کفش یک وسیله ضروری برای هر فرد است که اگر درست انتخاب شود، موجبات آرامش و راحتی را هنگام راه رفتن فراهم میکند. کفش مناسب به شما کمک می کند تا ساعت ها کار یا پیاده روی کنید و هیچ آسیبی به کمر، ستون فقرات و عضلات پا وارد نمیکند. همانطور که مصطلح است پا قلب دوم بوده و اگر درست به آن توجه نکنیم، آسیب های جدی به سلامتی ما وارد میشود. یکی از نکات مهم هنگام خرید کفش، توجه به محیط و شرایط است. برای مثال، پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای محیط کار، پیاده روی و .. مناسب نیست. اگر دوست دارید یک کفش مناسب و خوب بخرید؛ پیشنهاد میکنیم به یکسری نکات اساسی توجه کنید که ما در ادامه به آنها اشاره کردیم. این نکات به شما در داشتن یک انتخاب درست و اصولی کمک خواهد کرد.

بعد از ظهر ها برای خرید کفش بروید

در ساعت های مختلف روز سایز پاها تغییر می کند. درنتیجه، سایز پا در صبح و بعد از ظهر متفاوت خواهد بود. معمولا صبح ها، پاها کمی کوچکتر از سایز اصلی و ظهر ها کمی بزرگتر هستند؛ اما اغلب در بعداز ظهر به سایز اصلی خود باز میگردند. بنابراین، برای داشتن یک خرید خوب و اصولی، باید بعد از ظهرها اقدام کنید که پاها در سایز طبیعی خود هستند. بدین شکل دیگر کفش به پایتان کوچک و بزرگ نمی شود.

اگر لازم است جوراب بپوشید

بعضی از کفش ها را بدون جوراب هم می توان استفاده کرد. برای مثال، برای خرید بعضی از کفش های مجلسی یا صندل، نیازی به پوشیدن جوراب ندارید؛ به علاوه که خود جوراب هم تا حد کمی باعث تغییر سایز پاها می شود. از طرف دیگر، برای خرید کفش های ورزشی یا مدل هایی که در محل کار مورد استفاده قرار میگیرد؛ بهتر است که حتما جوراب بپوشید و بعد کفش را پرو کنید؛ مخصوصا اگر به پوشیدن جوراب عادت دارید. رعایت این نکته در هنگام خرید، به شما کمک میکند تا هم کفش کاملا اندازه شما باشد و هم بتوانید راحتی آنها را بسنجید. این موجب میشود که در صورت تنگ و گشاد بودن کفش، کفش انتخابی خود را تغییر دهید و سایز مناسب را بیابید. پوشیدن کفش های تنگ و گشاد نه تنها می تواند روی فرم و شکل پاها و انگشتان تاثیر بگذارد؛ بلکه باعث ناراحتی و عوارض در استخوان ها و ماهیچه های پا هم میشود. همچنین این گونه کفش ها عوارض اسکلتی و عضلانی هم به همراه دارند .

کفشی بخرید که سبک است

وزن کفش های مناسب و مرغوب، در یک حد مناسبی قرار می گیرد. معمولا کفش های بی کیفیت و نامرغوب وزن بیشتری دارند. اینگونه کفش ها باعث ایجاد حس سنگینی در پا می شوند. درنتیجه، شاید بهتر باشد پول بیشتری خرج کنید ولی در عوض یک کفش راحت تر و سبک تر بخرید. همچنین که می توانید تا مدتها از آن استفاده و در هزینه هم صرفه جویی کنید .در این جور مواقع می گویند خریدی برد – برد خواهید داشت. اغلب، کفش های سبک از جنس چرم و پنبه تهیه می شوند و لایه های داخلی با کیفیتی دارند. این گونه کفش ها در هنگام استفاده، هیچ گونه فشاری به مچ و ماهیچه های پا وارد نمی کنند. بنابراین، میتوان گفت که اگر بعد از پوشیدن کفش، در قسمت ساق پا و مچ، احساس درد، ناراحتی یا فشار کردید؛ یعنی اینکه کفش انتخابی شما جنس مناسبی ندارد .

