نکات ضروری بسیاری هستند که برای خرید کفش چرم، باید نسبت به آن ها آگاه بود و قبل از خرید باید به آن نکات توجه کرد. برای مثال باید بدانیم که ویژگی های کفش چرم باکیفیت چیست؟ چگونه میتوان کفش چرمی باکیفیت و بی کیفیت را از همدیگر تشخیص داد؟ کدام جنس چرم برای کفش مناسب است؟ و ….. . برای اینکه به پاسخ همه ی این سوالات برسید لازم است که مطلب آورده شده در این سایت را تا انتها مطالعه بفرمایید.

چرا باید کفش چرم بپوشیم

قبل از اینکه به نکات ضروری که هنگام خرید کفش چرم باید دانست؛ بپردازیم، بررسی میکنیم که اصلا چرا باید کفش چرم بپوشیم؟ کفش چرم خوب چه مزایایی دارد؟ و بهتر است جنس کفش از چه نوع چرمی باشد؟

مرغوب ‌ترین و بهترین جنس برای تهیه و تولید کفش، چرم است. از بین انواع چرم‌های موجود در بازار هم، چرم طبیعی اصلی که در ترکیبات خود، مواد اضافی نداشته باشد؛ بهترین نوع کفش تلقی میشود. دوام و کیفیت کفشی که با چرم طبیعی و اصل ساخته میشود، بسیار بالا میباشد. یکی از مزایای پوشیدن کفش چرم خوب که باعث میشود آن را بهترین نوع کفش دانست، منافذ موجود در چرم است. منافذ کفش چرم موجب اکسیژن رسانی به پا میشود. همچنین این منافذ مانع از بروز آسیب در قسمت‌های مختلف پا میشود.

از دیگر مزایای پوشیدن کفش چرم طبیعی، میتوان به راحتی بیش از اندازه ‌ی آن اشاره کرد. البته برای اینکه در آن احساس راحتی داشته باشید؛ باید کفش طراحی مناسبی هم داشته باشد. همانطور که پیش تر هم اشاره شد، کفش چرم طبیعی بسیار راحت ‌تر از انواع دیگر کفش‌ است و به همین دلیل، کفش چرم طبیعی برای استفاده‌ ی روزانه مناسب تر و راحت تر است. اگر از کفش چرم طبیعی خود مراقبت های لازم را به عمل آورید و اصول واکس زدن و دیگر نکات مربوط به نگهداری را به خوبی رعایت کنید؛ تا سال‌های سال از داشتن یک کفش چرمی خوب  بهره مند خواهید بود.

کفش چرمی زمستانه

به طور کلی 9 مزیت را میتوان برای کفش چرم طبیعی بر شمرد که عبارتند از:

 1.  ماندگاری بیشتر
 2. پوشیدن و استفاده ‌ی راحت ‌تر
 3. تعمیر آسان ‌تر
 4.  شیک بودن
 5. جلوگیری از عرق کردن پا به دلیل جریان داشتن هوا در کفش
 6. حساسیت پوستی کم ‌تر
 7. ضد آب
 8. پیشگیری از پینه بستن پا
 9. سازگار با محیط زیست

کفش چرمی ضدآب

انواع کفش چرم بر اساس کشور‌ تولید کننده

جنس چرمی که در کفش به کار رفته است، یکی از نکات مهم در خرید کفش چرم  میباشد. درواقع، برای انواع چرم کفش، دسته بندی خاصی در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن دسته بندی معمولی که برای چرم کفش ها وجود دارد و آن را به دو دسته ‌ی کفش چرم طبیعی و کفش چرم مصنوعی تقسیم‌ میکنند؛ دسته‌ بندی دیگری هم وجود دارد که به سبک تولید چرم مربوط میشود. این نوع از دسته بندی، بر اساس کشور‌های تولید کننده صورت میگیرد. معروف ‌ترین اجزای این نوع از تقسیم بندی شامل موارد زیر هستند:

 • روسی
 • مراکشی
 • اسپانیایی

اما شایان ذکر است که نوع دیگری از تقسیم‌ بندی هم رایج است. این نوع از تقسیم‌ بندی بر اساس نوع دباغی که روی چرم صورت میگیرد؛ انجام شده است. این نوع دسته بندی از مهم‌ ترین و معروف ‌ترین تقسیم ‌بندی ها در رابطه با چرم به شمار میرود. قبل از بررسی این نوع دسته بندی، بهتر است ببینیم که اصلاً دباغی به چه معناست.

