15% تخفیف ویژه اولین سفارش

سبد خرید کوچک

50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن – قسمت اول

همه‌ی استایل این است که شما خود را چطور نمایش می‌دهید. استایل شما، شخصیت شما را نمایان می‌کند. و بدون اینکه نیاز باشد بلند و رسا بگویید، بیان می‌کند در هر لحظه چه احساسی دارید، ولی همه ما سعی می‌کنیم آن را رعایت کنیم. البته بعضی اوقات نیز در این زمینه اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم. در قسمت اول این مقاله 25 اشتباه رایج در دنیای مد را که معمولا ندانسته انجام می‌دهیم به شما خواهیم گفت؛ پس همراه مجله مد و فشن ست مگ باشید:

50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن - قسمت اول
50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن – قسمت اول

1. آرم ها و مارک های فراموش شده

تا بحال به فرد شیک پوشی برخورده اید که لباسی پر زرق و برق مارک داری به تن کرده باشد؟ به ندرت، یا به احتمال خیلی زیاد هرگز. مارک های بیش از حد آشکار متعلق به دنیای مد امروزی می باشند و بنابراین در کمد لباسهای یک آقای اصیل جایی ندارند. این قطعا بی سلیقگی خواهد بود اگر بخواهید دیگران را با یک مارک لاگوست، راف لورن یا تامی روی لباستان تحت تاثیر قرار دهید. به جای این کار م یتوانید از یک لباس خوش دوخت و کاملا اندازه که رنگی چشم نواز دارد استفاده کرده و با مهارت تمام لباسهایتان را با هم ست کنید تا قریحه ی زیبایی شناختی خود را به نمایش بگذارید. درضمن، هیچگاه فراموش نکنید که برچسب های روی آستین تان را بردارید.

آرم ها و مارک های فراموش شده
آرم ها و مارک های فراموش شده
به خاطر داشته باشید که:
 • مطمئن شوید که پیش از به تن کردن لباستان همه‌ی مارک‌ها را از رویش برطرف نموده‌اید
 • مارک‌ها و برچسب‌ها پر زرق و برق و عموما بی‌کلاس هستند
 • در عوض از رنگها، طرحها و خوش‌دوختی لباس برای متاثر کردن دیگران استفاده کنید

 


 

2. کمربندها و کفش‌های نامتناسب

کفش و کمربند باید متناسب با یکدیگر انتخاب شوند. هنگامی که می‌خواهید کفش و کمربند خود را باهم هماهنگ کنید مطمئن شوید که از رنگ و درجه‌ی رسمی بودن یکسانی برخوردارند. پس کفش مشکی کمربند مشکی و کفش قهوه‌ای کمربند قهوه‌ای نسبتا هم‌رنگ می‌طلبد. یک جفت کفش مردانه‌ی رسمی را با یک کمربند چرمی ست کرده و یک جفت کفش اسپرت را نیز با کمربند متناسب با خودش استفاده کنید. کمربندهایی که پهن‌ترند و سگک بزرگتری نیز دارند بیشتر به درد استفاده با لباس‌ها و کفش‌های معمولی روزانه می‌خورند، پس برای مثال از پوشیدن کردن آنها با کفش‌های کاملا رسمی و مردانه دوری کنید.

کمربندها و کفش‌های نامتناسب
کمربندها و کفش‌های نامتناسب
خوب است بدانید که:
 • کفش‌ها و کمربندها باید در رنگی و میزان رسمی بودن هم‌سطح باشند
 • کمربندهای پهنتر یا سگک‌های بزرگتر بیشتر برای مصارف روزانه هستند
 • کمربندهای چرم مشکی را با کفشهای رسمی مردانه ترکیب کنید

 


 

3. نشستن با کت تک دکمه

هر کتی در زمینه‌ی بستن دکمه‌ها اصول خاص خودش را دارد. کتهای تک دکمه باید هنگام ایستادن دکمه‌شان بسته و هنگام نشستن دکمه‌شان باز گذاشته شود. اینکار نه تنها باعث می‌شود که ظاهر آراسته‌تری داشته باشید، بلکه موجبات راحتتر نشستنتان را نیز فراهم می‌کند.

