که در نهایت سادگی و بی‌زرق و برق باشند. اگر از انگشتر استفاده می‌کنید در هر دست یک انگشتر کافی‌ست.

⁃ کفش‌ها باید متعارف بوده و پاشنه‌هایشان نسبتا کوتاه باشد. سالم و نسبتا نو بوده و پاشنه‌شان ساییدگی نداشته باشد. کفش‌های جلوبتز یا پشت‌باز نپوشید، کفش‌هایی که به درد قرارهای ملاقات یا مهمانی می‌خورند را در مصاحبه به پا نکنید. یک کفش زنانه‌ی ساده، سبک، بدون بند و پاشنه برای این منظور ایده‌آل است. فروشنده‌ی کفش‌فروشی می‌تواند بهترین راهنمای شما در این زمینه باشد.

⁃ بهتر است از جوراب رنگ‌پا استفاده کنید. مطمئن شوید که کف جورابهایتان رنگ مشکی کفشتان را به خود نگرفته باشد. بد نیست جفتی جوراب اضافه در کیف‌تان همراه داشته باشید.

⁃ سعی کنید لباستان تناسبی نسبی با شغلی که برایش اقدام به مصاحبه می‌کنید داشته باشد. در اغلب موارد یک دست لباس رسمی برای این منظور مناسب است.

⁃ لباس‌هایتان باید منظم، پاکیزه و آراسته باشند. اگر در خانه اتو ندارید، یا یک اتوی مناسب خریداری کنید و یا به خشک‌شویی مراجعه کنید.

⁃ صبح روز مصاحبه استحمام کنید و از محصولات ضدتعریق استفاده نمایید. از ادکلن‌های با بوی تند اجتناب کنید چرا که ممکن است آزاردهنده واقع شده یا حتی در افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند.

⁃ مطمئن شوید که دهانتان بوی ناخوشایندی نمی‌دهد. پیش از ترک کردن منزل برای رفتن به محل مصاحبه مسواک بزنید و پس از آن تا پیش از مصاحبه چیزی نخورید و سیگار نکشید.

⁃ موهایتان باید تمیز، مرتب و دارای مدلی متعارف باشند. گل‌سرهای موزی، کش‌ها یا گلسرهای صدادار رنگ‌روشن و موهای دم‌اسبی دختران دبیرستانی در نمایش‌ها مناسب یک مصاحبه‌ی کاری رسمی نیست. نکته‌ی اصلی این است که مرتب و منظم و آراسته به نظر برسید.

اگرچه اشکالی ندارد که در مصاحبه‌ی بعدی اندکی غیررسمی‌تر ظاهر شوید، کماکان باید حرفه‌ای بنظر بیایید. بسیار بهتر خواهد بود اگر زیادی رسمی باشید تا اینکه بیش از حد غیر رسمی حضور یابید. همانطور که پیشتر نیز بیان شد، پوشیدن لباس مناسب احترام به خودتان، مصاحبه‌کننده و شرکتی که می‌خواهید در آن مشغول به کار شوید را نشان می‌دهد. با پوشیدن لباس مناسب، حتی اگر یونیفرم محل کارتان کاملا متفاوت باشد، به نمایش شخصیت زیباتری از خویش کمک کرده و احترام بیشتری برای خود کسب می‌نمایید.

حتما بخوانید...
تفاوت لباس رسمی و نیمه رسمی