اگر شما هنرمند هستید یا به هنر علاقه دارید، احتمالا سبک پوشش شما نیز متاثر از هنر شما می باشد. سبک هنری، نوعی از پوشش است که شما با در نظر گرفتن آیتم های هنری و زیبایی شناسی، نسبت به انتخاب نوع استایل خود اقدام خواهید کرد. اما چگونه می توان استایل هنری داشت؟ آیا در استایل راحتی باید از ابتدا شروع به طراحی و دوخت یک لباس کرد یا با لباس های موجود در بازار نیز می توان پوشش هنری جذابی داشت؟ برای پاسخ به این سوالات، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه استایل هنری

سبک هنری، از اوایل دهه ۱۸۵۰ میلادی، در بریتانیا به وجود آمد. در واقع، با پیراهن های زنانه بلند همراه با آستین های پفی و قلاب دوزی روی لباس، شروع شد و کم کم به لباس آقایان نیز سرایت کرد. از دهه ۱۸۹۰ میلادی به بعد کمی از تک رنگ بودن و سادگی این سبک کاسته شد و طرفداران بسیاری پیدا کرد.

 

 

تعریف استایل هنری(Artsy / Artistic)

لباس های سبک هنری از هیچ قانون و قاعده خاصی پیروی نمی کنند و تنها براساس خلاقیت و نوآوری افراد ایجاد می گردند. این سبک، بسیار مدرن و خاص می باشد؛ ازهمین رو مورد علاقه همه افراد نیست. در این سبک، با نوشته های شاعران و فیلسوفان بزرگ روی پارچه های لباس، کفش های راحتی، اکسسواری های دست ساز و از این قبیل موارد مواجه می شوید‌.

                                                    استایل هنری بر پایه خلاقیت و نوآوری افراد شکل می گیرد.

لزوم داشتن استایل هنری خوب

استایل هنری که بیشتر مورد توجه اهل هنر می باشد، قاعده خاصی ندارد و طبق خلاقیت و نوآوری افراد شکل می گیرد. این موضوع به آن معنا نیست که افراد عادی جامعه نمی توانند از پوشش سبک هنری استفاده کنند؛ خیر، همه افراد می توانند از سبک هنری در استایل های روزانه خود بهره ببرند؛ اما باید در سِت کردن آیتم ها، خلاقیت به خرج دهند. در واقع، وجود رنگ های مختلف و انتزاعی از ملزومات این سبک است و به همین دلیل کسی که این نوع پوشش را انتخاب می کند، براساس شخصیت خود لباس می پوشد.

 

در استایل هنری، هر شخص طبق شخصیت خود لباس انتخاب می کند

آیتم های پر کاربرد در استایل هنری

۱-کلاه لبه دار

کلاه حلقه دار یا لبه دار، در سبک هنری بخصوص برای آقایان بسیار پرکاربرد و پرطرفدار می باشد. از این نوع کلاه در رنگ های مختلف با توجه به طیف رنگی سایر لباس ها و یا هماهنگی با اکسسواری ها، استفاده می کنند.

۲-جلیقه

در استایل های هنری، جلیقه بسیار پر کاربرد می باشد. اکثر جلیقه ها در سبک هنری، دست ساز هستند. برای طرح های جلیقه معمولا از صنایع دستی مرسوم استفاده می شود. رنگ جلیقه غالبا متضاد با سایر رنگ های استایل می باشد.

جلیقه در استایل های هنری معمولا به صورت دست ساز می باشد

۳-لباس از جنس الیاف طبیعی

اکثر لباس های این سبک از جنس گیاهی و الیاف طبیعی می باشند. البته در سال های اخیر این جنس از لباس ها مورد توجه همه افراد، به خصوص در فصل گرم سال قرار گرفته است. این جنس لباس ها در انواع رنگ ها موجود هستند؛ اما رنگ های روشن آن پرطرفدارتر می باشند.

حتما بخوانید...
انواع مدل های کت و شلوارهای مردانه

۴-لباس های اورسایز

در سبک هنری، لباس های اورسایز بسیار پر کاربرد می باشند. این موضوع می تواند به دلیل راحتی آنها باشد. معمولا از چاپ های دستی بر روی پارچه های این لباس ها استفاده می شود و در واقع اکثر لباسهای اور سایز در سبک هنری دست ساز می باشند.

