یکی از مهمترین و ضروری ترین آیتم ها برای پوشش آقایان، پیراهن مردانه است. پیراهن های مردانه در مدل ها، رنگ ها و جنس های مختلفی به بازار عرضه می شوند. همانند کت و شلوار و دیگر آیتم ها، پیراهن مردانه را هم باید متناسب با محیط و موقعیتی انتخاب کنید که قرار است در آن حضور داشته باشید. در این مقاله ما سعی داریم که به  بررسی ویژگی ها و مدل های مختلف پیراهن مردانه  بپردازیم.

انتخاب یک پیراهن اندازه

در بیشتر مواقع، پیراهن های دوخته شده و آماده بازاری اندازه ی تن آقایان نیستند؛ مخصوصا آقایان قد بلند و درشت اندام. برای مثال، ممکن است سرشانه های پیراهن گشاد، قد شان کوتاه و اندازه آستین ها کوتاه یا بلند باشد. برای تهیه ی یک پیراهن اندازه و مناسب اندام تان، باید یکسری نکات ضروری را رعایت کنید که ما در زیر به آن اشاره می کنیم.

 • وقتی دکمه یقه را می بندید؛ باید به اندازه ی دو انگشت فضای خالی داشته باشد. اگر فضای خالی کمتر از دو انگشت بود؛ یعنی اینکه یقه تنگ است و اگر هم بیشتر بود؛ یعنی یقه گشاد است.
 • سرشانه های پیراهن باید دقیقا روی شانه ها قرار بگیرد. در صورتیکه خط دوخت سرشانه پیراهن، پایین تر از قسمت شانه باشد؛ یعنی پیراهن از شما بزرگ است. همچنین اگر سرشانه بالاتر قرار بگیرد؛ یعنی پیراهن برای شما کوچک است.
 • درستش آن است که قد آستین پیراهن به اندازه ای باشد که آستین روی مچ بایستد. همچنین، وقتی شما دستانتان را خم می کنید یا بالا می برید؛ آستین نباید بالاتر از ساعد برود. سرآستین ها هم باید به گونه ای دوخته شوند که بتوان به راحتی از دکمه های سردست استفاده کرد.
 • در قسمت قفسه سینه پیراهن، باید به اندازه ی یک یا دو سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد تا  پیراهن از این ناحیه دچار کشیدگی نشود.

رنگ پیراهن مردانه

هنگام انتخاب رنگ مناسب برای پیراهن، باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید. میزان درشتی اندام و رنگ پوست، چشم و مو، همه از عواملی هستند که بر انتخاب رنگ پیراهن مردانه تاثیر می گذارند. یک نکته مهم و موثر در این رابطه، این است که از رنگ های مختلف استفاده کنید و تنها یک رنگ پیراهن نپوشید. رنگ های آبی، سفید و مشکی از محبوب ترین و رایج ترین رنگ های پیراهن های مردانه هستند. از دیرباز، پیراهن های سفید رنگ را برای موقعیت های کاری و رسمی مناسب می دانند. هر چند که امروزه رنگ های دیگری هم مثل صورتی، کرم، یاسی، سبز زیتونی و … در بین آقایان محبوب است.

چند مدل پیراهن مردانه برای آقایان شیک پوش

پیراهن های مردانه از نظر پارچه گرفته تا برش و دوخت، انواع و مدل های مختلفی دارند. در ادامه با هم چند مدل از پیراهن های مردانه را که در بین آقایان رایج است، بررسی می کنیم.

 • پیراهن مجلسی مردانه

این پیراهن ها برای موقعیت های خیلی رسمی مناسب هستند. آقایانی که قصد درخشش در مجالس های رسمی را دارند؛ از این پیراهن ها استفاده می کنند. یقه این مدل پیراهن ها، معمولا به شکل بالدار می باشد. همچنین اغلب، آن ها را با پاپیون، کت و شلوار و جلیقه همراه می کنند.

حتما بخوانید...
بهترین رنگ هایی که هر کسی می تواند در تابستان بپوشد

مدل پیراهن مجلسی مردانه همراه با کروات

 • پیراهن رسمی مردانه

این مدل از پیراهن ها برای محیط های کاری مناسب هستند. معمولا یقه های به کار رفته در این پیراهن ها از انواع ساده، ایستاده و دکمه دار هستند. آقایان اغلب آستین های پیراهن را تا می زنند تا استایل جذاب تری را برای خود رقم بزنند. معمولا برای محیط های کاری، رنگ های سفید و آبی و سبز زیتونی، انتخاب های مناسب تری هستند.