در هنگام نشستن دقت کنید که دکمه‌ی کت تک دکمه‌تان باز باشد

نشستن با کت تک دکمه
نشستن با کت تک دکمه

 


 

4. کت ۴دکمه و ۶دکمه

این کت ها جوری طراحی شده‌اند که دکمه‌هایشان همیشه باید بسته باشد تا لباس درست بر تن بنشیند. هنگامی که می‌نشینید، در صورتی که تعداد دکمه‌های بسته‌ی کتتان ۲ تا یا بیشتر باشد، میتوانید دکمه‌ی آخری را باز بگذارید. دکمه‌ی بالایی باید حتما بسته باشد.

کت ۴دکمه و ۶دکمه
کت ۴دکمه و ۶دکمه
به خاطر داشته باشید که:
 • کت های چهار و شش دکمه را همیشه باید با دکمه‌ی بسته پوشید
 • اگر بخواهید می‌توانید آخرین دکمه را باز بگذارید

 


 

5. نخ‌های کوک مشخص

هنگامی که یک خیاط لباسی را می‌دوزد، در ابتدا تکه‌های مختلف پارچه را با کوک‌های بزرگ بهم متصل می‌کند. این نخ‌ها که عموما به رنگ سفید یا رنگی متضاد با پارچه‌ی زمینه هستند، باید پیش از پوشیدن لباس جدا شوند. گاهی برندهای مختلف از این نخ‌ها بر روی لباسهای دوخته شده‌ای که آماده‌ی پوشیده شدن هستند استفاده می‌کنند تا کیفیت پارچه را نشان دهند. این نخها باید پیش از پوشیدن لباس کنده شوند! جالب است بدانید یک بار دامادی را دیدم که چنین کتی را بر سر سفره‌ی عقد به تن داشت.. بیایید آن مرد نباشیم 🤦🏻‍♀

نخ‌های کوک مشخص
نخ‌های کوک مشخص
خوب است بدانید که:
 • آستین‌ها، سرشانه و جیبهای لباستان را به دنبال نخ‌های کوک به خوبی بررسی کنید.
 • پیش از پوشیدن کتتان همه‌ی نخهای کوک را از آن جدا کنید.

 


 

6. استفاه‌ی همزمان کمربند و ساسبند

شلوارها جوری طراحی شده‌اند که “یا” با کمربند پوشیده شوند و “یا” با ساسبند و نه هر دو! معمولا شلوارهایی که برای پوشیده شدن با ساسبند طراحی شده‌اند اصلا جای کمربند ندارند.

استفاه‌ی همزمان کمربند و ساسبند
استفاه‌ی همزمان کمربند و ساسبند
فراموش نکنید که:
 • شلوار را یا باید با کمربند پوشید و یا با ساسبند و نه جفتشان!
 • بهتر است شلواری که می‌گیرید یا جای کمربند داشته باشد و یا ساسبند.

 


 

7. پوشیدن جلیقه با کمربند

اخیرا جلیقه‌ها بسیار محبوب گشته‌اند، اما متاسفانه بسیاری از آقایان جلیقه را کمربند استفاده می‌کنند. این موضوع وظیفه‌ی جلیقه را که قرار است پلهای کمربند را کاملا پوشانده و زیر خودش نگه دارد و خطوط تمیز و مشخصی ایجاد کند را مختل می‌کند. همیشه زیر جلیقه‌تان ساسبند ببندید یا از شلوارهایی که استفاده کنید که از پهلو قابل تغییر اندازه‌اند. هرگز از کمربند استفاده نکنید.

پوشیدن جلیقه با کمربند
پوشیدن جلیقه با کمربند
به خاطر داشته باشید که:
 • جلیقه‌ها دوباره محبوب شده‌اند.
 • جلیقه باید کل محدوده‌ی بندهای شلوار را بپوشاند.
 • جلیقه را نباید با کمربند استفاده کرد.
 • ساسبندها بهترین گزینه برای استفاده با جلیقه هستند.

