کت و شلوار های مشکی برای آقایان: آیا باید از آنها استفاده کرد؟ یا گزینه‌های هوشمندانه‌تری هم وجود دارند؟

به غیر از طوسی، آبی و قهوه‌ای، یک رنگ دیگر در دنیای کت و شلوار آقایان وجود دارد که به صورت گسترده‌ای بکار می‌رود و آن رنگی نیست جز مشکی. با وجود محبوبیت و رواج گسترده‌ی این رنگ، کماکان این سوال باقیست که آیا مشکی واقعا برازنده‌ی تعداد زیادی از آقایان می‌باشد؟

به عنوان یک قانون کلی در لباس پوشیدن، لباس‌های با رنگ روشنتر گزینه‌های کمتر رسمی‌ای محسوب می‌شوند و این در حالی‌ست که طیف‌های مختلف رنگهای طوسی، آبی و قهوه‌ای، رسمی‌تر به حساب آمده و در نتیجه برای فضاهای کاری مناسبترند. با این وجود، کت و شلوار مشکی بیش از سایر رنگها به چشم می‌خورد، اما چرا؟

چرا امروزه کت و شلوارهای مشکی به صورت گسترده‌ای به چشم می‌خوردند؟

پاسخ این سوال رابطه‌ی تنگاتنگی با این واقعیت دارد که امروزه لباس رایج اکثر مردم جهان، به ویژه در امریکا، متاثر از شیوه‌ی پوشش افراد مشهور و برجسته‌ای مانند سلبریتی‌ها و سیاستمداران می باشد. و اینگونه مردان چه می‌پوشند؟ می‌بینیم که قاطبه‌ی این افراد در فضاهایی مانند جشنواره‌ها، کلیپ‌های موسیقی و مذاکرات سیاسی مشکی می‌پوشند. یا بطور خلاصه، رنگ مشکی همه‌جا هست.

با این وجود، استفاده‌ی افراد از رنگ مشکی در این فضاها را می‌توان در سه دسته‌ی مختلف طبقه‌بندی کرد.

رسمی و متناسب

زمانی که مردان را در جشنواره‌ها، مهمانی‌ها یا سایر مراسم‌های این‌چنینی می‌بینیم، آنها همان کت و شلوارهای همیشگی‌ای را که در محل کارشان به تن می‌کنند نمی‌پوشند، یا حداقل نباید بپوشند. در عوض، آن‌ها عموما به شیوه‌های لباس پوشیدن تاریخی و فرهنگی خود وفادار بوده و رنگ مشکی را که کاملا هم رسمی و مناسب است به کار می‌گیرند. آنها از چیزهایی مانند کراوات یا تاکسیدوی مشکی، کراوات سفید، کت دامن‌گرد و یا کت دامنباز (کت مردانه‌ای که یک دکمه دارد و ویژه‌ی مراسم رسمی روزانه است) استفاده می‌کنند. در این موقعیت‌های رسمی، یک کت و شلوار مشکی کاری به اندازه‌ی کافی رسمی محسوب نشده و گزینه‌ی نامعقولی به حساب می‌آید.

اصغر فرهادی و شهاب حسینی در جشنواره فیلم کن
اصغر فرهادی و شهاب حسینی در جشنواره فیلم کن

مد

قطعا رنگ سیاه هم برای آقایان و هم برای بانوان. یک از اساسی‌ترین رنگها در دنیای مد محسوب می‌شود. این را می‌توان به سادگی در پیراهن‌های مشکی‌ای که خانمها در جشنواره‌ها، مهمانی‌ها، فیلم‌ها و حتی راهروهای فرودگاه‌ها به تن دارند مشاهده نمود. برای آقایان نیز انواع جامه‌ها را در رنگ مشکی می‌توان یافت؛ لباسهایی مانند سوئی‌شرت‌های یقه اسکی، کت‌های چرم مشکی و کت و شلوارهای مشکی. برای مثال، طراحان بزرگی مثل تام فورد و کارل لاجرفیلد رنگ مشکی را امضای خود ساخته‌اند تا طی سالیان کامل و شیک بنظر برسند، اما هدف دیگری نیز درمیان بوده که توسط طراح دیگری به نام ایو سنت لارنت به بهترین شکل بیان شده: “‌مد از میان می‌رود اما استایل ابدی‌ست.”

منظورمان این است که اگر می‌خواهید امروزی، روی مد و شیک بنظر برسید، اشکالی ندارد که یک کت و شلوار مشکی کاملا برازنده با یک پیراهن سفید و کراوات مشکی بپوشید. اما در مجموع، با وجود اینکه لباسهایی مثل کت و شلوارهای مشکی و پیراهن‌های مشکی به طور غیرقابل انکاری جای خود را در مد روز جهان یافته‌اند، به سختی می‌توان آنها را در کمدهای لباس یک آقای جنتلمن کلاسیک گنجاند.

حتما بخوانید...
راهنمای طرز پوشش در سفرهای کاری برای آقایان

آیا کت و شلوار مشکی بپوشیم؟

پاسخ ما بطور خلاصه این است که نه به میزان زیاد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، گزینه‌های بهتری برای مواقع مختلف وجود دارند.