حتما بخوانید...
کفش های غیررسمی مردانه

کفش سبک بخرید

سعی کنید کفش چرم بخرید

جنس و ماده مورد استفاده در ساخت و دوخت کفش ها، بر راحتی و کیفیت آنها اثر گذار است. همچنین تاثیر شگرفی هم بر سلامت و نظافت پاها دارد. کفش چرم، منافذی در سطح خود دارد که باعث می شود، پاها بو نگیرد و هوا در کفش شما جریان داشته باشد. به علاوه، چرم، خستگی و تعریق پاها را هم کم می کند .کفش های چرم، گران تر از انواع دیگر کفش هستند؛ مخصوصا اگر قصد داشته باشید که کفشی از نوع چرم طبیعی خریداری کنید. اگر فرد تنوع طلبی نیستید؛ پیشنهاد می کنیم یک کفش چرمی بخرید چون تا چند سال می توانید از آن استفاده کنید. این در حالی است که پایتان هم سالم تر می ماند، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و صرفه جویی هم می کنید.

از کفش های چرم استفاده کنید

کفش های نوک باریک را خریداری نکنید

اینکه چه جور کفشی می خرید؛ تا حدی مربوط به سلیقه و تا حدی مربوط به میزان آگاهی شما است چون اگر کفش درست انتخاب نشود؛ به سلامتی شما آسیب می رساند. کفش های نوک باریک می توانند به انگشتان پا آسیب برسانند و آنها را تحت فشار قرار دهند. این مدل کفش ها هم در بین کفش های زنانه به چشم می خورند و هم در بین کفش های مردانه که البته طرفداران خود را هم دارند. اگر شما هم به این مدل طرح ها علاقه دارید؛ بهتر است به ندرت آنها را بپوشید و سعی کنید از آنها در پیاده روی های طولانی استفاده نکنید.

کفش های نوک باریک نخرید

به پوشش داخلی و آستر کفش توجه کنید

در رابطه با رویه ی بیرونی کفش ها توضیح دادیم که جنس چرم بهترین انتخاب می باشد چون با منافذی که روی خود دارد به پاها اجازه تنفس می دهد. در همین حال از لایه و پوشش داخلی کفش ها هم نباید غافل شد. اگر نکات لازم را در این باره در نظر بگیرید؛ هنگام پوشیدن کفش احساس راحتی می کنید. کفشی را بخرید که نسبت به کیفیت پوشش داخلی آن مطمئن هستید و می دانید که باعث عرق کردن و در نهایت بو گرفتن پاها نمی شود. همچنین کیفیت این لایه بر میزان راحتی پاها در هنگام راه رفتن هم تاثیر می گذارد . درنتیجه، پوشش های پلاستیکی، به هیچ وجه برای لایه داخلی کفش مناسب نیستند چون باعث عرق کردن پاها می شوند .

به پوشش و آستر داخلی کفش دقت کنید

هنگام انتخاب کفش محیط را در نظر بگیرید

یکی از مواردی که هنگام خرید کفش، باید به آن توجه داشت این است که قصد دارید به کجا بروید، در چه موقعیتی حضور یابید و به چه فعالیتی بپردازید. برای مثال، مسلما کفش مناسب کوه نوردی برای ورزش های دیگر مناسب نیست و یا کفش کتانی را نمی توان برای موقعیت های مجلسی پوشید. بنابراین لازم است که موقعیت شناس باشید و درست انتخاب کنید .

کفش را متناسب با موقعیت انتخاب کنید

سعی کنید شصت کمی با جلوی کفش فاصله داشته باشد

فروشنده های کفش هم پیشنهاد می کنند که بین شصت پا تا نوک کفش، کمی فاصله وجود داشته باشد تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. این کاملا درست است و هنگام خرید کفش باید آن را رعایت کنید. بدین شکل از برخورد مداوم انگشت با لبه داخلی کفش جلوگیری میشود و در هنگام راه رفتن احساس راحتی بیشتری خواهید کرد چون فشاری به پاها وارد نمی شود .

حتما بخوانید...
آقایان کفش رسمی چی بپوشند؟