آیا تفاوت لباسهای رسمی و غیر رسمی را میدانید؟ ممکن است هنگام خرید لباس شنیده باشید که این لباس رسمی است یا این لباس نیمه رسمی است یا حتی نوع مراسم شما رابپرسند و بخواهند طبق آن مراسم بشما ایده بدهند. اما آیا تفاوتی بین لباس های رسمی و نیمه رسمی وجود دارد؟ باید گفت بله در کنار شباهت های زیاد تفاوتهایی نیز وجود دارد و همواره برای یک آقای جنتلمن تفاوت بین لباس رسمی و نیمه رسمی اهمیت دوچندانی دارد . در ادامه این مقاله به تفاوت های مهم بین دو لباس رسمی و نیمه رسمی میپردازیم.

تفاوت کلیدی لباس های رسمی و غیر رسمی :

تفاوت اصلی بین لباس رسمی و نیمه رسمی در میزان تشریفات آنهاست، لباسهای رسمی در مراسم خیلی رسمی استفاده میشوند ولی لباسهای نیمه رسمی با همان سبک  لباسهای رسمی ولی در مراسم های نه چندان رسمی مورد استفاده قرارمیگیرند. درادامه به تعریف هرکدام از این دو استایل و ویژگیهای آن خواهیم پرداخت.

لباس و استایل رسمی:

بطور کلی مراسم رسمی مراسمی است که همه موارد آن حتی مکان برگزاری، نوع غذا، لباس گی، میزبان ها همه و همه چیز آداب رسمیت را رعایت میکنند و شما نیز بعنوان یک میهمان در این مراسم نباید رسمیت این مراسم را خدشه دار کنید و این راه تنها از طریق پوشیدن لباس کاملا رسمی محقق میشود. از جمله این مراسم میتوان مراسم ازدواج، مراسم های معروف افتتاحیه و اختتامیه و… را بیان کرد اما یک لباس رسمی چه ویژگیهایی دارد:

تعریف لباس رسمی مردانه:

لباس رسمی، لباسی است که درمراسم کاملا رسمی میپوشید و تمام موارد یک لباس رسمی مردانه از پیراهن گرفته تا کت و شلوار و اکسسواری را باید در استایل خود رعایت کنید.

ویژگیهای لباس و استایل رسمی مردانه:

۱-اندازه لباس:

یکی از مهمترین نکات در انتخاب لباس برای هرلباسی اندازه آن است اما در لباسهای رسمی این نکته پررنگتر است باید حتما لباسی انتخاب کنید که کاملا فیت و اندازه شما باشد حتی اگر قسمتهایی از لباس برای تنگ یا گشاد بود حتما بسراغ خیاط ماهری بروید و ایرادات آن رااصلاح کنید.

لباس های رسمی نباید تنگ یا گشاد باشند

۲-رنگ لباس :

همانطور که میدانید رسمی ترین رنگ برای مراسم های رسمی کت و شلوار مشکی بهمراه پیراهن سفید میباشد اما اگر خواستید رنگی بغیر از مشکی انتخاب کنید تیره ترین حالت را درنظر بگیرید در مراسم های رسمی پوشیدن لباس روشن را فراموش کنید.

برای استایل های رسمی رنگ روشن بپوشید

۳-کفش:

رسمی ترین کفش برای آقایان ، کفش آکسفورد میباشد که همراه با کت و شلوار تاکسیدو رسمی ترین استایل ممکن را رقم خواهد زد. امابطور کل کفش باید هماهنگ با رنگ کت و شلوار باشد هرچه تیره تر رسمیت آن بیشتر است.

کفش را با کت و شلوار خود ست کنید

۴-کراوات و یا پاپیون:

بهتر است در مراسمات خیلی رسمی همراه با کت وشلوار مشکی پاپیون مشکی استفاده کنید اما استفاده از کراوات تک رنگ مشکی هم چیزی از رسمیت و جذابیت شما کسر نخواهد کرد باید کراوات همرنگ کت و شلوار انتخاب شود. هرچه ساده تر رسمی تر.

از کروات یا پاپیون استفاده کنید

۵-پیراهن:

پیراهن سفید اولویت هررنگ پیراهن در مراسمات رسمی است اما اگر بهردلیلی رنگ سفید نخواستید باید روشنترین رنگ نزدیک به سفید استفاده کنید.

۶-کمربند:

اگر شلوار شما بندینک کمربند داشت شما از کمربند مشکی دقیقا مطابق با رنگ کفش خود استفاده کنید زیرا در برخی لباسهای رسمی شلوارها بدون جای کمربند دوخته میشوند.