 


 

8. هماهنگ کردن کراوات و پوشت

بعضی از آقایان فکر میکنند که در مراسمهای رسمی باید کراوات خود را با پوشت‌شان (دستمال جیبی کتشان) ست کنند، در حالیکه این باوری کاملا غلط بوده و باعث می‌شود بی‌سلیقه بنظر برسید. آقایان باسلیقه هیچگاه همه‌چیزشان را باهم ست نمی‌کنند. اگر شک داشتید که از چه پوشتی استفاده کنید، بدانید که یک دستمال جیبی سفید ساده را با هر کراوات و پاپیونی می‌توانید استفاده کنید.

هماهنگ کردن کراوات و پوشت
هماهنگ کردن کراوات و پوشت
فراموش نکنید:
 • استفاده از کراوات و دستمال جیبی‌های یک‌رنگ سلیقه‌یتان را زیر سوال می‌برند.
 • همیشه از رنگهای مکمل اما متقابل برای کراوات و پوشت خود استفاده کنید.

 


 

9. پاپیونهای از پیش گره زده شده

بگذارید خیالتان را راحت کنم، استفاده از پاپیونهای از پیش گره خورده شما را شبیه به پسربچه‌ای ۱۳ ساله در یکی از جشنهای مدرسه نشان می‌دهد. این نوع پاپیونها زیادی صاف و متقارن و بنجل بنظر می‌رسند. پاپیونهایی که خودتان گره می‌زنید کمک می‌کنند که شخصیتتان را در بافت، عدم تقارن و تنوع گره‌ها نشان دهید.

پاپیونهای از پیش گره زده شده
پاپیونهای از پیش گره زده شده
بخاطر بسپارید:
 • پاپیونهای از پیش گره خورده صاف و بنجل بوده و بیش از حد متقارنند.
 • پاپیونهای خودگره‌کرده شخصیت شما را در بافت، گره زدن و عدم تقارن موجود در کارتان منعکس می‌کنند.

 


 

10. پوشت‌های از پیش تاشده

دستمال جیبی‌تان قرار است که وقار و سلیقه‌ی شما را نشان بدهد، زیبایی این دستمال در این است که هر بار به شکل متفاوتی بنظر بیاید. پوشتهای از پیش تا شده‌ی براق بی‌کلاس و بیش از حد متقارنند. بهتر است بجای آنها خودتان دستمال جیبی‌تان را تا بزنید.

پوشت‌های از پیش تاشده
پوشت‌های از پیش تاشده
به یاد داشته باشید:
 • پوشتهای از پیش تا شده‌ی براق بی‌کلاس و بیش از حد متقارنند.
 • دستمالهای جیبی باید هر بار متفاوت بنظر برسند، پس خودتان دستمالتان را تا کنید!

 


 

11. کراوات‌های بیش از حد بلند

کراوات یک شی زینتی محسوب شده و شما را جذابتر و باوقارتر نشان دهد. در طول تاریخ طول کراوات‌ها تغییر کرده، اما قاعده‌ی اساسی هنوز پابرجاست، کراوات به هیچ وجه نباید آنقدر بلند باشد که انتهایش از شلوارتان پایینتر باشد. یک کراوات زیادی بلند توجه را از صورتتان منحرف کرده و به سمت میان‌تنه‌تان متمایل می‌کند. به زبان ساده‌تر، مردم قرار است به شما نگاه کنند، نه به شکمتان. اگرچه بسیار نادرند کراواتهایی که در اندازه‌های مختلف تولید شوند، اگرهنگام خرید با چنین چیزی مواجه شدید، اندازه‌ای را انتخاب کنید که با قدتان متناسب باشد. برای برطرف کردن مشکل قد افراد معمولا از گره‌های کراواتی کمک می‌گیرند، اما خود این گره‌های مشکلات تناسبی جدیدی ایجاد می‌کنند؛ به این صورت که افراد کوتاهتر گره‌های بزرگتری می‌زنند و افراد بلندتر گره‌هایی کوچکتر.

کراوات‌های بیش از حد بلند
کراوات‌های بیش از حد بلند
فراموش نکنید:
 • کراوات باید دقیقا روی شلوارتان تمام شود، نه بالاتر و نه پایینتر.
 • کراواتهای بیش از حد بلند توجه را از روی صورت شما منحرف کرده و به سمت پایین می‌کشند.
 • فقط کراواتهایی را بخرید که متناسب با قدتان باشند تا بعدها مجبور نشوید برای استفاده از آنها با مشکلات گره‌های کوچک بزرگ دست و پنجه نرم کنید.

