15% تخفیف ویژه اولین سفارش

سبد خرید کوچک

50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن – قسمت دوم

همه‌ی استایل این است که شما خود را چطور نمایش می‌دهید. در قسمت اول این مقاله 25 اشتباه رایج را بررسی کردیم که میتوانید با کلیک برروی این لینک مشاهده کنید. در قسمت دوم این مقاله سعی داریم 25 مورد دیگر را مورد بررسی قرار دهیم؛ پس همراه مجله مد و فشن ست مگ باشید:

50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن - قسمت دوم
50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن – قسمت دوم

26. چاک‌های باز

چاک‌های باز در لباس نشانه‌ی اندازه نبودن آن است. هرچه چاک بلندتر باشد، می‌تواند باوقارتر بنظر برسد، اما به شرط اینکه هنگاهی که ایستاده‌اید این چاکها بسته بمانند. چاکهای وسط لباس به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند مگر اینکه اسب‌سوار باشید.

حواستان به چاک‌های لباستان باشد، آنها باید موقع ایستادن صاف و بسته باشند.

چاک‌های باز
چاک‌های باز

 


 

27. چروک‌های لباس تنگ

بسیاری از آقایان ترجیح می‌دهند از کت و شلوارهای تنگ استفاده کنند، چرا که فکر می‌کنند با این کار جذابتر بنظر می‌رسند و البته امروزه این مد است، اما حواستان باشد که پوشیدن لباس خیلی تنگ به هیچ وجه برازنده نیست. بارزترین نمونه‌ی لباس بیش از حد تنگ چین و چروک‌هایی به شکل X دو روی لباستان است، خصوصا در نواحی میانی کت و حوالی شکم در شلوار. اگر این چروکها را می‌بینید یعنی وقت آن رسیده که با کت و شلوارتان خداحافظی کنید.

چروک‌های ضربدر شکل نشانگر این هستند که کت یا شلوارتان بیش از حد تنگ است.

چروک‌های لباس تنگ
چروک‌های لباس تنگ

 


 

28. جورابهای ورزشی

جورابهای سفید ورزشی فقط مناسب باشگاه هستند و با این حال بسیاری از مردان بطور روزانه، یا حتی بدتر، با لباسهای رسمی‌شان از این جورابها استفاده می‌کنند. این اشتباه ساده را مرتکب نشوید و در عوض از جورابهای بلند مردانه‌ی مناسب استفاده کنید.

استفاده از جورابهای ورزشی سفید باید منحصر به باشگاه باشد و بس!

جورابهای ورزشی
جورابهای ورزشی

 


 

29. زیرپوش‌های مشخص

زیرپوش یا تی‌شرتی که از زیر پیراهنتان در ناحیه‌ی گردنتان پیدا باشد یکی از مهمترین برهم‌زننده‌های ترکیب پوشش شما خواهد بود. یک زیرپوش هیچوقت نباید دیده شود. بطور خلاصه، اشکالی ندارد که زیرپوش به تن کنید، فقط اطمینان حاصل کنید که زیرپوشتان یک یقه‌ی پهن هفت داشته و رنگش به رنگ پوستتان نزدیک باشد، در آن صورت حتی اگر اندکی از زیرپوشتان از پیرهنتان بیرون بزند و یا اگر دو دکمه‌ی بالایی پیرهنتان را نبندید باز هم زیرپوشتان مشخص نخواهد شد.

زیرپوش‌های مشخص
زیرپوش‌های مشخص
به خاطر داشته باشید که:
 • زیرپوشِ بیرون‌زده ترکیب کلی لباسهایتان را برهم می‌زند.
 • با زیرپوشتان مانند لباس زیرتان رفتار کنید، نگذارید دیده شود.
 • بهترین انواع زیرپوشها آنهایی‌ هستند که یقه‌ی هفت بزرگی داشته و هم‌رنگ پوست‌تان‌اند.

