عینک آفتابی، از ملزومات تیپ هر خانم و آقای شیک پوش و باسلیقه ای است. با این وجود، اولین و مهم ترین عاملی که هنگام خرید عینک آفتابی باید در نظر داشت، مشخصات فنی آن است چون اگر در این خصوص دقت نکنیم، نمی توانیم به خوبی از چشمان با ارزش خود مراقبت کنیم. علاوه بر این، اگر عینک آفتابی مورد نظر شما از مشخصات فنی خوبی برخوردار نباشد، مقاومت خوبی نخواهد داشت و با کوچک ترین ضربه، یا می شکند یا روی آن خط و خش می افتد و آسیب می بیند؛ به طوریکه دیگر قابل استفاده نیست. بنابراین، اگر قصد خرید عینک آفتابی دارید، حتما مقاله ما را تا انتها مطالعه فرمایید.

  1. مشخصات فنی:

نه تنها جنس شیشه ی عینک، بلکه موارد بسیار دیگری نیز، از مشخصات حائز اهمیت یک عینک خوب به شمار می روند. برای مثال، مهم است که شیشه‌ ها چه فرآیندهایی را در روند ساخت، طی می ‌کنند چون این فرآیندها، کیفیت عینک را تعیین خواهند کرد. در ادامه، به بررسی مشخصات فنی انواع شیشه عینک خواهیم پرداخت:

شیشه با قابلیت پلاریزه: این شیشه ها با بهره ‌گیری از یک فیلتر، قادر خواهند بود تا بازتاب های نور خورشید را کاهش دهند. در نتیجه، دیگر به هیچ وجه، چشم در برابر نور خورشید اذیت نخواهد شد.

شیشه ضد انعکاس نور: همانطور که از اسمش پیداست، این شیشه ها از انعکاس یا بازتاب نور خورشید جلوگیری می کنند. بنابراین، دید بهتری را ایجاد می کنند و بسیار برای استفاده به هنگام رانندگی و مطالعه مناسب می باشند.

شیشه های ضد انعکاس نور، مناسب مطالعه

شیشه ضد خش: کاملاً مشخص است که این مدل عینک ها، در برابر خش مقاوم خواهند بود. همچنین، دوام بیشتری نسبت به دیگر عینک ها خواهند داشت و در بازه زمانی بلند مدت، می توانید از آن استفاده کنید.

شیشه های ضدخش، با دوام بالا

شیشه ضد لک: هیچگاه روی عینک هایی که از این نوع شیشه برخوردار هستند، اثری از قطرات آب،  گرد‌‌‌‌‌ وخاک و یا اثر انگشت باقی نمی ماند. بنابراین، کسانی که به تمیزی عینک خیلی اهمیت می دهند، باید از این عینک ها استفاده کنند چون تمیز نگه‌ داشتن آن بسیار آسان و راحت است.

عینک های ضدلک، با نیاز کم به شستشو

شیشه ضد مه و غبار: اگر عینکی با این جنس از شیشه را خریداری کنید، دیگر نگران رفتن به مناطقی با شرایط آب و هوای شرجی نخواهید بود. بسیاری از شهرهای جنوبی و شمالی ایران، آب و هوای شرجی دارند و این عینک ها، به شدت برای ساکنین این مناطق مناسب است.

شیشه های ضد مه و غبار، مناسب آب و هوای شرجی

شیشه فتوکرومیک: این جنس از شیشه، با توجه به شدت نور، به صورت خودکار در محیط های باز و بسته، درجه شاخص محافظت خود را تنظیم می‌ کند.

شیشه های فتوکرومیک، با قابلیت تنظیم شاخص محافظت از چشم

شیشه آینه‌ای: نسبت به انواع دیگر، این مدل عینک ها زیبایی بیشتری دارند. اگر از بیرون به عینک نگاه کنید، متوجه بازتاب آینه‌ای آن خواهید شد.

عینک های آینه ای با زیبایی بیشتر

  1. رنگ ها

بر خلاف تصور رایج، رنگ شیشه‌ عینک ها، ارتباطی به کارایی آنها ندارد. همین که عینکی را خریداری کنید که شیشه آن از شاخص محافظت UV400 برخوردار است، کافی است. بنابراین، هنگام انتخاب عینک، می توانید رنگ‌های مختلف را در نظر داشته باشید. این رنگ‌ها جنبه ی زیباشناسی کار می باشند.

حتما بخوانید...
شلوار سفید، یک آیتم پرحاشیه ی استایل تابستانه

خاکستری: در قویترین حالت تابش نور خورشید، جلوه‌ای طبیعی خواهد داشت.

قهوه ای: می تواند تضاد بیشتری ایجاد کند و در عین حال، اثر خیره کنندگی کمتری داشته باشد.