 


 

12. گره‌های کراواتی گشاد و مسطح

یک کراوات درست گره زده شده باید با جلوی یقه تراز بوده و یک گودی در زیر خود داشته باشد تا به گره‌ی کراوات شکلی سه بعدی ببخشد. گره‌های گشاد و مسطح تازه‌کارانه و تک بعدی به نظر می‌آیند.

گره‌های کراواتی گشاد و مسطح
گره‌های کراواتی گشاد و مسطح
یادتان باشد:
 • یک کراوات شل و تخت کل ظاهر شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مخصوصا که در مرکز پوشش شما قرار دارد.
 • با تراز کردن جلوی یقه‌تان با کراوات خود از یک اشتباه تازه‌کارانه دوری کنید.

 


 

13. آستین‌های کوتاه یا بلند

اگر قد آستینتان دقیقا اندازه نباشد باعث می‌شود شما یا شلخته و نامرتب بنظر برسید یا به طوری دیده شوید که انگار دستانتان از لباستان بیرون زده‌اند. آستینهای پیراهنها باید بر اساس شست روی انتهای مچ دست تمام شوند. اگر کاملا روی دستتان را بپوشانند بیش از حد بلند محسوب شده و اگر مچتان بیرون بماند کوتاه به حساب می‌آیند. آستینهای کت‌ باید اندکی کوتاهتر از آستینهای پیراهن باشد. آستینهای پالتو باید اندکی بلندتر از آستینهای کت و پیراهن باشد.

آستین‌های کوتاه یا بلند
آستین‌های کوتاه یا بلند
به خاطر بسپارید:
 • آستینها باید روی مچ دست قرار بگیرند.
 • آستینهای کت باید اندکی کوتاهتر از آستینهای پیراهن باشد، این در حالی‌ست که آستینهای پالتو باید از آستینهای پیراهن و کت بلندتر باشد.

 


 

14. شلوارهای شلخته

در حال حاضر پوشیدن شلوارهای خیلی بلند بسیار شایع شده‌است. تنها به این دلیل که شلوارتان روی زمین کشیده نمی‌شود به این معنا نیست که قدش اندازه‌تان است! شلوار اگر زیادی بلند باشد چشم را به سمت خود متوجه کرده و حس شلختگی را منتقل می‌کند. شلوارهای تنگتر باید کوتاهتر بوده و شلوارهای خیلی تنگ اصلا نباید با روی کفش برخوردی داشته باشند. کوتاه کردن شلوار توسط خیاطتان خرج زیادی برایتان نخواهد داشت اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. (البته توی متن اصلی اشاره شده ۱۰-۱۵ دلار بیشتر براتون خرج برنمیداره، ولی خب اینجا همون ۱۵ دلار پول یه شلواره، ولی خب انصافا کوتاه کردن شلوار کاری نداره، بهتر از اینه که شبیه بابا لنگ‌دراز شید!)

شلوارهای شلخته
شلوارهای شلخته
خوب است بدانید:
 • اینکه شلوارتان روی زمین کشیده نمی‌شود به این معنا نیست که قدش اندازه‌تان است.
 • یکی از مولفه‌های تعیین قد شلوار میزان تنگی و گشادی آن است.

 


 

15. پوشش تک‌رنگ

ممکن است دیده باشید افراد مشهوری مانند جورج کلونی از لباسهای تک‌رنگی مثل ترکیبی از طوسی و مشکی استفاده می‌کنند، اما در واقعیت این ترکیبها در بهترین حالت خسته کننده باشند و در بدترین حالت ممکن است بی‌سلیقگی به حساب بیایند. لباسهایتان باید راهی برای بیان شما باشند، یک رنگ بودن کراوات، پیراهن و کتتان قابلیت استفاده از تقابل رنگها را از شما گرفته و در نتیجه جذابیت بصری‌تان را از بین می‌برد. اگر سادگی یا کم‌ریسک بودن پوشیدن لباسهای تک‌رنگ ترغیبتان می‌کند، می‌توانید به تغییرات کوچکی مانند پوشیدن یک پیراهن سفید یا استفاده از کراوات قرمز بسنده کنید.

