با من باشید تا در مورد هودی و سوئیشرت نکاتی ارزشمند را برای شما مطرح کنیم.نخستین سوئیشرت ابتدا در قرن ۱۵ میلادی تولید شدند، که جنس آن از پشم بود.اما امروزه جنس اکثر سوئیشرت و هودی ها از نخ ویا نخ پنبه می باشد. هودی و سوئیشرت در عین حال که بسیار شباهت دارند، تفاوت هایی نیز دارند و اکثر افراد این دو را باهم اشتباه میگیرند. به دلیل همین شباهت ها نوع ست کردن هودی و سوئیشرت با سایر لباس ها تقریبا از یک نوع قانون تبعیت می کند و بیشتر در استایل های غیررسمی و کژوال مورد استفاده قرار میگیرد. دراین مقاله به بررسی ساختار هودی و سوئیشرت و ویژگیهای هرکدام خواهیم پرداخت. باادامه مقاله همراه ما باشید.

تعریف سوئیشرت و تاریخچه آن:

سوئیشرت(Sweet Shirt) که در زبان انگلیسی جامپر(JUMPER) گفته می شود ، استفاده از آن از زمان های قدیم رایج بوده است،نخستین سوئیشرت تولید شده به قرن پانزدهم میلادی باز میگردد و از جنس پشم بوده است. اما بعدها در قرن بیستم میلادی به علت راحتی و جنس سبک و همچنین گرمایش آن مورد توجه مردم به خصوص قشر کارگر جامعه قرار گرفت. در نتیجه استفاده از آن گسترش یافت و ورزشکاران نیز به وفور از آن استفاده کردند و امروزه نیز اکثر افراد حداقل یک سوئیشرت در کمد لباس های خود دارند و از آن استفاده می کنند.

جنس سوئیشرت

سوئیشرت بیشتر در اوایل فصل پائیز و بهار که هوا نه آنچنان سرد است که نیاز به پالتو و کاپشن به وجود بیاید ؛ و نه آنقدر گرم که بتوان تیشرت یا لباس های تابستان را پوشید ، مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین؛ سوئیشرت باید از جنسی باشد که علاوه بر احساس سبکی و راحتی که به فرد القا می کند ؛ درعین حال گرما هم داشته باشد. معمولا برای تولید آن از جنس نخ پنبه و کتان ضخیم استفاده میشود.

ویژگی های سوئیشرت

-سوئیشرت از لحاظی شبیه به پلیور است که دارای آستین بلند می باشد و برای گرم نگه داشتن بدن استفاده می گردد.

-کاملا بالاتنه را پوشش می دهد؛ و به تنهایی یا حتی همراه با  لباس های دیگر میتوان پوشید.

-پرطرفدارترین نوع سوئیشرت ، مدل ساده، بدون زیپ و دکمه است،که ممکن است در قسمت جلوی آن لوگو ، آرم  یا تصویر داشته باشد یا کاملا ساده باشد.

-سوئیشرت را باانواع پالتو، بارانی، شلوار کتان و جین میتوان ست کرد؛ بشرط آن که استایل شما رسمی یا نیمه رسمی نباشد و طیف رنگی را در استایل خود رعایت کنید.

هودی های تک رنگ را می توان با هر نوع شلوار و کفشی ست کرد

تعریف هودی و تاریخچه آن

همان طور که ذکر گردید؛ سوئیشرتی را که کلاه داشته باشد ؛ هودی(Hoodie) می گویند. هودی می تواند دارای زیپ و دکمه نیز باشد. همچنین هودی ها معمولا دارای ماف(Muff) که همان جیب متصل به هودی می باشد، هستند. در گذشته هودی پوشش راهبان بود بااین تفاوت که به صورت یکسره و بلند استفاده میشد و دارای کلاه بود. امروزه هودی ها تقریبا به همان شکل قدیمی خود هستند ،بااین تفاوت که قد آن کوتاه شده است و صرفا برای بالاتنه کاربرد دارد.