دباغی چرم چیست؟

به فرآیندی که در آن چرم خام را پردازش می ‌کنند و سپس آن را برای استفاده در صنایع پوشاک، آماده می‌سازند، دباغی می گویند. براساس نوع پرداخت چرم یا عمل دباغی که روی آن انجام شده است، تقسیم ‌بندی‌های مختلف و متنوعی، وجود دارد. از جمله آن ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چرم کامل
 • چرم نبوک
 • چرم اشبالت
 • چرم جیر
 • چرم کرومی
 • چرم ورنی

کفش چرم جیر

چرم مناسب برای کفش

یکی از نکات مهمی که هنگام خرید کفش چرم، باید در نظر داشت؛ طبیعی بودن چرمی است که کفش از آن تهیه شده است. شما می‌ توانید کفش های چرم طبیعی خود را  از میان انواع چرم‌ های دباغی شده موجود در بازار، تهیه کنید. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که هرچه قدر ظاهر چرم به کار رفته در کفش طبیعی ‌تر باشد، کفش هم کیفیت بهتری خواهد داشت. چرا؟ چون اگر در فرآیند دباغی چرم، از مواد شیمیایی کمتر استفاده شده باشد، ‌ظاهر چرم هم طبیعی تر جلوه خواهد کرد.

اما چه چرمی برای کفش مناسب تر است؟ ما توصیه میکنیم که از چرم ‌های کامل خریداری کنید. کفش‌هایی که از چرم کامل ساخته شده اند، بهترین انتخاب هستند. از نقطه نظر ما پس از آن، چرم نبوک، در الویت دوم قرار می‌گیرد. هرگز این نکته را فراموش نکنید که مهم‌ ترین معیار برای سنجش مشخصات و ویژگی های یک کفش چرم خوب، کیفیت چرمی است که کفش از آن تولید شده است.

ویژگی های چرم مناسب برای تولید کفش

دانستن بعضی از ویژگی های چرم مناسب برای تولید کفش، تشخیص کفش چرمی خوب  از بد را آسان ‌تر میکند. این ویژگی ها عبارتند از:

 • چرم خوب، چرمی است که بیش از حد طبیعی خود براق نباشد.
 • کفش چرمی خوب، هنگام پوشیدن بیش از اندازه چین و چروک نمی‌ خورد.
 • چرم خوب، بوی مواد شیمیایی نمی دهد.
 • وقتی چرم را بو میکنید، باید بوی طبیعی پوست حیوانات را حس کنید.
 • چرمی که طبیعی باشد به ‌راحتی نمی ‌سوزد. یعنی اگر کبریت یا فندکی روی آن بگیرید، نباید آتش بگیرد.

کفش چرم طبیعی

راحتی پا در کفش چرم

هنگام خرید کفش چرمی هم مثل بقیه پوشاکی که خریداری می کنید، باید به راحتی آن‌ توجه ‌کنید و مطمئن شوید که پای شما در کفش راحت است. توجه کنید که اگر کفش چرم خوب را به درستی و با دقت انتخاب کنید، تجربه ‌ی فوق‌العاده‌ ای خواهید داشت.

اگر موارد گفته شده در زیر را هنگام پوشیدن کفش حس کردید؛ یعنی آن کفش برای شما مناسب است :

 • پایتان بیش از اندازه در کفش نلغزد.
 • سرپنجه‌ هایتان در کفش تحت فشار نباشد.
 • کفش تنگ یا گشاد نباشد. به این موضوع بسیار دقت کنید چون اگر کفش تنگ یا کشاد باشد، باعث تغییر فرم پا و سرپنجه ‌ها میشود و مشکلاتی مثل میخچه بروز پیدا میکند.

کفش چرم راحتی

یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید کفش چرم این است که اگر در هنگام خرید کفش چرم ، اندکی فشار بر روی سرپنجه ‌ها احساس کردید؛ جایی برای نگرانی نیست و فشار در حد کم اش طبیعی است. به علاوه، یکی از مشخصات کفش چرم خوب این است که پس از چندبار استفاده، اصطلاحاً جا باز میکند. نیازی به گفتن نیست که کفش‌ چرم خوب، علاوه بر زیبایی، بسیار راحت است و پا را اذیت نمیکند.