کمربند از جمله مواردی است که انتخاب درست آن نقش مهمی در استایل آقایان ایفا میکند. زیرا کمربند تتها برای نگهداشتن شلوار نیست بلکه بعنوان یک اکسسواری تزئینی در تیپ آقایان مورد استفاده قرار میگیرد. برای انتخاب یک کمربند علاوه بر توجه به جنس آن ، رنگ، اندازه رسمی و غیررسمی بودن آن و اندازه سگک کمربند بسیار مهم میباشد در ادامه به بررسی انواع کمربند و نکات مهم هنگام خرید آن میپردازیم.

تاریخچه کمربند:

کمربند اولین بار در رم باستان توسط افراد جنگجو برای نگهداشتن اسلحه هایشان هنگام جنگ استفاده میشد. تا سالها کمربند تنها همین نقش راایفا میکرد اما بمرور که نوع شلوار آقایان همزمان با مد تغییر کرد نیاز به داشتن چیزی که بتوان کمر شلوار را ثابت نگهدارند کاملا حس شد جالب است بدانیم اینکه دقیقا از چه زمانی کمربندها به شکل امروزی خود تولید شدند به ایران باستان بازمیگردد. در ابتدا کمربندهایی از جنس شال میبستن کم کم چرم جای خود را به کمربندهای پارچه ای داد.

کمربند از دو جز بند و سگک تشکیل میشود، قسمت انتهایی کمربند معمولا به شکل زاویه دار برش خورده میشود و اکثرا به این قسمت فلزی متصل میکنند برای سهولت عبور کمربند از بین بندهای شلوار. نکته مهمی که حتما باید رعایت کنید برای تمام شلوارهایی که بندینک کمر دارند استفاده از کمربند الزامی است درغیر اینصورت استایل شما بسیار شلخته بنظر میرسد. مگرآنکه قصد داشته باشید تیشرت بلندی با شلوار بپوشید که قسمت بندینک های کمر مشخص نشود.

کمربندها بر حسب نوع استفاده به دو دسته کلی رسمی و غیررسمی طبقه بندی میشوند:

۱-کمربند رسمی

این نوع کمربند همانطور که از عنوان آن مشخص ایت در مراسم رسمی و همراه با لباس های رسمی استفاده میشود.

جنس:

جنس کمربندهای رسمی همیشه از نوع چرم میباشد .از جنس چرم های مختلفی در تولید کمربند استفاده میشود که معمولترین و باکیفیت ترین آن چرم گاوی است که بعلت ماندگاری بالا و دوام آن مورد استقبال بسیاری از آقایان میباشد. چرم شترمرغ نیز از جمله گرانترین نوع میباشد بعلت اینکه در بافت آن ظرافت هایی وجود دارد و شکل ظاهری آن خاص میباشد. دراین بین چرم تمساح و مار نیز طرفداران خاص خود را دارد. علاوه بر چرم های طبیعی که دربالا ذکر شد استفاده از چرم مصنوعی نیز رایج است، چرم مصنوعی که از ترکیب چرم با پلی اورتان ساخته میشود بعلت دوام کمتر قیمت پایین تری دارند.

شکل ظاهری و رنگ :

کمربند چرم مناسب برای استایل های رسمی و نیمه رسمی

کمربندهای رسمی معمولا با ظاهری صاف و یکدست ونرم معمولا براق میباشد. بهتر است نوع ساده و بدون طرح و الگو برای مراسم رسمی انتخاب گردد. از نظر رنگ هم معمولا رنگ های مشکی و قهوه ای تیره طرفدار دارد اما گاهی اوقات زرشکی تیره و خاکستری باتوجه به استایل رسمی و رنگ آن مورد استفاده قرار میگیرد.

