همانطور که میدانید انتخاب کفش مناسب کامل کننده سبک لباس های شماست همانطور که استایل های رسمی و غیررسمی  داریم کفش ها هم به دو دسته کلی رسمی و غیررسمی طبقه بندی می شوند ما در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع کفش های غیررسمی مردانه و ویژگی های آنها بپردازیم. به علت استفاده زیاد آقایان از استایل غیر رسمی توجه به کفش های غیر رسمی مردانه نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است کفش های رسمی هم مانند استایل های رسمی به چند مورد محدود می‌شود اما کفش های غیررسمی تنوع زیادی دارند و بنابراین شناخت ویژگی ها و انواع آنها می‌تواند به سبک پوشش شما کمک کند برای آشنایی با این ویژگی ها در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

قبل از اینکه به انواع کفش های غیررسمی و ویژگی‌های آن بپردازیم لازم است نکات کلیدی برای انتخاب هر کفشی(رسمی، غیررسمی ، نیمه رسمی و اسپرت) بدانید.

نکات لازم برای انتخاب یک کفش مناسب:

۱-سایز مناسب

این نکته را همیشه درذهن بسپارید همیشه پس از یک روز کاری بسراغ خرید کفش بروید زیرا سایز پا در آن زمان به بالاترین حجم خود میرسد، کفشی راانتخاب کنید که اندازه پای شما باشد از انتخاب کفشهای خیلی باریک یا خیلی پهن خودداری کنید.

قبل از خرید کفش به کاربرد آن و محل استفاده از آن دقت کنید

۲-طرح کفش

کفش های غیررسمی از لحاظ طرح به دودسته نوک گرد و مربعی تقسیم میشوند کفشهای نوک گرد بیشتر برای استایل هایی مناسب است که درعین غیررسمی بودن کمی کلاسبک تر بنظر می آیند و کفش های نوک مربعی برای استایل های راحت تر و باتنوع بالاتر میباشند.

۳- رنگ کفش

سعی کنید رنگ کفش خود را هماهنگ با سایر اکسسواری ها همچون کمربند انتخاب کنید و بیشتر رنگهای تیره را خرید کنید چون باهر سبکی ست میشوند

سعی شود رنگ کفش خود را هماهنگ با سایر آیتم ها درنظر بگیرید

۴-جنس کفش:

اگر قیمت کفش براتون اهمیت ندارد سعی کنید سراغ خرید کفشهای جنس خوب و برند معتبر بروید، درغیراینصورت خرید های کپی خیلی بهتر از برندهای مجهول میباشد.

۵-کف کفش

به میزان انعطاف پذیری کف کفش دقت کنید، چون قراراست شما ساعتهای طولانی این کفش را به پا کنید پس قبل ازخرید حتما بپوشید و باآن کمی راه بروید و میزان راحتی پا در کفش را بسنجید.

بعلت استفاده مداوم از کفش نوع کف کفش و استاندارد بودن آن یک فاکتور مهم میباشد

حال که با نکات مهم قبل از خرید یک کفش آشنا شدیم بهتر است انواع کفش های غیررسمی مردانه را نیز بشناسیم:

انواع کفش های غیررسمی مردانه:

-کفش کالج(loafers):

این مدل کفش ها هنگام راه رفتن بسیار بی سروصدا هستند و هرچه براقیت کمتری داشته باشند غیررسمی تر بحساب نی آیند دنگ های خیلی تیره این مدل کفش بیشتر برای مراسم نیمه رسمی استفاده میشود .

ست کالج با شلوار کتان یاجین گزینه خوبی است حتی درمواقعیکه کت و شلوار به تن دارید ولی از کراوات استفاده نمیکنید.بااین کفش ها هم میتوان جوراب پوشید و هم نپوشید درصورت داشتن جوراب باید حتما رنگ جوراب با رنگ شلوار هماهنگ باشد و اگر جوراب نمیپوشید باید قد شلوار شما یکی دوسانت بالاتر از سطح کفش قرار بگیرد.

