رکابی را به جرات میتوان یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین لباسهای مردانه دانست! رکابی که درگذشته به آن عرقگیر گفته میشد و امروز با عناوین رکابی، زیرپوش و کاور نامیده میشوند، فصل ندارد یعنی برای پوشیدن آن نیاز به توجه به فصل وجود ندارد. رکابی در تابستان برای جلوگیری از خیس شدن لباس اصلی از عرق بدن استفاده می شود. همچنین در زمستان، هم به عنوان یک لایه لباس، برای گرم تر نگاه داشتن بدن استفاده میشود و هم میتواند از پوست در برابر  لباسهای رمخت زمستانی مراقبت بعمل  آورد. علاوه بر این موارد دلایل و علل دیگری برای محبوبیت رکابی نزد آقایان وجود دارد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

تعریف و تاریخچه رکابی:

بهتر است قبل از اینکه با انواع رکابی و ویژگی های آن آشنا شویم؛ تعریف مختصری در مورد رکابی و تاریخچه آن داشته باشیم. رکابی نوعی زیرپوش بدون آستین می‌باشد که بیشتر مورد استفاده آقایان است ولی مورد استقبال بانوان هم قرار گرفته است. قبل از دهه ۵۰ میلادی رکابی بعنوان لباس زیر مورد استفاده طبقه فقیر و ثروتمند جامعه بود و بعد از دهه ۵۰ میلادی ستارگان هالیوودی همچون مارلون براندو با استفاده از رکابی به عنوان پوشش در فیلم‌های سینمایی خود؛ باعث شد که خیلی زود در جامعه استفاده از رکابی فراگیر شود و با تغییرات اندکی و تبدیل آن به تیشرت و انواع مختلف رکابی؛ استفاده از آن مورد استقبال اکثریت جامعه و مردم قرار گرفت.

ویژگی های رکابی استاندارد:

۱-سایز مناسب:

سعی کنید هنگام انتخاب یک رکابی در درجه اول به سایز آن توجه فرمایید ؛ تا قادر باشید از آن به راحتی در زیر لباس های اصلی خود نیز استفاده کنید. زیرا اگر سایز آن کاملا فیت با بدن شما نباشد ، در زیر لباس حالت مواج به وجود می آورد و استایل شما را از شکل اصلی و مناسب خود خارج می کند.

۲-جنس و کیفیت مرغوب:

کیفیت و جنس رکابی یکی دیگر از فاکتورهای مهم هنگام خرید آن می باشد. بهترین و محبوب ترین مدل جنس رکابی نخی و الیاف طبیعی می باشد که عرق را به خوبی جذب می کند و هیچ گونه رد شوره یا عرق را روی بدن باقی نخواهد گذاشت.

۳-رنگ مناسب:

بهتر است رکابی را در چندین رنگ تهیه کنید ؛ تا هنگام استفاده به عنوان لایه حفاظتی در زیر لباس اصلی سایه نیندازد و رنگ آن از زیر لباس مشخص نباشد و یا درصورت تیره بودن رنگ لباس اصلی باعث رنگ دهی به رکابی نگردد.

انواع رکابی:

رکابی ها براساس جنس، طرح و کیفیت به انواع مختلفی تقسیم می شوند و باتوجه به نیاز شما از رکابی و سلیقه شخصی مصرف کننده، انتخاب ها متفاوت می باشند. در اینجا چندمورد از انواع مختلف رکابی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱-رکابی نخی:

این مدل از رکابی از جنس نخ طبیعی و پنبه و بدون هیچگونه مواد پلاستیکی تولید می شوند. این مدل رکابی بهترین انتخاب برای رسالت مهم رکابی؛ یعنی عرقگیر بودن آن به شمار می رود. افرادی که دارای پوست حساس هستند بهتر است از این گونه رکابی های الیاف طبیعی استفاده کنند . این گونه رکابی ها در رنگبندی مختلف وجود دارند ولی رنگ های روشن بخصوص سفید آن بسیار معروف و پرکاربرد می باشد.