داشتن کلاه و ماف در هودی از تفاوت های اصلی هودی و سوئیشرت است

جنس هودی

هودی هم مانند سوئیشرت اغلب از جنس نخ پنبه و کتان ضخیم یا دورس تولید می شوند با این تفاوت که اکثر هودی های جلوبسته از قسمت داخل برای گرمتر کردن بدن ،دارای کرک می باشد که حتی می توان برای فصول سرد هم استفاده کرد. نکته ای که باید توجه کنید اگر قصد خرید هودی تو کرک دارید حتما از کیفیت آن مطمئن شوید، که کرک ها جدا نشوند و به بدن یا لباسی که در زیر هودی به تن دارید، نچسبد و ایجاد مشکل یا حساسیت نکند.

حتما بخوانید...
لباس لوکس و ترند مردانه

ویژگی های هودی

-هودی همیشه با کلاه همراه است و اغلب دارای دو جیب در طرفین به صورت قرینه می باشد. داشتن زیپ و دکمه در هودی با توجه به طراحی تولید کننده می تواند متغیر یا حتی فاقد آن باشد.

-هودی در رنگ بندی و طرح های مختلف وجود دارد. انتخاب نوع طرح و رنگ کاملا بستگی به سلیقه شخصی مصرف کننده دارد.

هودی و سوئیشرت در طرح ها و رنگ های متنوع تولید می شود

-هودی در استایل های کژوال و غیررسمی بسیار پرکاربرد است و می توانید با پالتو و بارانی یا حتی به صورت جداگانه با یک شلوار جین یا کتان استایل کاملی بسازید.

نحوه ست کردن سوئیشرت و هودی با لباسهای دیگر

همان طور که گفته شد هودی و سوئیشرت با توجه به سلیقه طراح لباس و همچنین مصرف کننده می تواند دارای زیپ، دکمه یا به صورت جلوبسته باشد. وبا هر کدام از این موارد می توان استایل های جذابی داشت در اینجا به چند مورد از نحوه ست کردن هودی و سوئیشرت اشاره خواهیم کرد:

۱-هودی و سوئیشرت+ پالتو

این ترکیب یکی از پرطرفدارارین ترکیب های هودی در میان علاقمندان استایل کژوال یا اسمارت کژوال می باشد. به عنوان مثال: استفاده از هودی جلوبسته مشکی و شلوار جین مشکی و پالتوی کشمیر طوسی ترکیب چشم نوازی ایجاد خواهد کرد.

ست هودی با پالتو با طیف رنگی مشابه از پرطرفدارترین لباس های زمستانی است.

۲-هودی+ کت جین

این ترکیب که به نوعی شبیه به استایل خواننده های راک می باشد در بین جوانان بسیار پرطرفدار است. دراین مدل شما می توانید از رنگهای متنوع یک هودی در زیر کت جین استفاده کنید فقط توجه کنید که طیف رنگی حتما رعایت شود. ترکیب این دو با یک شلوار جین اسلیم رنگ مشکی یا سورمه ای به جذابیت استایل شما می افزاید.

یکی از جذاب ترین سبک ها استایل هودی یا سوئیشرت با کت جین می باشد

۳-سوئیشرت+ کت اسپرت تک

درست است که کت اسپرت است ولی بهتر است سوئیشرت شما خیلی حالت اسپرت نداشته باشد و از یک سوئیشرت تک رنگ با شلوار اسلیم جین هم رنگ با سوئیشرت استفاده کنید، این ترکیب جذابیت خاصی برای شما به ارمغان خواهد آورد که این استایل در واقع سبکی بین غیررسمی و نیمه رسمی قرارمی گیرد.

۴- هودی+بارانی

این سبک که بین آقایان بسیار مرسوم است درروزهای بارانی بسیار به چشم می خورد. ترکیب هودی و بارانی که کلاه آن از بارانی بیرون قرار گرفته است و ست کردن آن با یک شلوار اسلیم جین تیره جذابیت شما را افزایش می دهد.

۵-هودی+ کاپشن چرم

این ترکیب به خصوص برای افرادی که به سبک نیمه کلاسیک علاقمندند، جذابیت خاصی دارد. ترکیب هودی تیره و همرنگ شلوار اسلیم جین با کاپشن چرم قهوه ای و اکسسواری های قهوه ای بهترین ترکیب جذاب هودی می تواند اطلاق شود.

با ترکیب هودی و کت چرم استایل کژوال خود را تکمیل کنید