کت از جمله ملزومات پوشش آقایان است و هر مردی حداقل به یک دست کت و شلوار مردانه نیاز دارد. کت و شلوارهای مردانه انواع و اقسام گوناگونی دارند اما ما امروز در این مقاله به چند نکته ی مهم در ارتباط با کت و شلوارهای مردانه می پردازیم که به شما در تصمیم گیری و انتخاب کت و شلوار مناسب کمک می کند.

۱. اهمیت دکمه

یکی از نکاتی که هنگام خرید کت و شلوار باید در نظر داشت، تعداد دکمه های کت میباشد. هر چه قدر که کت تعداد دکمه های کمتری داشته باشد، رسمی تر هم خواهد بود و برای مجالس رسمی مناسب تر میباشد. علت این تاثیر دکمه بر ظاهر کت، آن است که کت های تک دکمه یا دو دکمه، یقه بازتری دارند که باعث بیشتر دیده شدن پیراهنِ زیر کت می شود. در نتیجه، این مدل کت ها ظاهر رسمی تری پیدا می کند.

معمولاً اروپایی ها از کت های ۲ دکمه برای مهمانی ها استفاده می کنند ولی ایرانی ها کت های ۳ دکمه را ترجیح می دهند. تعداد دکمه ها که بیشتر می شود، کت ها هم ظاهر نیمه رسمی پیدا می کنند. اغلب کت های مدرن و فانتزی هم دکمه بیشتری دارند .

هنگام خرید کت به دکمه ی آن اهمیت دهید۲. رابطه ی میان دکمه و قد

بهتر است هنگام انتخاب تعداد دکمه های کت، به اندازه ی قد تان هم توجه داشته باشید. درواقع، میتوان گفت کت های ۳ دکمه برای آقایان قد بلند و کت های ۲ دکمه برای افراد کوتاه تر مناسب است. همچنین از این مورد هم نباید غافل شد که بعضی از کت ها یک ردیف و بعضی دیگر دو ردیف دکمه دارند. کت هایی که در دو طرف دکمه دارند؛ برای آقایان چهارشانه مناسب نیستند چون این کت ها، عرض شانه ها را بیشتر جلوه می کنند. کت های تک دکمه هم خیلی رسمی و هم خیلی خاص هستند. بنابراین اگر قرار است که تنها یک دست کت و شلوار در کمد لباسی خود داشته باشید؛ بی خیال کت های تک دکمه شوید.

۳. کت و شلوار پشمی

جنس کت و شلوار هم، بر رسمی و غیر رسمی بودن آن، تاثیر می گذارد . هرچه قدر که میزان پشم پارچه ی کت و شلوار بیشتر باشد؛ رسمی تر هم خواهد بود. معمولا کت هایی که صد در صد از پشم هستند؛ خیلی رسمی میباشند. همچنین باید اشاره داشت که مرغوبیت این کت ها هم، به نوع پشم و کیفیت به کار رفته در آن بستگی دارد. نقطه ضعف پارچه های پشمی این است که خیلی بیشتر و سریع تر چروک می شوند. در نتیجه، کت و شلوارهای پشمی، برای پوشیده شدن در محیط های اداری و کاری مناسب نیستند چون نظم و آراستگی آنها برای یک مجلس رسمی است نه برای محیط کار.

کت مردانه پشمی رسمی تر است۴. اهمیت سایز استاندارد

از جمله موارد خیلی مهم برای انتخاب کت، سایز آن است. دقت کنید که سرشانه های کت باید جذب شانه ها باشد، نه بزرگ تر از آن. قد کت و شلوار هم به غیر از چند مورد استثنا، استاندارد های ثابتی دارد که باید رعایت شود. رعایت همین نکات ظریف است که باعث می شود، فرد خوش تیپ به نظر برسید .