حتما بخوانید...
چرا جنس چرم ، اینقدر طرفدار دارد ؟ + خرید لوازم چرمی

رکابی مردانه

۲-رکابی پلاستیکی:

منظور از پلاستیک؛ استفاده از مواد شیمیایی در تولید رکابی می باشد که در مقایسه با رکابی نخی، جذب عرق آن بسیار کم می باشد و خود رکابی به علت جنس پلاستیکی که دارد باعث عرق کردن می شود. این مدل در طرح ها و رنگ های متفاوت وجود دارد و ماندگاری طولانی تری نسبت به جنس نخی دارد. افرادی که حساسیت پوستی دارند و به مواد پلاستیکی آلرژی دارند حتی الامکان از این مدل رکابی نباید استفاده کنند.

 

افراد با حساسیت پوستی بهتر است از رکابی جنس پلاستیک استفاده نکنند.

۳-رکابی ساده:

این مدل از رکابی همان طور که از نام آن مشخص است، بدون طرح و ساده هستند و در انواع جنس نخ و پلاستیک تولید می شوند. بصورت تک رنگ هستند؛ اما جنس نخ و سفید رنگ آن در بین آقایان مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

۴-رکابی طرح دار:

این مدل رکابی دقیقا نقطه مقابل رکابی ساده است. و در طرح ها و رنگ بندی مختلف وجود دارند. این نوع رکابی را به خصوص در کشورهای گرمسیر  به عنوان بخشی از استایل روزمره خود پذیرفته اند و از آن به وفور استفاده می کنند.

۵-رکابی آستین حلقه:

این رکابی قسمت سرشانه را کاملا پوشش می دهند؛ درواقع همان فرم تیشرت؛ اما بدون قسمت آستین را می توانید برای این مدل، تصور کنید.

 

رکابی آستین حلقه جایگزین مناسب تیشرت در کشورهای گرمسیری می باشد.

۶-رکابی بی آستین:

این مدل از رکابی هیچ پوششی بر روی شانه و قسمت زیر بقل ندارد و فقط یه بند کوتاه روی سرشانه ها قرار می گیرد که در انواع یقه گرد، یقه هفت و یقه خشتی تولید می شوند.

دلایل محبوبیت رکابی:

-سایر زیرپوش ها و تیشرت ها بعلت استفاده مکرر از ضدتعریق و دئودرانت ها و همچنین تعریق قسمت زیر بقل معمولا نسبت به بقیه قسمت های تیشرت یا زیرپوش تغییر رنگ می دهد و استفاده مکرر از آن عملا غیرممکن است ، اما رکابی ها از این قضیه مستثنی می باشند. به راحتی می توان تا زمانی که رکابی خراب نشده یا ازآن خسته نشده اید به راحتی می توانید استفاده کنید.

-رکابی در مقایسه با زیرپوش بعلت باز بودن یقه و نداشتن آستین زیر هر لباسی قابل استفاده است، بدون اینکه از زیر لباس اصلی مشخص باشند ، بهتر است برای اینکه رنگ رکابی روی لباس اصلی سایه نیندازد از رکابی همرنگ لباس اصلی انتخاب شود.

 

رکابی مردانه

 

رکابی های طرح دار نخی معمولا بعنوان پوشش لباس ورزشی درباشگاه های ورزشی مورد توجه آقایان و حتی بانوان می باشد.

– ازآنجا که همواره پوشیدن لباس هایی که از جنس نخ و پنبه یا الیاف طبیعی باشند، کمی دشوار می باشد؛ استفاده از رکابی با جنس نخ برای زیر لباس اصلی راه حل خوبی بنظر می رسد؛ یا معمولا در زمستان ها به خاطر استفاده از پلیورها و بافت های پشمی و امکان ایجاد حساسیت روی پوست بدن بهتر است از لایه محافظتی که همان رکابی میباشد ، استفاده شود.

-جلوگیری از ایجاد بوی عرق هنگام انجام کارهای روزمره، به شرط آنکه از جنس نخی استفاده شود که بتواند عرق بدن را جذب خود کند.