اگر به دنیای مد و فشن علاقه مند باشید، حتما تا به حال کلمه ی استایل خیابانی یا فشن خیابانی را شنیده اید. موضوع این است که امروزه با توسعه شبکه ‌های اجتماعی، افراد با مفهومی مثل استایل خیابانی هم بیشتر آشنا شده اند. از این نظر، تکنولوژی توانسته است تاثیر زیادی را بر دنیای ترندها و مد داشته باشد. هیچ میدانید که استایل خیابانی چیست؟ از کجا نشات گرفته است؟ چه تیپ‌‌هایی را استایل خیابانی می گویند؟ اگر دوست دارید، در این زمینه آشنایی کسب کنید و به جواب این سوالات دست یابید، حتما مقاله ی ما را تا انتها مطالعه کنید.

استایل خیابانی چیست؟

طبق تعاریف موجود، استایل خیابانی یک نوع خاص از استایل است که از فرهنگ فشن بریتانیا برگرفته شده است. استایل خیابانی، خود یک سبک گسترده است و اشتراکات و تفاوت‌هایی با فشن رایج دارد. می توان گفت فشن خیابانی بر پایه فرد گرایی است و خیلی وابسته به ترندهای رایج هر دوره نیست.هر کسی می ‌تواند با به کار گرفتن استایل خیابانی هویت منحصر به فرد خود را به نمایش بگذارد. همچنین می ‌تواند با ترکیب چند لباس مختلف، یک اثر خلق کند. فشن خیابانی یک فشن پویا و زنده است؛ یعنی با سرعت زیادی در حال تغییر می باشد.

بررسی استایل خیابانی و ویژگی‌های آن

آ‌نچه که ما امروز از استایل خیابانی مشاهده میکنیم، به تازگی وارد عرصه مد و فشن شده است. در ۱۰ سال اخیر، استایل خیابانی به سبکی هنری و خلاقانه تبدیل شده است. هر روز افراد زیادی این سبک را بدون هیچ ‌گونه محدودیتی به نمایش می گذارند. اخیراً هم مشاهده میکنیم که افراد از استایل‌های خاص خود عکس های فراوان و‌ متفاوتی گرفته و سپس آن ها را در اینستاگرام، توییتر و دیگر شبکه‌ های مجازی منتشر می کنند. همین موضوع باعث دیده شدن و پیشرفت این سبک از فشن شده است.

استایل خیابانی؛ یک استایل هنری و خلاقانه

از آنجایی که این صنعت مد طرفداران زیادی دارد و عده ایی هم علاقه ‌مند به آشنایی هرچه بیشتر با استایل خیابانی هستند، در کشورهای مختلف، هفته‌های مد برگزار می شود تا دوستداران و علاقه مندان به این سبک بتوانند مدل های مختلف این استایل را مشاهده کنند. خیلی از متخصصین و صاحب نظران در زمینه استایل خیابانی معتقدند که این صنعت به زمان خاصی تعلق ندارد چون ما هر روز در خیابان‌ها شاهده این مد هستیم. این مد می‌ تواند بر اساس فرهنگ و سلیقه فردی متفاوت باشد و در اشکال مختلف بروز پیدا کند.

استایل خیابانی بر منحصر به فرد و بر اساس سلیقه فردی

عکاسی خیابانی

وقتی از استایل خیابانی صحبت می کنیم، نام عکاسان این سبک به ذهنمان راه می یابد. یکی از شاخه‌ های عکاسی مد، عکاسی سبک خیابانی است که از آن به عنوان یک روش عکاسی غیرمنتظره یا به اصطلاح امروزی یهویی یاد می شود. این سبک از عکاسی هم مانند استایل خیابانی، طرفداران زیادی در کشورهای مختلف دارد. به نوعی می توان گفت همین سبک از عکاسی بود که باعث توسعه و جذابیت هرچه بیشتر استایل خیابانی شد.

نمونه ای از عکس های یهویی با استایل خیابانی

یکی از شاخص و معروف ‌ترین عکاسان سبک خیابانی، بیل کانینگهام بود. او که برای مجله نیویورک تایمز کار می ‌کرد، در طی چندین دهه تلاش و فعالیت، توانست میراث شگفت انگیزی را از عکاسی به سبک خیابانی نیویورک به یادگار بگذارد. متاسفانه کانینگهام در سال ۲۰۱۶ و در سن ۸۲ سالگی درگذشت. وی معتقد بود خیابان‌ها خود یک نمایش مد هستند و نسبت به نمایش ‌های مد، حرف های بیشتری برای گفتن دارند. این به این علت است که خیابان‌ها یک نمایش مد واقعی و رایگان هستند و هر روز در خیابان های شهر به نمایش گذاشته می‌ شوند.