کفش کالج عمدتا از جنس جیر و چرم میباشند

۲-کفش دربی(bluchers)

این کفش ها شباهت زیادی به کفشهای بسیار رسمی آکسفورد دارند اما بعلت داشتن یراق دراطراف این کفش آن را تبدیل به یک کفش نیمه رسمی کرده یعنی شمامیتوانید بااین کفش کت و شلوار بپوشید یا استفاده از شلوار کتان هم گزینه خوبی بشمار میرود.این مدل کفش در جنس چرم یا کتان و در رنگبندی مختلف و طرح های مختلف وجود دارند.

حتما بخوانید...
آقایان کفش رسمی چی بپوشند؟

۳-کفش wingtip

این مدل کفش در گذشته بسیار مرسوم بوده اند ک چندسالی است که مجدد پا به عرصه مد گذاشته اند و مورد توجه آقایان قرار گرفته اند.این کفش ها در دونوع تکرنگ و دورنگ موجود هستند و درواقع بنوعی کفش دربی محسوب میشوند که فقط با جنس چرم تولید میشود.

۴-کفش موکازین:

این مدل کفش شبیه کفش کالج است بااین تفاوت که خیلی راحتتر از کالج ها هستند به این علت که با یک تکه چرم ساخته شده اند اما کالج با چندتکه چرم تولید میشود.

۵-بوت چلسی

این مدل بوت بند ندارد و براحتی درفصل زمستان قابل استفاده میباشد در استایل های رسمی و غیررسمی میتوان پوشید و ارتفاع آن از قوزک پا کمی بالاتر قرار میگیرد.

۶-بوت چوکا

این مدل بوت هم دراستایل های رسمی و هم غیررسمی مورداستفاده قرارمیگیرند و بلندی آن تا ردی قوزک پا میباشد و بصورت بندی است ست کردن بوت چوکا با جین جذب یا راسته ترکیب فوق العاده ای دارد.

بوت چوکا بصورت بندی یا زیپ یا ترکیبی از هردو تولید میشوند

۷-اسنیکرز و کفش های ورزشی

این مدل کفش ها هم بخاطر راحتی فوق العاده خود مورد توجه اکثر آقایان میباشد، که درتنوع و رنکبندی و مدل های بسیار مختلف وجود دارند.اگر میخواهید تفاوت اسنیکرز و کفش های ورزشی را بدانید درهمین سایت طی مقاله ای به آن اشاره شده است.

اسنیکرزها با کف صاف در رنگبندی متنوع

۸-صندل

این مدل کفش ها که در تابستان استفاده میشوند کاملا غیررسمی هستند و درانواع و رنگهای مختلف وجود دارند این مدل کفش را هرگز باجوراب نپوشید.

۹-کفش گیوه مانند

این مدل بعلت اینکه پارا خنک نگه میدارد بسیار برای فصل تابستان پرکاربرد است و کاملا استایل غیررسمی دارد و میتوان بایک شلوار کتان یا کنفی آن را ست کرد.

قبل از خرید کفش راحتی آن را در پای خود بسنجید

۱۰-کفش کلارک(Clark)

این مدل کفش از جنس چرم یا سوئیت میباشد و اکثرا روی قسمت جلویی کفش دوخت برجسته میخورد و با بند یا بند ثابت در انواع رنگبندی وجود دارد.

برخی از برندهای مشهور کفش مردانه:

-آ تستونی(A.Testoni) واقع در ایتالیا

-آلدن (Alden)واقع در آمریکا

-آلفرد سارجنت(Alfred Sargent) واقع در انگلیس

-برلوتی(Berluti)واقع در فرانسه

-جان لاب(John Lobb)واقع در انگلیس

-جورج کلیورلی(Goerg Cleverley)واقع در انگلیس

برای خرید کفش استاندارد به برند آن دقت فرمایید