 


 

30. بندکفش‌های گره خورده در جهت اشتباهی

طبیعتا از بچگی شیوه‌ی گره زدن کفشهایتان را آموخته‌اید و احتمالا از آن به بعد دیگر به شیوه‌ی گره زدنتان نیندیشیده‌اید. بهرحال، شرط می‌بندم که کفشهایتان را با محکم‌ترین گره‌ی ممکن نمی‌بندید. وقتی که بند کفش خود را گرد کردید، پیش از آنکه بند دیگر را نزدیک بیاورید، اندکی صبر کنید، به کدام سمت قرار است بروید؟ خلاف آن جهت را امتحان کنید و گره زدن را به پایان ببرید، نتیجه گره‌ای محکمتر خواهد بود. برای امتحان کردن کفشتان را از دو طرف بکشید، اگر گره به صورت افقی قرار گرفت، گره‌تان حتی موقع راه رفتن محکمتر هم خواهد شد. اما اگر گره به صورت عمودی قرار گرفت، جهت حلقه را عوض کنید. این گره حتی از نظر زیبایی‌شناختی نیز برتر است! ؛)

فکر می‌کنید فقط یک راه برای بستن بند کفشتان وجود دارد؟ دوباره بیندیشید. حلقه کردن گره در جهت مخالف، پاپیون را در راستای افقی نگه داشته و موقع راه رفتنتان سفت‌تر می‌شود.

بندکفش‌های گره خورده در جهت اشتباهی
بندکفش‌های گره خورده در جهت اشتباهی

 


 

31. استفاده از کوله پشتی با کت و شلوار

اگر وسیله‌ای برای کودکان یا برای ورزش طراحی شده است، نباید از آن در موقعیتهای دیگر استفاده کنید. با پوشیدن کت و شلوار و استفاده‌ی همزمان از کوله‌پشتی شبیه اسکات پسر گمشده می‌شوید. بعلاوه، بندهای کوله‌پشتی سرشانه‌های کتتان را چروک انداخته و حجم زیاد کوله پشتی افرادی را که با شما در فضای عمومی قرار می‌گیرند را آزرده خواهد ساخت. اگر می‌خواهید جدی گرفته شوید، کوله‌پشتی را به مقتضای خودش استفاده کرده و یک کیف کیف دستی مردانه‌ی مناسب خریداری کنید.

در عوض از کیف دستی مردانه استفاده کنید.

استفاده از کوله پشتی با کت و شلوار
استفاده از کوله پشتی با کت و شلوار

 


 

32. بستن دکمه‌ی انتهایی جلیقه‌تان

بله، من می‌دانم که شما هر کجا که دکمه ببینید دلتان می‌هواهد آن را ببندید، اما در پوشش مردانه‌ی کلاسیک، اغلب دکمه‌ی انتهایی باز می‌ماند. از نظر تاریخی، دکمه‌ی آخری یک جلیقه با یک ردیف دکمه باید باز بماند. حتی ممکن است گاهی جلیقه‌هایی را ببینید که به این صورت دوخته شده‌اند، یعنی حنی نمی‌توانید دکمه‌ی آخر را ببندید چون در آن صورت لباستان موج و چروک خواهد برداشت.

بستن دکمه‌ی انتهایی جلیقه‌تان
بستن دکمه‌ی انتهایی جلیقه‌تان
۲ استثنا برای این قانون وجود دارند:
 • هنگامی که یک نیم‌تنه‌ی یک لباس پلوخوری را می‌پوشید، که با بستن کلیه دکمه‌هایش لباس منظم و مناسب بنظر می‌رسد.
 • هنگامی‌که جلیقه‌ای با دو ردیف دکمه به تن می‌کنید.

 


 

33. داشتن مارک‌ها و لوگوهای مشخص روی لباس رسمی

در لباسهای معمول روزانه طبیعی‌ست که مارک‌ها و علامت‌هایی را ببینیم، اما این موضوع برای یک لباس رسمی مناسب نیست. گاهی برخی برندها علامتهای کوچکی را روی آستین کت‌ها می‌گذارند و کندن آنها فراموش می‌شود که این امر می‌تواند باعث شود جلف بنظر بیایید. پس همیشه بخاطر داشته باشید که مارکهای مشخص را از روی پیراهن‌ها، کفشها و هر جای دیگری که یافتید بکنید.

داشتن مارک‌ها و لوگوهای مشخص روی لباس رسمی
داشتن مارک‌ها و لوگوهای مشخص روی لباس رسمی
فراموش نکنید:
 • همه‌ی مارکهای مشخص را بکنید.
 • بهتر است که بیانگر خویش باشید، نه برندهای جهانی.

 


 

34. تعمیر نکردن پاشنه و کف کفشهای کهنه

ممکن است رفتن پیش یک کفاش برای تعمیر کفش‌هایتان کارآسانی نباشد، اما اگر کفشهایی دارید که مخصوصا در نواحی پاشنه و نوک ساییدگی دارند، بهتر است این کار را انجام دهید.