سگک:

سگک کمربندهای رسمی اکثرا از نوع ریلی است که به شکل تکه فلزی به شکل مربع یا بیضی است و بند کمر از زیر این قاب عبور کرده و بسته میشود که در طرح های ساده وجود دارند رنگ آن اکثرا به رنگ های طلایی و نقره ای براق میباشند . هرچه سگک کمربند بزرگتر باشد رسمی تر است. در مراسم رسمی گاهی هم از سگک سوزنی استفاده نیشود اما نه به اندازه سگک ریلی.

سایز:

سایز کمربند ارتباط مستقیمی با کمر دارد هرچه سایز کمر پایین تر باشد کمربند باریکتر و برعکس. اما بطور کل عرض کمربند بین ۲.۵ تا ۴ ساتتی متر میباشد و هرچه عرض کمربند کمتر باشد رسمی تر است.

ست کردن کمربند رسمی:

از نخستین قوانین مد ست کردن  کمربند با کفش میباشد. در واقع باید جنس و رنگ کمربند با کفش یکسان باشد.رنگ فلز بکار رفته در سگک نیز باید با سایر فلزهای اکسسواری شما هماهنگ باشد مثلا اگر سگک نقره ای دارید رنگ ساعت ، بند کراوات و… نیز نقره ای باشند.

نمونه ست کردن کمربند با لباس در استایل غیررسمی

۲-کمربند غیررسمی:

در مورد کمربندهای غیررسمی ، محدودیت نوع رسمی را نداریم و آزادی عمل بیشتری در استایل کردن آن داریم.

جنس:

درمورد کمربندهای غیررسمی باانواع متریال موجود در بازار میتوان نسبت به تولید آن اقدام کرد ازجمله چرم فول گرین که از لایه بیرونی پوست گاو تهیه میشود که بعلت مقاومت و دوام بالای آن طرفداران زیادی بین آقایان دارد. یا میتوان به جنس جیر اشاره کرد که از لحاظ ظاهری شیک و زیبا هستند اما دوام بالایی ندارند جنس های دیگری نیز برای تولید کمربند وجوددارند همچون وینیل که بعلت براقیت و تنوع رنگ بسیار جوان پسند میباشد.

شکل ظاهری و رنگ:

ظاهر کمربندهای غیررسمی معمولا به نرمی و لطافت کمربند رسمی نیست و معمولا رنگ هایی مات دارند اما اگر برای استایل غیررسمی خود بدنبال کمربند هستیم معمولا از رنگ طیف قهوه ای استفاده میشود بعلت اینکه این رنگ با اکثر استایل ها هماهنگ میشود. در موارد غیر چرم میتوانید باتوجه به استایل خود از هرجنس و هر رنگی استفاده کنید.

image4 5

سگک:

نکته قابل توجه برای سگک های کمربند غیررسمی قابل تعویض بودن آن است یعنی شما میتوانید با توجه به بند کمربند و استایل خود سگک را تغییر دهید. برای این نوع سگک های مختلفی وجوددارند از جمله سوزنی، ریلی و نر و ماده که اندازه آن معمولا نسبت به سگک های رسمی بزرگتر است.

image5 8

سایز:

درمورد استایل های رسمی قاعده و قانون خاصی برای عرض کمربند وجود ندارد و شما میتوانید با توجه به شلوار خود هر سایزی استفاده کنید . در استایل های غیر رسمی معمولا برای شلوارهای پارچه ای یا کتان کمربند باریکتر استفاده میشود.

سایز مناسب کنربند باتوجه به استایل غیررسمی

قوانین مهمی که هنگام خرید کمربند باید توجه داشت:

-سایز کمربند

عرض استاندارد کمربند بین ۲.۵ تا ۴ سانت میباشد.

-جنس کمربند

که شامل انواع چرم، دوطرف چرم، وینیل، نخ پنبه، جین، برزنت میباشد.

-توجه به سگک

باتوجه به استایل رسمی و غیررسمی خود میتوان از انواع مدل فریم دار، صفحه ای، محفظه ای و ریلی استفاده کرد.

-قیمت کمربند

-توجه به آناتومی بدن خود و کمربند

باتوجه به سایز کمر خود باید طول کمربند را انتخاب کرد.