  • در مناسبت‌های رسمی باید بنا بر مقتضایشان لباس پوشیده شود، که میتوان از لباسهای رسمی روزانه همراه با کراوات سیاه و سفید نیز استفاده کرد. اکثر سیاستمداران باید به راحتی بتوانند از محدوده‌ی کت و شلوارهای مشکی گذر کنند. اگرچه مد روز می‌تواند خصوصیات خاص خود را داشته باشد، ما معتقدیم جامه‌ی مردانه ی کلاسیک از سبک و سیاق متفاوتی پیروی می‌کند.
  • اگرچه حقیقت دارد که تضاد رنگی یک کت و شلوار مشکی با پیراهن سفید و کراوات مشکی می‌تواند تاثیررضایت‌بخشی داشته باشد، این کنتراست بین سیاه و سفید همچنین می‌تواند رنگ را از بسیاری از مردانی را که پوست یا موهای روشنی دارند از بین ببرد. این موضوع خود را در نور روز و علی‌الخصوص در تابش مستقیم نور خورشید بیشتر نشان می‌دهد. البته مردانی که رنگ پوست چهره‌ یا موهای تیره‌تری دارند احتمالا با پوشیدن این ترکیب مشکل کمتری خواهند داشت، اما این واقعیت که بودن در میان عده‌ی زیادی از مردان در نور روز شما را تا حدود زیادی در جمعیت گن خواهد کرد به قوت خود باقی‌ست.
کت و شلوار مشکی مردانه
کت و شلوار مشکی مردانه

کت و شلوارهای مشکی چه زمان مناسبند؟

مراسم‌های خاکسپاری

اولین شرایط، که احتمالا خودتان هم حدس زده‌اید، مراسم‌های خاکسپاری هستند. رنگ سیاه دارای پیوند تاریخی با عزاداری‌ست و اگرچه رنگ لباس‌های رسمی روزانه ممکن است برای چنین موقعیتی زیادی شاد بنظر برسند، یک کت و شلوار مشکی می‌تواند رنگ مناسبی برای بیان حزن بوده و برای یک مراسم ترحیم مناسب خواهد بود.

کنسرت‌های موسیقی

دنیای موسیقی کلاسیک نیز پیوندی با کراوات سفید رنگ و مشکی رنگ داشته که هنوز هم ادامه دارد، یک جایگزین امروزی‌تر و محبوبتر پوشیدن لباسهایی‌ست که امروزه به آنها Concert Black dress code می‌گویند. هدف از این پوشش این است که فضای کنسرت یک‌دست شده و تمرکز اصلی مخاطبین فقط بر روی خود موسیقی باشد.

حضور بهنام بانی با کت و شلوار مشکی در کنسرت تهران
حضور بهنام بانی با کت و شلوار مشکی در کنسرت تهران

مذهب

رهبران مذهبی مانند کشیش‌ها اکثرا لباس‌های سیاهی می‌پوشند که نشان وفاداری آنها به فرقه‌های خاصی از مذهب مانند فرقه‌ی مسیحی آمیش است.

 

چگونه در یک کت و شلوار مشکی خوب بنظر برسیم؟

 

اندازه بودن همه‌ چیز است

ما باور به تناسبی داریم که لباس برایتان آنقدر تنگ نباشد که در طول روز احساس کنید لباستان مدام در حال قورت دادن شماست. مطمئن شوید که تمام قسمتهای سرشانه‌ها، قفسه‌ی سینه و کمر کتتان اندازه است و شلوارتان در اطراف مچ پاهایتان زیادی تنگ یا گشاد نیست.

اندکی رنگ بیفزایید

اضافه کردن اندکی رنگ به ترکیب کت و شلوار سیاه، می‌تواند از درجه‌ی حزن این رنگ کاسته و زندگی و نشاط به لباستان بیفزاید.

کت و شلوار مشکی مردانه
کت و شلوار مشکی مردانه

از پارچه‌های براق دوری کنید

هیچ چیز باندازه‌ی یک دست کت و شلوار با پارچه‌ی ارزان و براق نمی‌تواند شما را شبیه به نوجوانی جلوه دهد که اولین کت و شلوار یک‌دست مشکی خود را می‌پوشد. کت و شلوارهایی که پارچه‌ی مات‌تری دارند برازنده‌تر بنظر می‌رسند و بهتر است که پارچه‌های نخی را انتخاب کنید تا پارچه‌های شامل پلاستیک و مواد مصنوعی. بعلاوه، کت و شلوارهای مشکی طرحدار در مقایسه با همنوعان ساده‌ی خود شادابتر بنظر می‌رسند. بهتر است که از راه‌راه‌های بیش از حد پررنگ دوری کنید، اما راه‌راه‌های باریک یا چهارخانه‌های درشت در صورت ظرافت می‌توانند خوب باشند.

حتما بخوانید...
50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن - قسمت دوم

با اعتماد بنفس به تن کنید

امروز تعداد زیادی از دلایلی را که بیان می‌داشتند چرا نباید کت و شلوار مشکی اولین انتخابتان در اکثر مواقع باشد را ذکر نمودیم. یک کت و شلوار سرمه‌ای یا نوک‌مدادی در خیلی از موارد می‌تواند برازنده‌تر باشد، بنابراین، پوشیدن یک کت و شلوار مشکی علارغم همه‌ی مسائل ذکر شده، نیازمند اعتمادبنفسی برای بیان این مطلب است که: “من قوانین را به قدری خوب می‌دانم که دستشان بیندازم.” در هر جمعی که باشید، باید این اثر را از خود بجا بگذارید که این شما هستید که لباستان را پوشیده‌اید و نه برعکس.

در مجموع، اگرچه شرایط خاصی وجود دارند که تحت آن شرایط کت و شلوار مشکی برای پوشیدن مناسب است، ما باور داریم که این اولین کت و شلوار در کمد لباسهای یک آقای متشخص نخواهد بود.

 

شما هرچند وقت یکبار کت و شلوار مشکی می‌پوشید؟ لطفا نظراتتان را در بخش زیر با ما در میان بگذارید.