یک تعمیر کفش صحیح باعث می‌شود بتوانید استفاده از کفشتان را برای مدتی طولانی تمدید کنید.
پس مطمئن شوید که پول خود را در جای درستی سرمایه‌گذاری می‌کنید، این هزینه‌ی اندکی برای داشتن ظاهری منظم و آراسته است.

تعمیر نکردن پاشنه و کف کفشهای کهنه
تعمیر نکردن پاشنه و کف کفشهای کهنه

 


 

35. پوشیدن یک پیراهن غیررسمی با یک کت رسمی

می‌دانم که این می‌تواند وسوسه کننده باشد، اما پوشیدن یک پیراهن پولو (پیراهنی جلوبسته آستین کوتاه و یقه‌دار که در قسمت بالایی چند دکمه دارد) با یک بلیزر (نوعی کت رسمی) نوعی تقابل ناپسند ایجاد می‌کند و نباید انجام شود. در صورتی که پیراهن پولوتان آستین بلند بوده و یقه‌ای مناسب دارد می‌توان آن را با یک بلیزر پوشید، در غیر این صورت بشخصه حاضر نخواهم بود یک پیراهن پولو را با یک بلیزر به تن کنم. یک پیراهن آستین بلند پولو می‌تواند جواب دهد.

پوشیدن یک پیراهن غیررسمی با یک کت رسمی
پوشیدن یک پیراهن غیررسمی با یک کت رسمی

 


 

36. بلند کردن یقه‌ی پیراهن

هیچ چیز به اندازه‌ی بالا دادن یقه‌ی پیراهنتان نمی‌تواند به این بلندی و رسایی پیغام “من بالغ نیستم” را اعلام دارد. این کار اغلب توسط نوجوانان انجام می‌شود و کاری نیست که یک جنتلمن بخواهد انجام دهد، مگر اینکه بخواهید گردنتان را از نور خورشید بپوشانید که در آن صورت نیز بهتر است به محض اینکه توانستید از نور خورشید دور شوید یقه‌ی خود را به حالت اولش بازگردانید.

فقط برای محافظت از گردنتان بلندش کنید، در غیر این صورت همیشه پایین نگهش دارید.

بلند کردن یقه‌ی پیراهن
بلند کردن یقه‌ی پیراهن

 


 

37. به چشم داشتن عینک آفتابی در فضاهای بسته

در صورتیکه مشکل پزشکی ندارید، استفاده از عینک آفتابی در فضاهای بسته‌ای مانند باشگاه‌ها باعث خواهد شد شدیدا خودنما و دون‌مایه بنظر برسید.

در صورتیکه خورشید یا نور شدیدی وجود ندارد عینک آفتابی خود را بردارید.

به چشم داشتن عینک آفتابی در فضاهای بسته
به چشم داشتن عینک آفتابی در فضاهای بسته

 


 

38. تا خرخره پر کردن کیف پول و جیب‌هایتان

چپاندن هرآنچه که می‌توانید در جیبهایتان میتواند ترغیب کننده باشد، اما اینکار نمای بیرونی جیبهایتان را خراب کرده و باعث می‌شود هنگام راه رفتن احساس ناراحتی کنید. در عوض می‌توانید از یک کیف دستی مردانه برای حمل کردن لوازمتان است استفاده کنید. اینگونه شما راحت خواهید بود، باوقار بنظر می‌رسید و بیش از حد جیبهایتان را پر نمی‌کنید. همین مطالب در مورد کیف پولتان نیز صدق می‌کند، شما به ۳۰ عدد کارت نیاز ندارید و اگر هنوز دارید آنها را در کیف پولتان حمل می‌کنید، احتمالا زمانی که به آنها نیاز داشته باشید نخواهید توانست آنچه را که می‌خواهید بیابید.

اطمینان حاصل کنید که کیف پولتان باریک باقی بماند تا زمانی که در جیب کتتان قرارش می‌دهید منظم‌تر بنظر برسید.

تا خرخره پر کردن کیف پول و جیب‌هایتان
تا خرخره پر کردن کیف پول و جیب‌هایتان

 


 

39. زیاده‌روی در عطر زدن

داشتن عطر اختصاصی هم می‌تواند جذابیت ایجاد کند و هم باعث می‌شود دیگران شما را از بوی عطرتان تشخیص دهند. اما اگر در این کار افراط کنید، مردم بوی شما را از چندین متر آنطرف‌تر تشخیص خواهند داد، که این موضوع نه تنها خوشایند نیست، بلکه ممکن است باعث شود دیگران بدگویی‌تان را بکنند فقط به این دلیل که از بوی شدید عطرتان حضورتان را برنمی‌تابند!

