استفاده از کراوات نقش مهمی در نمایش میزان جنتلمن بودن یک مرد ایفا میکند. امروزه تنوع گسترده ای در طرح، جنس، اندازه و نوع کراوات ها وجود دارد و هرچه اطلاعات ما درمورد جزئیات موضوعی بیشتر باشد دید بهتری برای انتخاب خواهیم داشت. پس برای داشتن اصلی ترین نکات راجع به کراوات در این مقاله همراه ما باشید.

منشا کراوات:

بستن کراوات البته لزوما نه به شکل امروزی اولین بار در جنگ فرانسه در قرن ۱۷ میلادی برمیگردد. زمانیکه شاه لوئی پنجم برای ادامه جنگ لشگری از سربازان کروات را استخدام کرد و به یونیفرم آنها یک مورد اضافه کرد و از آنها خواست تکه ای از پارچه را اطراف گردن خود ببندند که بیشتر هم جنبه تزئینی داشت. بمرور این تکه های پارچه بعنوان جزئی از لباس دربار و اشراف به بقیه مردم نیز سرایت کرد. شاه لوئی این تکه از لباس را به احترام سربازان کروات La Cravate نامید‌ پس از آن درطی سالیان مدل و طرح های کراوات تغییر کرد و در جنس ها و انواع متنوع تولید شد تا کراوات به شکل امروزی خود رسید.

جنس کراوات:

خوب است بدانیم جنس کراوات با توجه به فصل، نوع لباس و آب و هوا تغییر میکند در ادامه به چند نوع جنس پارچه برای تولید کراوات میپردازیم.

۱-کراوات ابریشمی:

این جنس کراوات جز گرانترین و درعین حال پراستقبال ترین نوع در میان آقایان میباشد.کراوات ابریشمی در رنگ های خنثی، سرد و گرم تولید میشود که میتوان باتوجه به فصلی که درآن هستیم از رنگ مرتبط باآن فصل استفاده کرد.

۲-کراوات پشمی

این نوع کراوات در روزهای سرد سال مورد استفاده قرار میگیرند و معمولا با کت های اسپرت و نیمه رسمی ست جذابی میشود. در تولید این نوع کراوات از پارچه پشمی استفاده میشود و بعلت ضخامت خود پارچه از با آسترهای خیلی نازک دوخت میشوند.

۳-کراوات نخ پنبه:

بیشتر در روزهای گرم سال و استایل های رسمی استفاده میشوند و از جنس پارچه نخ پنبه تولید میشود .

۴-کراوات کشمیر:

در فصل سرد سال استفاده میشود و جنس آن از پشم میباشد بسیار زیبا و چشم نواز هستند اما بعلت قیمت بالای آن کمتر مورد استقبال قرار میگیرند.

۵-کراوات لنین:

این نوع کراوات بعلت استفاده از پارچه لنین یا همون کنفی بسیار سبک میباشد و قیمت مناسب آن باعث شده افراد زیادی در فصل های گرم سال سراغ این جنس کراوات بروند.

انواع کراوات:

مدل یقه ، فرم اندام ، موقعیت استفاده از کراوات و اندازه کراوات فاکتورهای مهمی در انواع کراوات بحساب می روند. همچنین نوع مراسمی که قصد شرکت درآن دارید باتوجه به رسنی یا غیررسمی بودن آن خود میتواند عامل مهمی در انتخاب نوع کراوات مورد نظر شما بشمار میرود. با توجه به این فاکتورها در زیر چند مدل از انواع مختلف کراوات را به اختصار توضیح خواهیم داد:

 

۱-کراوات ساده

آقایان باید حداقل دورنگ کراوات ساده در کمد لباس خود داشته باشند . چون این مدل کراوات  هم در استایل رسمی و هم غیر رسمی مورد استفاده قرار میگیرند و در رنگ های مختلف وجوددارند که با توجه به هماهنگ بودن با سایر لباسهای خود میتوانید از هررنگی با لباس خود ست کنید.