لباس های اورسایز، جز پرکاربردترین لباس ها در سبک هنری می باشد

۵-پیراهن و شلوار ست

این آیتم اکثراً در فصل های تابستان کاربرد دارد. در این حالت معمولا جنس پیراهن و شلوار از نوع الیاف می‌باشد و اغلب در رنگ‌های روشن وجود دارند. پیراهن ها به صورت جلوبسته دوخته می‌شوند و ممکن است در قسمت یقه یا آستین ها المان هایی از اشعار شاعران بزرگ یا صنایع دستی مرسوم استفاده گردد.

۶-گیوه

در زمان‌های گذشته گیوه ها بسیار پرکاربرد بودند. بعد از ظهور سبک هنری، مجددا گیوه ها روی کار آمدند و در فصل‌های تابستان و پاییز بسبیار استفاده می شوند. گیوه به این دلیل که باعث تبخیر عرق از کف پا می گردد، باعث می شود پوست پا دچار مشکل نشود و به مرور زمان از بروز قارچ و عفونت های پوستی نیز جلوگیری به عمل می آورد. در سبک هنری با تلفیق صنایع دستی با گیوه شکل جدیدی را ابداع کردند و به بازار عرضه کردند که این مدل گیوه ها میان مردم عادی بسیار پرطرفدار هستند.

۷-اکسسواری

شاید بیشترین آیتمی که در سبک هنری به چشم می آید، استفاده زیاد از اکسسواری ها باشد. استفاده از آن ها ممکن است هیچ تناسبی با سایر لباس ها نداشته باشد و تنها به منظور رساندن مفهوم یا عقیده شخصی استفاده گردند.

انتخاب اکسسواری در استایل هنری، معمولا برای بیان کردن مفهوم یا عقیده شخصی می باشد

نکات مربوط به استایل هنری

-اکثر آیتم های سبک هنری به صورت دست ساز می باشد. به همین علت از یک نوع طرح لباس، تعداد محدودی بین افراد هنری دیده می شود.

-نوع پوشش و استایل هنری کاملا شخصی و خلاقانه می باشد. به این معنی که ممکن است یک ترکیب استایل برای یک فرد بسیار جذاب و برای فرد دیگری پر از نواقص باشد.

– افراد با سبک هنری معمولاً با نوع پوشش خود قصد دارند، پیامی را به افراد جامعه برسانند.  بنابراین، نوع بافت پارچه و حتی رنگ آن ممکن است، بیانگر اعتراض آن ها باشد. یا ممکن است تنها، سلیقه شخصی فرد و علاقه مندی او به این سبک باشد.

در استایل هنری قوانین سایر استایل ها هیچ مفهومی در انتخاب نوع آیتم ها ندارد

-هدف از استفاده اکسسواری در این سبک، ممکن است بیان عقاید شخصی باشد.

-دراین سبک هیچ قاعده و قانون خاصی وجود ندارد و همه آیتم ها صرفا مبتنی بر خلاقیت فردی می باشد.

-دراین سبک برخلاف استایل های دیگر، هرچه رنگ جوراب و شلوار در تضاد باشد استایل جذاب تری تشکیل می دهد.

-استفاده از شلوار پارچه ای و اسنیکرز ها، جز موارد پرطرفدار در این سبک به شمار می روند‌.

استفاده از اسنیکرهای خاص در سبک هنری بسیار پر طرفدار می باشند.

-توجه به جزئیات در این سبک بسیار مهم می باشد. زیرا ممکن است حتی تا زدن لبه آستین به طور کلی شمای لباس را تغییر دهد.

-استفاده از لباس های طرح دار بسیار پرطرفدارتر از لباس های ساده هستند. به عنوان مثال؛ استفاده از شلوارهای جین طرح دار یا شلوار چهارخانه می تواند نوعی سبک جذاب هنری را برای شما خلق کند.

حتما بخوانید...
راهنمای ست کردن شلوارک مردانه در فصل تابستان

بسیا

لباس با طرح های یونیک و جذاب مورد توجه طرفداران استایل هنری می باشد.

-در این سبک هیچ قاعده خاصی در مورد قد لباس وجود ندارد. یعنی شما می توانید شلوار کوتاه تر از مچ پا بپوشید. تمام موارد، تنها به خلاقیت فردی بستگی دارد.