در این مطلب ما سعی میکنیم راهنمای انتخاب کت مناسب را برای شما عزیزان شرح دهیم.کت از جمله لباس هایی است باید در کمد لباس هر مردی وجود داشته باشد؛ چرا که پوشیدن کت به زیبایی و جذابیت هرچه بیشتر آقایان کمک میکند. در ضمن، باید بدانید که آقایان شیک پوش، حتما یک دست کت، در کمد لباسی خود دارند.شاید تصور کنید، کت فقط برای موقعیت ها و مراسم های رسمی مناسب است؛ اما کاملاً در اشتباه هستید. کت ها در انواع و مدل های متفاوتی به بازار عرضه میشوند که هر کدام برای موقعیت و شرایط خاصی مناسب هستند. شما میتوانید باتوجه به موقعیتی که در آن قرار دارید؛ کتی را متناسب با آن ست کرده و بپوشید و استایلی مردانه ، شیک و جذاب را رقم بزنید.

  1. کت رسمی

این مدل کت، به صورت یک ست کامل همراه با شلوار دوخته می ‌شود و از آن تحت عنوان “کت و شلوار” یا Suit Jacket یاد میشود‌. ما در این مقاله، از واژه‌ ی کت رسمی برای این مدل کت ها استفاده کردیم تا بتوانیم آن را از انواع دیگر کت تشخیص دهیم . این درحالی است که در ایران این مدل را با نام “کت” میشناسند.

این کت ها به همراه شلوار سر خود از یک نوع پارچه دوخته میشوند. بنابراین بهتر است از کت رسمی به عنوان کتی تک برای سایر شلوارها استفاده نکنید؛ چرا که پوشیدن مداوم کت و شستشوی متعدد آن باعث تغییر رنگ و خوردگی پارچه میشود. در نتیجه، پس از مدتی دیگر نمیتوان کت را به همراه شلواری که با آن ست بود، استفاده کرد. پس در این موارد توصیه میشود که کت و شلوار را همراه هم بپوشید. این مدل کت، رسمی ‌تر از سایر مدل‌ها میباشد و طراحی ساده‌ تری هم دارد. مثلاً از جیب‌ اضافی یا جزئیات دیگر برخوردار نیست.

اگرچه که کت های راه راه و چهارخانه هم شیک و زیبا هستند؛ اما برای خرید اولین دست از کت و شلوار کمد لباسی خود، بهتر است از خرید این طرح ها صرف نظر کنید. همچنین کت های نوک مدادی، سرمه ‌ای، طوسی روشن و مشکی رنگ گزینه های بهتری هستند. دکمه‌ ی کت‌ها، معمولا از جنس پلاستیک است؛ اما در کت و شلوارهای گران ‌قیمت از شاخ حیوانات یا مروارید هم ممکن است برای تهیه ‌ی دکمه استفاده شود.

فیت

کت های رسمی با فیت اسلیم دوخته میشوند چون قرار نیست زیر کت چندین لایه لباس بپوشید. این مدل ها را در طرح های راه راه و چهارخانه هم تولید میکنند.

پارچه

بخش عمده ای از پارچه ‎‌ای که برای دوخت کت رسمی به کار میرود تک ‌رنگ است. اما همانطور که اشاره شد از طرح های راه راه یا چهارخانه هم استفاده شود.

یک دست کت و شلوار رسمی با طرح چهارخانه

کاربرد

این مدل کت رسمی اما کاربردی است و تنها برای استفاده در یک مراسم خاص مناسب نمی ‌باشد. این دست کت و شلوار را میتوانید برای مصاحبه، محل کار، مهمانی، مراسم عروسی و دیگر موقعیت های رسمی استفاده کنید. معمولا یقه ی کت‌های رسمی از یقه ناچ (فرورفته) است؛ اما ممکن است از یقه پیک (بیرون زده) هم برای طراحی آن استفاده ‌شود.

  1. بلیزر

بلیزر یک گام از کت رسمی، عقب ‌تر است. درواقع، میشود گفت بلیزر از کت اسپرت، رسمی ‌تر است؛ اما به عنوان یک کت رسمی به شمار نمی رود. این یعنی حالتی دارد که بینابین مدل های رسمی و اسپورت قرار میگیرد. کت بلیزر، همچنین به همراه شلوار دوخته نمیشود‌ واین شما هستید که تصمیم میگیرید، آن را با کدام شلوار ست کنید.

حتما بخوانید...
تفاوت هودی و سوئیشرت مردانه

یک مدل بلیزر بسیار متداول

فیت

بلیزرها کمی از کت‌های رسمی گشاد تر و راحت ‌تر هستند. بنابراین، می‌توان زیر آن از پلیور استفاده کرد. بلیزرهایی که دوخت و طراحی ایتالیایی دارند، گشاد ترهستند.

پارچه

اکثر بلیزرهای موجود در بازار به رنگ آبی تیره یا سرمه ‌ای هستند. معمولاً از پارچه ‌های پارچه ها‌ی پشمی، فلانل و هاپساک برای تهیه ی آن ها استفاده میشود.