با عطر دوش نگیرید!

زیاده‌روی در عطر زدن
زیاده‌روی در عطر زدن

 


 

40. استفاده‌ی بیش از حد از زیورآلاتی مانند دکمه سردست و گیره‌ی کراوات

پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد دنیای شیک مردانه ممکن است بخواهید هرآنچه را که فراگرفته‌اید ترکیب کرده و همه را بکار ببندید. مشکل این کار این است که باعث خواهد شما بیشتر شبیه یک دلقک بنظر برسید تا یک جنتلمن! دکمه‌ سردست، گیره‌ی کراوات، حلقه‌ی انگشت کوچک، سنجاق یقه و… هر کدام از اینها به تنهایی خوبند اما ترکیب همگی‌شان به هیچ عنوان جالب نیست.

سادگی همیشه زیبایی‌ست و بهتر است به یک تا دو وسیله‌ی زینتی اکتفا کنید تا آراسته بنظر برسید.

استفاده‌ی بیش از حد از زیورآلاتی مانند دکمه سردست و گیره‌ی کراوات
استفاده‌ی بیش از حد از زیورآلاتی مانند دکمه سردست و گیره‌ی کراوات

 


 

41. ناخن‌های کثیف

اگر بهترین کت و شلوار دنیا را به تن داشته و گرانترین کفش‌های جهان در پایتان باشد اما ناخنهایی داشته باشید که زیرشان به وضوح کثیف است به هیچ نمی‌ارزد. اگر به باغبانی علاقمندید هیچ بسیار فوق‌العاده است، فقط حواستان باشد که پس از انجام کارهایتان دستان خود را بطور کامل بشویید. برای اینکار میتوانید از یک مسواک مستعمل کوچک یا یک سوهان ناخن که لبه‌ی باریکی دارد استفاده کنید.

یکی از آسانترین راه‌ها برای نگهداری درست از ناخن‌هایتان استفاده‌ از یک جعبه‌ی کوچک لوازم مراقبت از ناخن است.

ناخن‌های کثیف
ناخن‌های کثیف

 


 

42. پوشیدن شلوار جین‌های جنگ‌زده

می‌دانم که گاهی این نوع پوشش بسیار محبوب و به روز بنظر می‌رسد اما پوشیدن شلوارهای پاره عموما این معنا را تداعی میکنند که شلوارتان برایتان زیادی بلند بوده و بطور کلی این قبیل لباس‌ها کلاس کاری‌تان را پایین می‌آورند.

پوشیدن شلوار جین‌های جنگ‌زده
پوشیدن شلوار جین‌های جنگ‌زده

 


 

43. پوشیدن شلوار بوت‌کات (پاچه گشاد)

شلوارهای پاچه‌گشاد در دهه‌ی ۷۰ میلادی بسیار محبوب بودند. اما اگر امروزه چکمه می‌پوشید، بهتر است شلوارهای تنگتری بپوشید فقط به این دلیل ساده که این شلوارها جذابترند.

پوشیدن شلوار بوت‌کات (پاچه گشاد)
پوشیدن شلوار بوت‌کات (پاچه گشاد)

 


 

44. بر اساس سن و سال لباس نپوشیدن

من نمی‌گویم که شما نمی‌توانید از لباسهای خاصی استفاده کنید که برایتان استایل شخصی ایجاد می‌کنند، اما اگر ۶۵ ساله هستید احتمالا دلتان نمیخواهد که مانند یک پسربچه‌ی ۱۳ ساله لباس بپوشید و اگر ۱۹ سالتان است، طبیعتان نباید کت و شلوار مناسب یک آقای ۶۶ ساله را به تن کنید.

متناسب سن و سالتان لباس بپوشید.

متناسب سن و سالتان لباس بپوشید
متناسب سن و سالتان لباس بپوشید

 


 

45. پوشیدن تی‌شرتهایی که رویشان شعار و ضرب‌المثل نوشته شده است

ممکن است که شما زیرک و باهوش بوده و بخواهید پیامهایی را با جهان اطرافتان به اشتراک بگذارید، اما این کاری نیست که یک آقای بالغ بخواهد با لباسش انجام دهد. زمان آن رسیده که بزرگ شوید و تی‌شرت‌های نوشته‌دار را کنار بگذارید.