زرد: به هنگام بالا بودن تضاد رنگ‌ها در نور کم، بسیار کاربردی خواهد بود.

سبز: در هر شرایطی از چشم، در برابر تابش‌ های پرقدرت خورشید محافظت خواهد کرد.

آبی، صورتی، قرمز و بنفش: صرفا جنبه زیبایی دارند.

 

  1. فریم عینک

در مورد فریم عینک، مهمترین موضوعی که باید به آن توجه داشت، مواد استفاده شده است چون این موضوع تاثیر مستقیمی بر استحکام، مقاومت و سبکی عینک دارد.

مواد مورد استفاده برای ساخت فریم ها:

فلز:  بسیاری از فلزات مثل آلومینیوم، تیتانیوم و غیره در ساخت شیک پوش ها بخوانند! عینک ‌ها استفاده می شوند. فریم‌ های فلزی از استحکام خوبی برخوردار هستند و سبک می باشند. این فریم ها، در برابر آب مقاوم بوده و نیز زنگ نمی ‌زنند. البته که فریم ‌هایی با این جنس، قیمت بالا تری هم دارند.

چوب: انتخاب عینک هایی با فریم چوبی، بسیار به نفع محیط زیست خواهد بود که البته این روزها هم طرفداران زیادی دارند. بهره گیری از چوب در صنعت عینک سازی، نه تنها به آلایندگی ‌ها اضافه نخواهد ‌کرد؛ بلکه ایده‌ ی جدیدی برای ساخت عینک‌ های آفتابی می باشد. این فریم ها، هیچ گونه محدودیت رنگی ندارند و می توان آنها را به رنگ ‌های مختلف در آورد.

پلاستیک: این گونه فریم ها، یک مدل کلاسیک و رایج هستند که بسیار از آنان برای ساخت فریم عینک ‌های آفتابی استفاده می شود. فریم های پلاستیکی، طرفداران زیادی دارند و علت آن هم این است که نه تنها تنوع رنگی بالایی دارند و انتخاب از بین آنها کار ساده ای است؛ بلکه از قیمت مناسبی هم برخوردار می باشند. البته، اگر قصد خرید چنین فریمی دارید، لازم است بدانید که این مدل از انواع فریم، آنچنان مقاومت بالایی نخواهند داشت.

هرچند ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که یک نوع پلاستیک لوکس ‌تر هم برای ساخت فریم ها وجود دارد که هم نسبت به دیگر نمونه های پلاستیکی، هم استحکام بیشتری دارد و هم با محیط زیست سازگار می باشد. با این حال، این را هم باید بدانید که این مزیت و برتری هرگز رایگان نخواهد بود؛ چرا که قیمت بیشتری نسبت به دیگر نمونه ها خواهند داشت و این بدان خاطر است که برای ساخت این نوع پلاستیک، وقت بیشتری صرف می گردد.

  1. سبک ظاهری و فرم عینک آفتابی

توجه به مشخصات فنی، به این معنی نیست که کلاً باید موارد زیبایی شناسی را نادیده  گرفت؛ بلکه به این معنی است که باید عینک باکیفیتی را انتخاب کرد که زیبا هم هست. سَبک ظاهری و فرم عینک از جمله موارد موثر بر شیک بودن و زیبایی عینک ها می باشند. هنگام خرید عینک آفتابی، برای تصمیم گیری در مورد فرم و سبک ظاهری عینک از سلیقه شخصی خود و نظر دیگران استفاده کنید. در واقع، خوب است این را به یاد داشته باشید که این عینک هم قرار است از شما در برابر تابش ‌های پرقدرت و شدید نور خورشید محافظت کند و هم قرار است به عنوان یک اکسسوری، به کمک شما و استایل شما بیایید و استایل تان را تکمیل کند.

حتما بخوانید...
90 درصد آقایان به کلیات استایل خود توجه می کنند!

چه رنگی از عینک آفتابی را بخریم؟

رنگ عینک، یکی دیگر از موارد مرتبط با جنبه زیبایی عینک است که می ‌تواند بر زیبایی چهره‌ شما موثر باشد. رنگ‌های شیشه‌ های عینک تصادفی انتخاب نمی ‌شوند. عینک‌هایی با فریم رنگی متضاد با رنگ پوستتان و یا هماهنگ با رنگ موهایتان، انتخاب مناسبی خواهد بود. اگر دوست دارید که شیشه ‌های رنگی عینک، رنگی غیر از گزینه های کلاسیکی مثل مشکی یا خاکستری باشد، می‌ توانید آن را با توجه به رنگ چشم خود، انتخاب کنید:

  • عینک با شیشه‌ های طیف نارنجی: افراد چشم‌ آبی
  • شیشه ‌های قهوه‌ای: افراد چشم سبز
  • شیشه ‌های طیف بنفش: افراد چشم قهوه‌ای