شلوار پارچه ای جز جدانشدنی در استایل های روزمره آقایان میباشد. همچنین در دنیای مد به شلوارهای پارچه ای و نحوه انتخاب مناسب آن تاکید فراوان دارند. آیا هنگام خرید برای شلوار پارچه ای مناسب نیاز به توجه درمورد ریزه کاریهای شلوار دارد یا صرفا توجه به رنگ و جنس پارچه کفایت میکند؟ دراین مقاله سعی داریم به تمام نکات که باید هنگام خرید یک شلوار پارچه ای از ذهن خریدار عبور کند بپردازیم.

انواع پارچه های مرسوم در دوخت شلوار مردانه:

۱-پارچه فاستونی:

مهمترین نکته در پارچه های فاستونی درصد پشم بکار رفته در تولید پارچه است هرچه درصد پشم بالاتر باشد از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است. پارچه های فاستونی بعلت مقاومت بالا مورد توجه بسیاری از آقایان میباشد. اما این میزان پشم بکار رفته در پارچه های فاستونی شامل فاستونی پشمی که درصد بالای آن از پشم تشکیل  شده و مقاومت بالایی دارد . همچنین فاستونی پلی استر که شبه فاستونی هم گفته مبشود از الیاف مصنوعی تولید میشود و بعلت درصد صفر پشم بکار رفته در آن سبک است و چروک نمیشود.

۲-پارچه کجراه:

این جنس پارچه طرفداران زیادی بین آقایان دارد مهمترین علت آن هم چروک نشدن پارچه میباشد. علت نامگذارب پارچه کجراه بعلت خطوط کج در بافت آن میباشد. این نوع پارچه با توجه به درصد پنبه ای که درآن بکاررفته است به انواع فلامنت و ویسکوز و پنبه ای و کتان تقسیم میشود هرچه درصد پنبه بکاررفته درآن کمتر باشد چروک پذیری آن نیز کمتر است.

۳-پارچه کتان

این پارچه انواع مختلفی دارد، اما بهترین نوع آن برای دوخت شلوارهای مردانه کتان کش میباشد، پارچه کتان بعلت راحتی که دارد طرفداران خاص خود را نیز دارد.

۴-پارچه لینن:

اگر بدنبال شلوار خنک برای فصل تابستان هستید، این مدل پارچه بهترین راه برای فرار از گرما میباشد. پارچه ای فوق العاده سبک و خنک، اما بشدت چروک میشود.

لنین مناسب برای دوخت شلوار در تابستان

پارچه های زیاد دیگری نیز وجود دارند همچون جین، گاباردین، تریکو و… که آنها نیز مورداستفاده تعدادزیادی از آقایان است اما مواردی که بالا ذکر شد جز پرمصرف ترین نوع پارچه ها برای دوخت شلوار مردانه چه دراستایل های رسمی و چه غیررسمی میباشد.

جزئیات شلوار پارچه ای مردانه:

هنگام خرید شلوار پارچه ای مردانه علاوه بر جنس آن نکات دیگری نیز باید مدنظر قراردهیم که مهمترین آن اندازه میباشد

اندازه:

منظور از اندازه شلوار یعنی شلواردکاملا فیت بدن شماباشد، نه خیلی تنگ و چسبان نه خیلی گشاد کوتاهی و بلندی شلوار نیز معیار مهمی میباشد . بخاطر داشته باشید حتما هنگام پرو شلوار مردانه از کفش استفاده کنید تا بدانید هنگام پوشیدن شلوار با کفش قد آن مناسب فرم بدن شما هست یا خیر.

لوازم جانبی شلوار:

انتخاب لوازمی همچون زیپ و دکمه کاملا شخصی بوده و شما میتوانید با توجه به راحتی خود یا استایل موردنظرتان آن را انتخاب کنید.

نمونه دوخت و طراحی جیب

فاق شلوار:

رایجترین نوع فاق در شلوارهای مردانه فاق متوسط میباشد که بیشتر برای آقایانی با قد متوسط مناسب میباشد ولی بطور کل چون این مدل فاق تقریبا باهر فرم بدنی سازگار است طرفداران زیادی دارد و در تمام بوتیک ها این مدل فاق برای شلوار پارچه ای مردانه وجوددارد. شلوارهای فاق بلند که بیشتر برای افراد بلند قد استفاده میشود ولی امروزه این مدل شلوار نیز درصنعت مد رواج پیدا کرده است. امروزه شلوارهای فاق بلند با جنس های مختلف بصورت کمری یا پیله دار دوخته میشوند که در استایل های کژوال بسیار پرکاربرد میباشند. شلدارهای فاق کوتاه هم همواره برای افراد بسیار لاغراندام مناسب است ولی مانند دو سبک قبلی طرفداران آنچنانی ندارد زیرا فرد در استفاده روزمره از آن احساس راحتی ندارد.

شلوارهای فاق بلند ترند سال 1400

برش شلوار:

شلوارها از لحاظ نوع برش به انواع راسته، دمپاگشاد،اندامی تقسیم میشوند.

شلوارهای راسته جز پرفروشترین و پرکاربردترین نوع شلوار میباشد. برش آن بصورت فیت برای هرسایزی اما نه چسبان میباشد که درقسمت ران پا مقدار کمی آزادتر است،این نوع شلوار برای انواع فرم بدن مناسب میباشد ، شلوارهای اندامی یااسلیم که مناسب افراد لاغر و باریک است در قسمت کمر و ران پا چسبان است و کاملا به بدن میچسبد، شلوارهای دمپاگشاد هم نوع برش آن بصورتی است که درقسمت کمر کاملا فیت و از ران به پایین حالت گشاد دارند و بزای افراد بخصوص با پایین تنه چاق مناسب میباشد.

نمونه استایل با شلوار راسته

دمپای شلوار:

دمپای شلوار یکی از نکات مهم میباشد چون در معرض دید است انتخاب درست و بجای آن در استایل واقعا تاثیرگذار است ، بهترین نوع اندازه دمپا ، دمپای صاف میباشد به این ترتیب که بلندی آن بنحوی است که از پشت کاملا مماس با خط کفش است ودرقسمت جلو با یک خط تای بسیار کوچک روی کفش قرارمیگیرد. دمپای کوتاه که فاصله آن با کفش زیاد است دمپای بلند هم که از خط کفش پایین تر قرار میگیرد و درقسمت جلوی شلوار چندین تا میخورد. دمپای تنگ یا چسبان که از قسمت ساق پا تا قوزک کاملا به پا میچسبد . شلوارهای دمپاگشاد یا بوت کات هم که درقدیم بهمراه بوت میپوشیدن و قسمت سلق پا تا قوزک گشادتر قرارمیگیرد البته امروزه دوباره جای خودرا درصنعت مد پیدا کرده و طرفداران زیادی بخصوص در استایل های کژوال دارد .

شلوار دمبا گت ازنمونه دمبای تنگ و چسبان

برای ثابت نگهداشتن کمر شلوارهای مردانه میتوان از کمربند یا ساسبند استفاده کرد ، کمربند با توجه به استایل و فرم بدن و نوع شلوار و جنس آن میتوان در اندازه ها و رنگ های متنوع استفاده کرد . درمورد ساسبند هم میتوان در استایل رسمی و غیررسمی مورداستفاده قرار داد اما در استایل های غیررسمی رایج تر است و بهتر است رنگ و نوع آن با کفش هماهنگ باشد.

نکته ای که باید به آن توجه کنید هیچگاه کمربند و ساسبند را همزمان استفاده نکنید.

استفاده از کمربند در استایل با شلوار مردانه