ست شیک با کروات ساده

۲-کراوات طرحدار

این نوع کراوات را فقط با پیراهن های ساده میتوانید ست کنید هیچگاه پیراهن طرحدار و کراوات طرحدار را باهم مورد استفاده قرار ندهید.

image3 4

۳-کراوات خال خالی:

کراوات هایی با خال ریز را میتوانید حتی در مراسم رسمی با پیراهن ساده ست کنید.

کروات زیبا با خال های ریز

۴-کراوات پهن:

اگر لاغراندام و کوتاه قد هستید هیچگاه سراغ این نوع کراوات نروید کراوات پهن مخصوص افرادی است که سینه پهن و قدبلندی دارند. در مراسم های رسمی بیشتر از کراوات پهن در استایل خود استفاده میکنند.

image5 4

۵-کراوات باریک

برعکس کراوات های پهن این مدل برای افراد لاغر و کوتاه قد بسیار مناسب هستند و معمولا در استایل های غیر رسمی استفاده میشوند.

کروات باریک مناسب لاغر اندام ها

نکاتی در مورد اندازه کراوات و بستن آن:

امروزه کراوات ها در عرض ها و برش ها مختلفی موجود میباشند. عرض استاندارد برای کراوات ها هنوز در محدوده ۲۵/۳ تا ۵/۳ اینچ است این مورد برای کراوات های باریک حدود  (۵/۱ تا ۵/۲ اینچ) میباشد. اخیرا طراحان اندازه ای بین اندازه رسمی و باریک نیز طراحی کرده اند که اندازه آن چیزی حدود (۲/۷۵ تا ۳ اینچ) میباشد.که با توجه به قد و هیکل خود باید کراوات مناسبی را انتخاب کنید اگر عرض سینه پهنی دارید کراوات پهن تر و برعکس اگر لاغراندام هستید کراوات باریک تر را در سبد انتخاب خود قراردهید.

هنگام بستن کراوات حتما به اندازه طولی آن نیز توجه داشته باشید نوک قسمت انتهایی کراوات حتما باید مماس با خط کمربند شما باشد، نه بالاتر و نه پایین تر. یکی دیگر از مواردی که در بستن کمر بند باید رعایت کنید این است که اگر فرد پرجنب و جوشی هستید برای جلوکیری از حرکت کراوات حتما از گیره کراوات برای ثابت نگهداشتن آن استفاده کنید . گیره کراوات را باید بین دکمه سه و چهار پیراهن خود بزنید و حتما بخاطر داشته باشید که گیره از عرض کراوات شما بزرگتر یا کوچکتر نباشد.

در مورد گره کراوات نیز این نکته حائز اهمیت است که بزرگی و کوچکی گره کراوات بستگی به عرض آن دارد هرچه عرض آن بیشتر باشد گره بزرگتری خواهید داشت. بطور کل بایک کراوات چندین مدل گره میتوان داشت اما معروفترین وپر کاربردترین گره ها شامل  “ویندزور”، “نیمه ویندزور”، “پرات” و “چهار-در-دست” میباشند که جز  گره های کلاسیکی هستند و اغلب استفاده می شوند.

نکات کلی که هنگام استفاده از کراوات باید بدانید:

-کراوات ممکن است یک اکسسوری کوچک بحساب بیاید ولی کامل کننده ظاهر استایل شماست.

-در انتخاب کراوات طول و عرض کراوات بسیار مهم است باتوجه به قد و هیکل و عرض سینه خود کراواتی متناسب انتخاب کنید.

-گره چهار در دست جز معمولترین و شیکترین گره هاست حتما آن را یاد بگیرید و استفاده کنید.

-حتما در بین کراوات های خود یک کراوات ساده مشکی داشته باشید زیرا براحتی با اکثر لباس ها و استایل شما ست میشود.