کتان، یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین اجناس در صنعت پوشاک میباشد. این جنس هم برای تولید پیراهن و هم شلوار مناسب است. شلوارهای کتان هم برای آقایان و هم بانوان تهیه و عرضه میشود. آنچه که ما امروز می خواهیم مورد تحلیل وبررسی قرار دهیم، انواع و اقسام مختلف شلوارهای کتان مردانه است. همانطور که خود به خوبی آگاه هستید؛ هر کدام از انواع لباس برای یک موقعیت و استایل خاص مناسب هستند. لازم به ذکر است که شلوارهای کتان هم از این قاعده مستثنی نیستند و در ادامه بیشتر با انواع شلوارهای کتان اعم از رسمی، غیررسمی و اداری آشنا خواهیم شد.

شلوارهای کتان غیررسمی


این گروه از شلوارهای کتانی را به راحتی می توان درمغازه های خیابان پیدا کرد که بسیار هم پر فروش هستند. درزهای داخلی و بیرونی پاچه های این نوع از شلوارها، دوخت هایی دارد که به آسانی قابل مشاهده هستند و به راحتی از روی آن میتوانید این شلوارها را تشخیص دهید. این نوع از شلوارهای کتان معمولا از جنس های ارزان تر تهیه می شوند تا قیمت تمام شده ی آن کمتر باشد. این شلوارها، مشابه شلوارهای فاق کوتاه، درقسمت پایین تری از پهلوها بسته می شوند و آنها را به چند روش می توان شست یا نرم کرد.
معمولاً این نمونه شلوارها از پارچه های نرم تری تهیه می شوند و آزاد ترند. همه ی این خصوصیات روی هم رفته باعث شکل گیری نوعی از شلوارهای کتانی میشود که ذاتاً غیررسمی هستند. در نتیجه، این نوع از شلوارها را می بایستی با دیگر لباس های غیررسمی پوشید تا تیپی هماهنگ و موزون داشت. برای مثال، میتوانید یک شلوار کتان غیررسمی را با یک پیراهن کلاسیک انگلیسی یا یک پیراهن طرح دار بهاره / تابستانه خود امتحان کنید. همچنین انواع دیگر از لباس های غیررسمی مثل  پیراهن های یقه برگردان (Polo)، تی شرت ها، ژاکت های کشباف یا ژاکت های آزاد را هم  میتوان با این شلوارها پوشید.
به طور کلی میتوان گفت، تا زمانیکه آن ها را با آیتم های رسمی مثل پیراهن های رسمی، کراوات، کفش های رسمی، کت و…. نپوشید؛ مشکلی به وجود نخواهد آمد. سعی کنید این شلوارها را بیشتر برای مهمانی ها و دورهمی های دوستانه ی آخر هفته خود بپوشید و از آن بعنوان لباس شب استفاده نکنید.

نمونه کتان غیررسمیشلوارهای کتان برای سرکار

هم جنس و هم برش این مدل از شلوارها، با دسته اول متفاوت است. این نمونه از شلوارها، از پارچه های متفاوت و ضخیم تر تولید می شوند و نحوه ی پوشیدن آنها هم متفاوت میباشد. این مدل شلوارها، برخلاف اکثر شلوارهای چسبان مردانه، با ایجاد خطوط دوخت مستقیم، در تن آزادتر و راحت تر می نشینند و ظاهری معقول و مناسب را برای شما به ارمغان می آورند. این در حالی است که اکثر شلوارهای مردانه در ناحیه ی کمر چسبان هستند. علت این تفاوت آن است آزادی عمل بیشتری را در محیط کاری به شما بدهند. بنابراین، همان طور که میتوان حدس زد، بهترین حالت استفاده از این نوع شلوار، پوشیدن آن با دیگر لباس های مخصوص کار است.

مواردی مثل پیراهن های نیمه رسمی، کت های کتانی، پیراهن های چهارخانه، ژیله های بافتنی، لباس پشمی و چکمه تیپ شما را به عالی ترین شکل ممکن کامل می کند. این سبک برای آن دسته از آقایانی مناسب است که دوست دارند، ظاهری راحت تر داشته باشند و یا به دنبال مدلی ساده هستند که برای ران های ماهیچه ای شان مناسب باشد. باز هم به یاد داشته باشید که این شلوارها برای پوشیده شدن با یک لباس رسمی مناسب نیستند؛ ولی در عین حال، از پوشیدن لباس های غیررسمی ای هم که تناسب تیپ شما را بر هم میزند باید بپرهیزید.

نمونه کتان برای محیط کارشلوارهای کتان رسمی و شیک

البته که جای تعجب نیست و شلوارهای کتان رسمی هم وجود دارند. بعضی اوقات شلوارهای کتان رسمی با شلوارهای پارچه ای اشتباه گرفته میشوند و افراد به اشتباه آن را شلوار پارچه ای بر می شمارند. این نوع از شلوارها را می توان از روی دوخت های مخفی ای که درطول درزهای داخلی و بیرونی آنها وجود دارد، تشخیص داد که باعث میشوند خط دوختی تمیز و ظاهری شیک تری را برای شما ترتیب دهند. معمولاً این سبک کارها، در قسمت بالاتری از کمر بسته می شوند و این یعنی طوری طراحی شده اند که پوشش مناسب تری را رقم بزنند؛ نه اینکه پوششی مشابه شلوارهای فاق کوتاه داشته باشند.

از مشخصات بارز و قابل ذکر آنها این است که از جنس های لوکس تر و با کیفیت تری نسبت به دو نوع قبلی درست شده اند. به طور کلی، این دست از شلوارها استانداردهای بهتری دارند. در بعضی از مواقع هم ممکن است پاچه ی شلوار ناتمام باشد که در این صورت لازم است یک خیاط لبه ی آن را بدوزد. این نوع از شلوارهای کتان از بهترین گروه از انواع شلوارهای کتان برای هماهنگ کردن با دیگر لباس ها است. در صورت تمایل، می توانید آن را با پیراهن های یقه دار یا غیررسمی و یا یک پلیور یقه گرد بپوشید، تا ظاهری شیک و در عین حال غیررسمی داشته باشید. اما این بدان معنی نیست که نمیتوان آن را با لباس های رسمی پوشید. بلکه آیتم های رسمی مثل کت های اسپرت، پیراهن رسمی، کراوات و کفش های رسمی را هم به خوبی میتوان با آن همراه و ست کرد.

ست شلوار کتان رسمی با کت

به شدت توصیه میشود از همراه کردن لباس های کاملاً غیررسمی با این نوع شلوارها اجتناب کنیم. همان طور که واضح و مسلم است؛ این قبیل از شلوارها قیمت بالاتری دارند. اما لازم است بدانید با خرید یکی دوتا از این شلوارها به رنگ های خنثی سرمایه گزاری خیلی خوبی کرده اید چون تا سال ها میتوانید از آنها استفاده کنید.

نمونه دیگر کتان رسمی