پوشیدن تی‌شرتهایی که رویشان شعار و ضرب‌المثل نوشته شده است
پوشیدن تی‌شرتهایی که رویشان شعار و ضرب‌المثل نوشته شده است

 


 

46. استفاده‌ی همزمان از گیره‌ی کراوات و جلیقه

هدف از زدن گیره‌ی کراوات، نگه داشتن کراواتتان در محلش است، یک جلیقه بطور خودبخود این هدف را برآورده می‌سازد و افزودن یک گیره‌ی کراوات بالای آن کاری گزاف است.

فرد آستر در حالی که به درستی از یک گیره‌ی کراوات استفاده نموده است
فرد آستر در حالی که به درستی از یک گیره‌ی کراوات استفاده نموده است

 


 

47. عینک‌های کج

این کار بلافاصله این پیام را ارسال مب‌کند که “من یک احمق هستم” و آیا شما دلتان می‌خواهد که اینگونه بنظر برسید؟ من که فکر نمی‌کنم. اگر عادت دارید که عینکتان را با یک دست دربیاورید، به احتمال زیاد در گذر زمان کج خواهد شد. پس همیشه از هر دو دستتان برای گذاشتن و برداشتن عینکتان استفاده کنید و به طور مرتب چک کنید که عینکتان کج نشده باشد. همچنین می‌توانید از دیگران بخواهید که نگاهی به شما انداخته و بگویند که بنظرشان آیا عینک روی صورتتان کج بنظر می‌رسد یا نه.

یادتان باشد که برای گذاشتن و برداشتن عینک از هر دو دستتان استفاده کنید تا به مروز زمان کج نشود.

عینک‌های کج
عینک‌های کج

 


 

48. گذاشتنِ گل سینه روی برگردانِ یقه

این یکی از چیزهایی‌ست که به مراتب در دامادها و ساق‌دوش‌هایشان مشاهده می‌کنیم، گذاشتن یک گل سینه‌ی بزرگ – که گاهی سر و ته هم می‌شود – آن هم روی یقه برگردان باریک اصلا ایده‌ی خوبی بنظر نمی‌رسد.
اگر می‌خواهید گل سینه بزنید این کار را درست انجام دهید، گل سینه باید در محل جادکمه‌تان قرار بگیرد.

گذاشتنِ گل سینه روی برگردانِ یقه
گذاشتنِ گل سینه روی برگردانِ یقه

 


 

49. پوشیدن کت و شلوار و کتانی

کت و شلوار جامه‌ای رسمی‌ست در حالی که کتانی اینطور نیست، درنتیجه ترکیب این دو اصلا جالب نیست. البته که پوشیدن کنانی اصلا بد نیست، فقط باید مراقب باشید که هنگام استفاده از کتانی لباس رسمی به تن نداشته و اسپرت پوشیده باشید. این قاعده در مورد صندل‌ها نیز صدق می‌کند!

هنگامی که کت و شلوار به تن می‌کنید مطمئن شوید که کفش مناسبی برای لباستان انتخاب کرده‌اید.

پوشیدن کت و شلوار و کتانی
پوشیدن کت و شلوار و کتانی

 


 

50. استفاده از کراوات با پیراهن آستین کوتاه

کتها برای پوشیده شدن با پیراهن‌های آستین بلند طراحی شده‌اند. اما اگر در فضای بیرون خیلی گرمتان است، صرفا کت‌تان را درآورده و آستین‌های پیرهنتان را تا بزنید.
در عقیده‌ی شخصی من پیراهن آستین‌کوتاه چیزی زائد است، چرا که به جای آن میتوان از پیراهن‌های پولو (یقه‌دار چند دکمه) استفاده کرد.

اگر به دنبال لباسی آستین کوتاه هستید بهتر است سراغ پیراهن‌های پولو ( پیراهن‌های یقه‌دار دارای دکمه) بروید.

استفاده از کراوات با پیراهن آستین کوتاه
استفاده از کراوات با پیراهن آستین کوتاه

 

حالا که ۵۰ اشتباه اساسی لباس پوشیدن را می‌دانید، اولین کاری که خواهید کرد چیست؟

هدف از خوش‌پوشی این است که در کنار لذت بردن از آن، خود را به خوبی بیان کنیم. اما دوری از اشتباهات رایج تنها شروع این ماجراست!

مطالب مرتبط

1 دیدگاه در “50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن – قسمت دوم

 1. آواتار علی
  علی

  پست خوبی بود کامل خوندم فقط مورد اخر شماره 50 در مورد کراوات و پیراهن استین کوتاه گفته یعنی من هر روز با لباس اشتباه به سر کار میرم ؟؟!!

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است