چطوری باید پیراهن آستین کوتاه مردانه انتخاب کنیم؟پیراهن ها انواع مختلفی دارند و با انواع یقه و آستین و نیز در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار موجود می باشند. شما می توانید با توجه به استایل خود از انواع آن استفاده کنید. پیراهن آستین کوتاه می تواند جایگزین مناسبی برای تیشرت در فصل گرم تابستان باشد. اما پیراهن آستین کوتاه چه مزیت هایی نسبت به پیراهن آستین بلند دارد؟ آیا می توان همان استایل های هنگام استفاده از پیراهن آستین بلند را هنگام انتخاب پیراهن آستین کوتاه نیز داشت؟ اگر علاقه مند به دانستن نکات مهم در زمینه پیراهن های مردانه به ویژه پیراهن آستین کوتاه می باشید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

 

تاریخچه پیراهن آستین کوتاه

جالب است بدانید، در ابتدا بلندای پیراهن مردانه تا روی مچ پا بود و پیراهن را از سر به تن می کردند و دکمه نداشت. اولین پیراهن به شکل امروزی، توسط شرکت برون اند دیویس در سال ۱۸۷۱ به ثبت رسید که یقه و دکمه داشت. کم کم این پیراهن ها مورد توجه عموم قرار گرفتند تا به شکل امروزی در آمدند. اما پیراهن آستین کوتاه مردانه نیز در اوایل قرن ۱۹ میلادی، برای شاهزاده های انگلیسی تولید شد. به مرور سایر اشرافیان از آن تقلید کردند و در نهایت تولید انبوه شد و همه اقشار جامعه به خصوص سنین پایین از آن استفاده می کردند.  اولین بار هنرپیشگان آمریکایی از پیراهن آستین کوتاه درفیلم های خود استفاده کردند و باعث شدند پیراهن های آستین کوتاه، در طرح های مختلف تولید و به عنوان جزیی از استایل غیر رسمی استفاده شوند که این تا به امروز نیز همچنان ادامه داشته.

پیراهن آستین کوتاه جایگزین مناسبی برای تیشرت، در فصل تابستان می باشد

تنوع پیراهن آستین کوتاه

۱-پیراهن طرح دار اورسایز

پیراهن های طرح دار آستین کوتاه که امسال تحت عنوان پیراهن هاوایی ترند گردیده است، دارای تنوع بالایی در طرح و رنگ می باشد. انتخاب نوع طرح بیشتر بر اساس سلیقه شخصی و رنگ موست فرد می باشد. این نوع پیراهن ها معمولا به صورت اورسایز تولید می شوند و از جنس های نخی یا با درصد کم مواد می باشند. طرح های این مدل بیشتر شامل پترن های درشت و گل دار می باشد.  بهتر است، پیراهن طرح دار آستین کوتاه را با یک شلوار جین یا کتان ساده ست کنید.

۲-پیراهن طرح دار

بر خلاف پیراهن های اورسایز طرح دار، این گونه پیراهن غالبا فیت اندام فرد می باشد. اغلب طرح های این مدل، راه راه یا پترن های خیلی ساده می باشد. بهتر است، این پیراهن ها راهمراه با شلوار پارچه ای یا کتان در طیف رنگی پیراهن یا هم رنگ با طرح های پیراهن ست کرد.

پیراهن آستین کوتاه طرح دار در سایزهای فیت و اورسایز، بسیار متدوال می باشند

۳-پیراهن ساده

پیراهن آستین کوتاه ساده از لحاظ ظاهری و نکات دوخت بسیار شبیه به پیراهن آستین بلند است که تفاوت آن فقط در نوع آستین می باشد. پیراهن ساده را نمی توان با انواع شلوار کتان، جین و یا پارچه ای ست کرد. استفاده از اکسسواری هایی همچون کمربند، کراوات، ساسبند  با این نوع پیراهن ترکیب جذابی را به وجود خواهد آورد.

۴-پیراهن کتان

پر طرفدارترین پیراهن مردانه، از جنس کتان آن می باشد؛ زیرا پیراهن کتان، علاوه بر سبکی و خنکی قابلیت هماهنگی با شلوار جین و کتان را دارد. اگر علاقه مند به داشتن استایل جذاب و غیر رسمی هستید، حتما از پیراهن آستین کوتاه کتان در استایل خود بهره ببرید.