حتما بخوانید...
انواع مدل های کت و شلوارهای مردانه

کت را بپوشید و دست های خود را کنار بدن تان قرار دهید؛ در کت های معمولی که قد متوسطی دارند، قد کت باید تا سَر انگشتان شست باشد. بهتر است قد آستین به اندازه ای باشد که ۱-۲ سانتی متر از لبه ی آستین پیراهن از آن بیرون بزند . یقه کت هم باید به قدری بلند باشد که یقه پیراهن بیرون از کت بایستد .به قد شلوار هم باید توجه داشته باشید. بهتر است قد شلوار به اندازه ای باشد که لبه پشت شلوار، به لبه پایین پاشنه کفشتان برسد؛ طوری که جورابتان، موقع راه رفتن دیده نشود. کمری شلوار هم باید به اندازه نیم تا یک سایز امکان تنگ یا گشاد داشته باشد تا نگران چاق و لاغر و گشاد و تنگ شدن شلوار نباشید.

کت اندازه تن خود بپوشید۵. با رنگ تیره ستاره شوید

برای شرکت در یک مجلس رسمی مثل جشن عروسی، بهتر است کت و شلوار هایی را انتخاب کنید که به رنگ های تیره هستند. برای مثال، آن هایی که مدل ساده ی بدون طرح یا راه راه دارند و در طیف رنگی خاکستری تا مشکی هستند، کاملاً مناسب می باشند. توصیه می کنیم برای حضور در این نوع مجالس پارچه های با طرح چهارخانه را فراموش کرده و نپوشید چون اصلاً رسمی نیستند. لباس هایی با طرح های این چنینی بیشتر برای مهمانی های غیر رسمی مناسب می باشند .

با کت های تیره ستاره شوید۶. متناسب با اندام

اگر بالاتنه ی کوتاه تری نسبت به پایین تنه دارید؛ می بایستی کت هایی را بپوشید که یقه باز و برگردان یقه بلند و باریک دارند. از طرف دیگر، اگر پایین تنه ی کوتاهی دارید؛ کت های کوتاه تر برای شما مناسب هستند چون کت های بلند، پاهای شما را کوتاه تر از حدی که هست جلوه می نماید. همچنین این را هم حتما به خاطر داشته باشید که هرگز از شلوارهای دمپا پاکتی استفاده نکنید حتی اگر دوباره مد شدند چون اصلا به شما نمی آید .

تفاوت کت و شلوار آقایان چاق و لاغر۷. چاق یا لاغر؟!

نکات مهمی در رابطه با خرید کت و شلوار برای آقایان چاق یا لاغر وجود دارد. این اصل را به یاد بسپارید: افراد چاق نباید کت و شلوارهایی که پارچه های براق دارند را بپوشند چون این پارچه ها شما را چاق تر از چیزی که هستید نمایان می کنند. همچنین پارچه های ضخیم و کلفت و یا پارچه هایی که طرح های چهارخانه درشت دارند هم، همین تاثیر را بر شما میگذارند. بنابراین، این گونه طرح ها برازنده افراد لاغر اندام هستند.

آقایان چاق هم بهتر است کت و شلوارهایی که رنگ های تیره و مات دارند را بپوشند. اگر چاق هستید؛ کت های پشت چاک دار را نپوشید مخصوصاً اگر دو چاک در پشت دارند چون این چاک ها جلب توجه می کنند و هیکل درشت شما بیشتر به چشم می آید .از دیگر مواردی که باید در نظر داشت برش کت است. برای مثال، بعضی کت ها در قسمت کمر، به طور کامل جذب بدن می شود ولی مدل های دیگر برشی راسته، از زیر بغل تا نزد یک ران پا دارند . برش های راسته برای آقایانی مناسب است که اندام و بالاتنه درشت تر دارند.

حتما بخوانید...
برای مصاحبه ی کاری چی بپوشیم؟

کت های جذب مناسب افراد لاغر اندام۸. کت های کتان غیر رسمی

کت و شلوارهایی که از جنس کتان هستند، برای مهمانی های معمولی ساده و شیک اند ولی غیررسمی بوده و برای مراسم های رسمی مناسب نیستند. این نوع کت و شلوارها را می توانید به جای پیراهن با تی شرت های یقه هفت روشن تن کنید.

۹. آقایان قد کوتاه ها دقت کنند

آقایان قد کوتاه، کت و شلوارهای با رنگ متفاوت و متضاد نپوشند. برای مثال، کت قهوه ای را با شلوار کرم ست نکنند و یا برعکس چون رنگ های متضاد، باعث میشوند قد کوتاه تر به نظر برسد. اما پارچه های راه راه انتخاب مناسبی برای آنان است.