پوشش تک‌رنگ
پوشش تک‌رنگ
بخاطر بسپارید:
 • تک‌رنگ پوشیدن خسته کننده است!
 • اگر لباسهای تیره را ترجیح می‌دهید، از پیراهن، کراوات یا دستمال جیبی‌ای با رنگ متضاد استفاده کنید تا جذابیتتان حفظ شود.

 


 

16. کت و شلوارهای غیررسمی

هرچه جامه‌ای رسمی‌تر باشد، پیروی از قوانین سنتی این حوزه مهمتر می‌شود. برای مثال یک لباس پلوخوری لباسی رسمی‌ست و درنتیجه یا یقه‌ی برگردان دارد یا یقه‌ی پهن و باز و جیب‌های بدون لبه. بسیاری از کت و شلوارهای بی‌کلاس تغییراتی مانند جیبهای لبه‌دار اضافه می‌کنند و هیچ چیز بیشتر از این تغییرات نمی‌تواند نشانگر ناشی‌گری باشد. جیبهای لبه‌دار را می‌توان با کمک یک خیاط برداشت، اما با یقه‌ی برگردانِ نداشته چه می‌شود کرد؟

کت و شلوارهای غیررسمی
کت و شلوارهای غیررسمی
یادتان باشد:
 • کت و شلوارهای پلوخوری همیشه باید یقه‌ برگردان یا یقه‌ باز باشند.
 • جیبها باید بدون لبه باشند، نه لبه‌دار.

 


 

17. استفاده از پاپیون و کراوات

بسیاری از قواعد مربوط به پوشیدن لباسهای کلاسیک قابل تغییر هستند، اما قواعد مربوط به پوشیدن یک لباس شام‌خوری مردانه در این میان نیست. یک تاکسیدو باید با پاپیون پوشیده شود، همین و بس!

استفاده از پاپیون و کراوات
استفاده از پاپیون و کراوات
یادتان باشد:
 • از پاپیون با رنگ مشکی استفاده کنید.

 


 

18. کت و شوارهای رسمی با بیش از یک دکمه

تاکسیدوهایی که یک ردیف دکمه دارند، نباید بیش از یک دکمه داشته باشند. این باعث می‌شود بسیار باوقارتر بنظر برسید و پیراهنتان نیز نمای بیشتری خواهد داشت.

تاکسیدو باید فقط و فقط یک دکمه داشته باشد!

کت و شوارهای رسمی با بیش از یک دکمه
کت و شوارهای رسمی با بیش از یک دکمه

 


 

19. عینک آفتابی و لباس پلوخوری

تاکسیدو لباسی برای مناسبتهای عصرانه و شبانه ایت و معمولا پیش از تاریکی به تن نمی‌شود، بنابراین ایتفاده از عینک آفتابی در اینجا اصلا موضعیتی ندارد!

لباس پلوخوری مختص مناسبتهای عصرانه و شبانه بوده و در نتیجه نباید همراهش از عینک آفتابی استفاده شود.

عینک آفتابی و لباس پلوخوری
عینک آفتابی و لباس پلوخوری

 


 

20. کفش‌های نوک مربعی و کف لاستیکی

مهم نیست که کفشهایتان درست اندازه‌ی پایتان هستند، حتی مهم نیست که چقدر برایشان پول داده‌اید، اگر کف کفشهایتان لاستیکی‌ست یا نوک گرد و پهنی دارند، ظاهرتان را به برهم خواهند زد. بهتر است که یک جفت کفش چرمی کلاسیک و رسمی مردانه انتخاب کنید، این نوع کفش نه تنها عمر طولانی‌تر خواهد داشت، بلکه بسیار باوقارتر و کارآمدتر نیز خواهد بود.

کفش‌های نوک مربعی و کف لاستیکی
کفش‌های نوک مربعی و کف لاستیکی
یادتان باشد:
 • کفش‌های کف لاستیکی نوک مربعی نشانگر بارز بی‌سلیقگی هستند.
 • یک جفت کفش مردانه‌ی چرم و رسمی ارزش خریدن دارد.
 • کفشهای باکیفیت می‌توانند بیش از یک دهه نیز دوام بیاورند.