حتما بخوانید...
تفاوت پوشش آقایان 40 ساله با جوانان

۵-پیراهن جین

بدون شک یکی از زیباترین استایل ها، استفاده از ترکیب جین در سبک پوشش می باشد. پیراهن آستین کوتاه جین اغلب با شلوار جین جذب ست جذابی را به وجود خواهد آورد. بهتر است پیراهن جین همیشه یک یا دو درجه روشن تر از شلوار جین باشد. استفاده از اکسسواری اسپرت همچون ساعت اسپرت و دستمال گردن همراه با میراهن جین یکی از کم نظیرترین استایل های مردانه به شمار می رود.

پیراهن جین از پرطرفدارترین جنس پیراهن در فصل تابستان به شمار می رود

انواع آستین و سرآستین

نوع دوخت آستین در پیراهن های آستین کوتاه با آستین بلند تفاوت دارد. تنوع آستین های کوتاه را در ادامه خواهیم دید.

-آستین پاکتی

آستین پاکتی به صورت آستین سرخود و آستین جدا دوخت می شود به این ترتیب که برای دوختن آستین پاکتی سرخود اندازه قد آستین بلند تر در نظر گرفته میشه و دوخت می‌شود و برای آستینه جدا جدا می‌گردد و به پیراهن الصاق می‌شود

-آستین دبل

آستین های دبی صورت هستند که یک دوخت ساده در قسمت سر و سینه روی آستین پیراهن دوخته می شود و مجدد یکپارچه اضافه که معمولاً رنگ آن متضاد با رنگ پیراهن می‌باشد، به سر آستین الصاق می شود.

آستین دبل در پیراهن آستین کوتاه مردانه، از انواع آستین های جذاب به شمار می رود

-آستین بند دار

این مدل آستین معمولاً در پیراهن هایی که جز پارچه آنها لخت یا نخی می باشد دوخته می شود. به این صورت که روی آستین یک دکمه قرار می‌دهند و در قسمت زیر آستین بندی قرار دادند که شما می‌توانید آستین را با استفاده از این باند بالا بکشید و به دکمه وصل کنید. بیشتر برای پیراهن های آستین کوتاه فیت، از این نوع آستین استفاده می ‌شود.

انواع یقه

برای پیراهن های آستین کوتاه نیز همانند آستین بلند، یقه های مختلفی دوخت می‌شود که بر اساس سلیقه و نوع است می توانید از هر کدام از این ها استفاده کنید. در ادامه، به معرفی برخی از گرده های پر کاربرد در پیراهن آستین کوتاه خواهیم پرداخت.

-یقه مردانه

پرکاربردترین یقه در پیراهن های مردانه آستین کوتاه و آستین بلند به صورت دوخت یقه مردانه می باشد که معمولاً دارای دکمه در قسمت انتهایی یقه می باشند. اما برخی از آنها با توجه به برندی که تولید می‌شوند، فاقد دکمه می‌باشند. در پیراهن هایی که فاقد دکمه می ‌باشند بهترین گزینه، استفاده از پیراهن همراه با کروات می باشد.

یقه مردانه در پیراهن آستین کوتاه بسیار پر کاربرد است

-یقه دیپلمات

استفاده از پیراهن یقه دیپلمات، به خصوص برای افرادی که طرفدار استفاده از کراوات یا پاپیون می باشند بسیار مناسب می باشد. اکثر لباس های یقه دیپلمات در رنگهای روشن میباشند و پرفروشترین رنگ ها، رنگ سفید می باشد.

-یقه کلاسیک

یقه کلاسیک از نظر ظاهری، بسیار شبیه به گردن مردانه معمولی می باشد؛ با این تفاوت که قسمت انتهایی یقه کمی کشیده تر است. معمولاً در قسمت انتهای آن فاقد دکمه بوده و برای استفاده همراه با کت و شلوار بسیار مناسب می باشد. اما معمولاً استفاده از یقه کلاسیک همراه با پیراهن های آستین کوتاه، زیاد معمول و رایج نمی باشد. با این حال، طرفداران خاص خودش را دارد.

یقه کلاسیک د پیراهن آستین کوتاه مردانه شباهت زیادی به یقه مردانه دارد