حتما بخوانید...
50 اشتباه رایج آقایان در لباس پوشیدن - قسمت دوم

۷-اکسسواری:

توجه کنید اکسسواری بمعنای ست کردن کراوات، کمربند، گیره کراوات، دکمه سرآستین میباشد هرچه تعداد ست ها از لحاظ نوع رنگ بیشتر باشد رسمیت بیشتری پیدا میکنید. بهتر است در مراسمات رسمی از ساعت های بند استیل یافلزی مطابق با جنس دکمه  سرآستین استفاده گردد.

ساعت با بند فلزی مناسب استایل رسمی

۸-جیب های کت و شلوار:

فراموش نکنید در استایل های رسمی جیب ها فقط جنبه تزئینی دارند پس هیچگاه شی داخل جیب ها نگذارید زیرا شکل و شمایل کت و شلوار را از حالت رسمی و اتوکشیده خود درمی آورد.

۹-دکمه ها:

درصورت ایستادن حتما دکمه کت خودرا ببندید و درصورت نشستن دکمه کت تود را میتوانید باز بگذارید.

۱۰-جوراب:

همیشه بخاطر داشته باشید در استایل رسمی رنگ جوراب را مطابق با رنگ شلوار خود انتخاب کنید نه تیره تر و نه روشنتر.

لباس و استایل نیمه رسمی:

استفاده از استایل نیمه رسمی در مواقعی پیش می آید که شما میخواهید در مراسمی شرکت کنید که به رسمیت یک جشن افتتاحیه یا جلسه خیلی مهم همکاری شما نیست ولی به راحتی رفتن به یک پارک یا خرید هم نیست در اینجا استایل نیمه رسمی مطرح می شود یعنی استفاده از کت و شلوار امانه به رسمیت استایل های رسمی و یا استفاده از تیشرت هایی که در استایل‌های نیمه‌رسمی مطرح هستند همچون پلوشرت ها. تنوع استایل های نیمه رسمی بسیار بیشتر از استایل های رسمی است. از جمله این مراسمات می توان شرکت در پارتی های خانوادگی حضور در محل کار شرکت برای جلسات مصاحبه کاری و… را نام برد.

تعریف لباس نیمه رسمی مردانه:

لباس های نیمه رسمی از دست لباس هایی هستند که در مراسمات نیمه‌رسمی استفاده می شود. لباس ایست بین استایل های رسمی و استایل کژوال یا اسپرت در واقع نه آن رسمیت لباس های رسمی را دارد و نه غیر رسمی بودن لباس های کژوال.

ویژگیهای لباس و استایل نیمه رسمی مردانه:

۱-اندازه لباس:

لباس های نیمه رسمی هم همانند لباس های رزمی توجه به اندازه لباس مزیت مهمی تلقی می‌شود اما نه به اندازه لباس های رسمی و این به این معنا نیست که لباس‌های خیلی گشاد لباسهای خیلی چسبان و تنگ بپوشید به عنوان مثال شما می‌توانید دمپای شلوار را کمی چسبانتر از شلوارهای رسمی در نظر بگیرید یا حتی می توانید اندازه قد کودک را کوتاه تر در نظر بگیرید یا جلیقه ای را که استفاده می کنید کاملا روی کمربند را نپوشاند یا کراواتی را که استفاده می کنید کاملاً تا روی کمربند نیاید اینگونه آزادی عمل ها رو در سایز لباس های نیمه رسمی میتوانید اعمال کنید.

۲- رنگ

برخلاف لباس های رسمی که تنها مجاز به استفاده از رنگهای تیره هستید دراین استایل میتوانید هررنگی را تجربه کنید حتی رنگ کت و شلوار میتواند متفاوت باشد بستگی به مراسم دارد هرچه شما رنگهای هماهنگتری انتخاب کنید به رسمیت خودتون اعتبار بخشیده اید.

۳-کفش

دراین استایل نیز باید از کفش های استایل نیمه رسمی استفاده کنید فقط به این نکته توجه کنید که دراستایل نیمه رسمی هم ست بودن رنگ کفش و کمربند بسیار مهم است.

۴-کراوات

دراستایل های نیمه رسمی شما موظف به استفاده از کراوات نیستید ولی اگر مایل به استفاده از آن بودین حتما رنگ آن را همرنگ یا در طیف رنگی کت و شلوار خود انتخاب کنید از نظر سایز کراوات هم باتوجه به نوع اندام خود انتخاب مناسب داشته باشید.

حتما بخوانید...
اصول نگهداری از لباس چیست؟

۴-پیراهن:

دراستایل نیمه رسمی میتوانید رنگ پیراهن را با رنگ کت و شلوار خود ست کنید ، حتی میتوانید از ست پلوشرت با کت و شلوار استفاده نمایید.

۵-اکسسواری

درخر ایتایلی استفاده از اکسسواری بجا و مناسب بسیار تاثیرگذار میباشد در این استایل نیز سعی کنید از اکسسواری هماهنگ و یا همرنگ و در طیف رنگی سایر اکسسواری ها استفاده نمایید .

اکسسواری مناسب استایل نیمه رسمی