بلیزر واسط بین کت رسمی و کت اسپرت

کاربرد

باتوجه به اینکه بلیزر یک گام عقب ‌تر از کت رسمی است. توصیه میکنیم زمانی از بلیزر استفاده کنید که پوشیدن کت ‌و شلوار مناسب نیست ولی باز هم لازم است استایلی رسمی داشته باشید. این مدل را میتوانید همراه با شلوار فلانل طوسی، کتان و یا حتی جین همراه کنید و استایلی شیک و نیمه رسمی داشته باشید . همچنین شلوارهای پارچه جناغی و مخملی هم، با بلیزر ستی زیبا خواهند بود. این گونه کت ها دکمه‌هایی طلایی، نقره‌ای یا مروارید رنگ دارند.

  1. کت اسپرت

همانطور که از نامش هم میتوان حدس زد؛ ابتدا مردان ورزشکار از کت‌های اسپرت استفاده میکردند. برای مثال، در ورزش ‌های لوکسی مثل تیراندازی از اینگونه کت ها استفاده میکردند.

فیت

بنا بر کاربرد اصلی کت های ‌اسپرت، یعنی ورزش میتوان فیت آن را حدس زد. این کت‌ها از راحت ‌ترین کت‌ها هستند و آنقدر گشاد دوخته می‌شوند که بتوان زیر آن چند لایه لباس دیگر پوشید. کت های اسپرت به قدری گشادند که به راحتی میتوانید در زیر ژاکت آن بپوشید.

پارچه

کت‌های اسپرت، پارچه‌ هایی محکم‌ تر و ظاهری زمخت تر از کت های رسمی و بلیزر دارند. پارچه‌ های توئید یا همان پشم و نخ، از معروف‌ ترین پارچه هایی هستند که در دوخت کت‌های اسپورت به کار میروند. همچنین انواع دیگری از پارچه‌ که بافتی زمخت و پرزدار دارند هم، در دوخت این کت استفاده میشوند.

کت اسپرت مناسب شرایط روزمره و غیر رسمی

کاربرد

از آن جهت که هدف از تولید کت های اسپرت این بود که نوعی جامه‌ ی ورزشی برای مردان باشند؛ ظاهری زمخت‌ تر نسبت به سایر کت‌ها پیدا کردند و یکسری جزئیات اضافی مثل: درز و چین‌ها، وصله‌های آرنج و جیب بلیت به منظور کاربردهای مشخص روی این کت ها اعمال شد. کت های اسپرت، یقه ها‌ی  منحصربه فردی دارند که مخصوص خودشان است و در مواقع لزوم میتوان برای محافظت از گردن و سینه، آن را بست.

کت اسپرت بسیار کژوال و غیررسمی است.

بنابراین پوشیدن کت اسپورت در موقعیت های رسمی اصلا قابل قبول نیست. پیشنهاد میکنیم‌ بعد از خرید اولین دست کت و شلوار، به فکر خرید یک کت اسپرت باشید چون این کت نسبت به کت بلیزر پرکاربردتر است. با پوشیدن کت اسپرت، در موقعیت های غیر رسمی هم خوش تیپ خواهید بود.

  1. تاکسیدو

تاکسیدو نام مدلی از کت ‌و شلوار است که برای مراسمات خاصی کاربرد دارد. تاکسیدو از کت ‌و شلوار، رسمی ‌تر و با کیفیت تر است. میتوان گفت تاکسیدو رسمی ‌ترین لباس مردانه است. کت تاکسیدو ظاهری باوقار و مردانه به آقایان هدیه میکند.

آقایان شیک پوش، کت می پوشند!!؟؟

فیت

فیت تاکسیدو، بسیار نزدیک به فیت بدن است چون برای همه ی موقعیت ها مناسب نیست و نمیتوان آن را همه جا پوشید. مثل انواع دیگر کت، تاکسیدوهای چهاردکمه مناسب‌ افراد باریک اندام و مدل‌های دو دکمه ی آن مناسب افراد چاق ‌تر است.

حتما بخوانید...
آقایان جلیقه چی بپوشند؟
پارچه

تاکسیدوها  پارچه ای نسبتا نرم و سُر دارند و در مدل‌ها و الگوهای مختلفی طراحی می‌شوند.

کاربرد

تاکسیدو برای موقعیت‌های خاصی مثل شام‌های رسمی، رویدادهای اجتماعی خاص، مراسم عروسی و … مناسب است. از آنجایی که این کت ها کابرد بسیار کمی دارند؛ می‌توانید یک دست کت ‌و ‌شلوار خوب تهیه کرده و هم در موقعیت های رسمی و هم رویدادهای خاص از آن استفاده کنید.

امیدواریم با خواندن مطلب

راهنمای انتخاب کت

مناسب بتوانید استایلی جذاب و شیک برای خود رقم بزنید.