پیراهن شیک و رسمی مردانه با آستین های تا زده

 • پیراهن آکسفورد مردانه

این مدل پیراهن ها، هم برای مجالس و هم برای محیط های کاری مناسب هستند. این گونه پیراهن ها هم، از یقه های دکمه دار برخوردار می باشند. اگر قصد دارید این مدل پیراهن ها را در محیط های کاری بپوشید؛ بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید. اگر هم قصد دارید آن را در مجلس بپوشید؛ از رنگ های سفید و روشن استفاده کنید.

تفاوت پیراهن های رسمی و مجلسی مردانه

 • پیراهن جین مردانه

پیراهن های جین، برای محیط ها و موقعیت های غیر رسمی مناسب هستند. این مدل پیراهن، از محبوب ترین مدل های پیراهن مردانه در بین آقایان می باشد. با پوشیدن پیراهن جین همراه با یک تیشرت سفید یقه گرد، یک استایل جذاب و راحت خواهید داشت. به صراحت میتوان گفت که پیراهن مردانه جین از جمله لباس هایی است که هیچگاه از مد نمی افتد.

پیراهن جین مردانه هیچگاه از مد نمی افتد

 • پیراهن کتان مردانه

یک پیراهن مردانه مناسب، برای محیط های غیر رسمی، پیراهن کتان مردانه است. این پیراهن ها هم از محبوب ترین مدل ها در میان آقایان هستند. پیراهن کتان نسبت به پیراهن جین، جنسی راحت تر و سبک تر دارد. یک استایل جذاب و راحت این است که پیراهن کتان را با یک کت تک اسپرت بپوشید چرا که یک انتخاب درست و مناسب است.

پیراهن های کتان مردانه با جنسی سبک و راحت

 • پیراهن اورشرت مردانه (over shirt)

پیراهن های اورشرت یا بالاپوش کمی کلفت هستند. این پیراهن ها برای زمان هایی مناسب هستند که دمای هوا متغیر می باشد. پوشیدن یک اورشرت با یک تیشرت ساده یا پیراهن دکمه دار می تواند یک استایل جذاب را برای شما رقم بزند.

 • پیراهن فلانل مردانه

مسلما این پیراهن ها از پارچه فلانل تهیه می شوند. پارچه فلانل معمولا طرحی چهارخانه دارد و ضخیم و نرم می باشد. این مدل پیراهن، بیشتر مورد استفاده افراد در مناطق سرد سیر می باشد چون این پیراهن ها می توانند استایلی شیک را برای افراد ساکن در مناطق سرد سیر رقم بزند.

پیراهن فلانل مردانه با طرح چهارخانه

 • پیراهن لینن مردانه

این پیراهن ها هم از پارچه لینن تهیه شده اند. پارچه لینن بسیار برای فصل گرما مناسب است چون جنسی نرم و خنک دارد. این پیراهن ها برای محیط های غیر رسمی مناسب می باشند. در تابستان بهتر است از رنگ های روشن و پاستلی استفاده کنید.

پیراهن لنین مردانه مناسب موقعیت های غیر رسمی در تابستان

 • پیراهن های اسپرت

  پیراهن های اسپرت در دو مدل آستین کوتاه و آستین بلند هستند. این لباس ها را می توانید همراه با شلوار جین بپوشید. مدل این پیراهن ها تقریبا همانند مدل بعضی از یونیفرم هاست.

تفاوت پیراهن های رسمی و مجلسی مردانه

 • کشباف مردانه

کشباف های مردانه، پیراهن هایی بدون یقه و آستین بلند هستند. این لباس ها گزینه بسیار مناسبی برای فصل پاییز هستند. این مدل لباس، به دلیل فرمی که دارند، به خوبی روی بدن می نشینند و اندام را زیبا نشان میدهند. هم با کشباف های ساده و هم با کشباف های طرح دار میتوانید استایلی شیک و خاص را رقم بزنید.

حتما بخوانید...
نحوه ست کردن جلیقه با لباس های اسپرت