 


 

21. بی‌توجهی به فاصله‌ی میان جورابها و شلوار

تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که چرا مردان در گذشته از ساسپندرهای جوراب استفاده می‌کردند؟ در آن زمان دیده شدن پاها امری نامطلبوب به حساب می‌آمد، البته هنوز هم هست، هرچند که اکثرا آنطور که شاید به آن توجه نمی‌کنند. وقتی شلوار بلند می‌پوشید، به هیچ وجه نباید پاهایتان معلوم شود و این یعنی خبری از جورابهای کوتاه نباشد. اگرچه جورابها بخش پیش‌پاافتاده‌ای از کمد لباسهای آقایان را به خود اختصاص می‌دهند، اما سرمایه‌گذاری رویشان می‌ارزد.

بی‌توجهی به فاصله‌ی میان جورابها و شلوار
بی‌توجهی به فاصله‌ی میان جورابها و شلوار
به خاطر بسپارید:
 • هنگام پوشیدن شلوار بلند از جورابهای کوتاه استفاده نکنید.
 • سعی کنید جورابهای باکیفیت بالاتر که عمر بیشتری نیز دارند خریداری کنید.

 


 

22. کراواتِ تنها و بی‌کس

کراوات نیاز به یک معاشر دارد. این همدم حتی می‌تواند یک کت باشد، یا یک جلیقه. استفاده از یک کراوات با یک پیراهن خالی باعث میشود پوششتان ناکامل بنظر برسد، یا حتی بدتر از آن، نابالغانه!

از یاد نبرید که کراوات را نباید تنها استفاده کرد.

کراواتِ تنها و بی‌کس
کراواتِ تنها و بی‌کس

 


 

23. کیف تلفن همراه متصل به کمربند

به کیفهای کمری تلفن همراه زشت و بی‌کیفیتی که فقط حجم و جرم اضافی به ناحیه‌ی میانی بدنتان اضافه می‌کنند نه بگویید! این روزها تلفنهای همراه باریک شده‌اند و به راحتی در جیبهای شلوار یا کتتان جای می‌گیرند.

به نگه‌دارنده‌ی بنجل و بی‌کیفیت تلفن همراه نه بگویید!

کیف تلفن همراه متصل به کمربند
کیف تلفن همراه متصل به کمربند

 


 

24. برازنده‌ی قامت؟

از۱۵ سال پیش تا بحال پیش نیامده است که کت و شلوار حاضری‌ای خریده باشم که پیش از پوشیدن نیاز به میزانی تغییر دادن نداشته باشد. اگر باور دارید که لباسهایی که می‌خرید کاملا برازنده‌ی شما هستند، احتمال زیادی وجود دارد که معنای اندازه بودن را به خوبی درک نکرده‌اید. هرگاه لباسی می‌خرید مبلغی را برای مراجعه به خیاط کنار بگذارید، اینگونه نتیجه‌ی بسیار بهتری خواهید گرفت و احتمال اینکه آن لباس را به کنید نیز چند برابر افزایش می‌یابد.

برازنده‌ی قامت؟
برازنده‌ی قامت؟
یادتان باشد:
 • لباس حاضری یعنی چیزی که برای توده‌ی مردم طراحی شده است.
 • به من اعتماد کنید، این لباسها همیشه به اصلاحاتی نیاز خواهند داشت.
 • اندکی پول برای خیاط کنار بگذارید تا لباسها در تن‌تان چندین برابر برازنده‌تر شوند.

 


 

25. کت و شلوارهای مشکی

بنظر می‌رسد که کت و شلوارهای مشکی در میان جوانان محبوبیت ویژه‌ای دارند. بهرحال، این کت و شلوارها فقط برای کشیشها، مراسمهای خاکسپاری و ماموران مخفی مناسبند. اگر دلتان یک کت و شلوار تیره میخواد، رنگ نوک مدادی را انتخاب کنید که بسیار جذابتر نیز می‌باشد.

کت و شلوارهای مشکی
کت و شلوارهای مشکی

 

یادتان نرود:
 • کت و شلوار مشکی فقط برای افراد و شرایط خاص بکار می‌رود.
 • بجای رنگ مشکی از نوک مدادی استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است