حتما بخوانید...
راهنمای طرز پوشش در سفرهای کاری برای آقایان

خیابان ها یک نمایشگاه مد

تاریخچه استایل خیابانی

شاید بگویید استایل خیابانی همیشه وجود داشته است؛ اما باید بدانید که این پدیده از ویژگی های خاص قرن بیستم به شمار می آید. درواقع، بعد از جنگ جهانی دوم و همزمان با افزایش پیشرفت استانداردهای زندگی ( فاکتور هایی مثل: شهرنشینی، تولیدات انبوه و گسترش رسانه‌ های اجتماعی از جمله رادیو و تلویزیون )، سبک زندگی مردم دیگر مانند گذشته نبود. تولید صنعتی لباس‌ها باعث شد که استایلیست‌ها تنها به فکر طراحی سبک خاص برای لباس‌های سطح بالا نباشند. بدین شکل سبکی هم برای لباس ‌های روزمره رواج پیدا کرد.

 

استایل خیابانی پدیده ی قرن 20

همانطور که گفتیم استایل خیابانی از خیابان‌های لندن آغاز شد. این سبک لباس پوشیدن متعلق به جوانان و نوجوانان دوره پس از جنگ بود. جوانان و نوجوانانی که پول و درآمد شخصی داشتند و سعی می کردند که شخصیت و فردیت خود را از طریق لباس پوشیدن، به نمایش بگذارند. سبک خیابانی در هر نقطه ‌ای از جهان هم که باشد، باز به هویت و فردیت خود افراد بر می گردد.

بعد از پایان جنگ جهانی، فرهنگ غرب با بحران‌هایی مثل مذهب، نژاد پرستی، ملی گرایی و … مواجه شد که هدف شان تعریف و محدود کردن هویت‌ های فردی بود. در این زمان گروه‌هایی وارد جامعه شدند که هر کدام به سبک خاصی لباس می پوشیدند. از جمله ی آنان می توان به بزن بهادرها و موتورسواران دهه ۵۰، کله پوستی‌ها و هیپی‌ها دهه ۶۰ ، بدبوی‌ها و پانک‌ها دهه ۷۰ و سایر گروه‌ها در دهه‌ های بعد اشاره کرد.آنچه که مهم است این است که هر یک از ابزارهای مختلفی برای تزئین بدن استفاده می ‌کردند تا عقاید و هویت خود را نشان دهند. برای مثال، آنان از ابزارهایی مثل خالکوبی، پیرسینگ و … استفاده می کردند.

استایل خیابانی مقابله با محدودیت ها

نیمه ی اول قرن ۲۰ زنان و مردان مورد قبول جامعه، استانداردهای خاصی داشتند. به این شکل که عموما مردم کوچه و خیابان را با لباس ‌ها، مدل موی و آرایش مشابه می ‌دیدید. در حالیکه، همانطور که گفته شد بعد از جنگ شرایط تغییر کرد. این یعنی دیگر تعریف خاصی از زن و مرد استاندارد شهری وجود نداشت. از آن زمان به بعد، این دو رابطه و تاثیری دوجانبه بر روی هم داشته اند؛ یعنی هم تغییرات مد و فشن، باعث تغییر فرهنگ شده است و هم تحولات فرهنگی باعث ایجاد دگرگونی مد و فشن شده است. درنتیجه، استایل خیابانی از یک سبک استاندارد و تکراری ( اوایل قرن ۲۰ )، به سبک‌های متنوع و فردگرایانه ( اواخر قرن ۲۰ ) تبدیل شد.

استایل خیابانی در دنیای امروز

و اما در قرن ۲۱ با پدیده ای جدید و جهانی، به نام اینترنت و شبکه ‌های اجتماعی مواجه شدیم که به شدت دنیای مد را تحت تاثیر قرار داد و مفاهیم جدیدی را به آن اضافه کرد. از مهم ‌ترین مفاهیم امروز دنیای مد، فشن بلاگرها هستند. اینان همان مردم عادی هستند که از دل جامعه برخاسته اند و با به اشتراک گذاری سبک و سلیقه خود در عرصه مد و فشن طرفداران زیادی را جمع کرده‌ اند. این بخش از مد، نقطه ی اشتراک جدیدی بین فردیت گرایی و صنعت پوشاک است و فرصتی تازه برای توسعه تبلیغات و تولد سبک‌های جدید به شمار می رود.

حتما بخوانید...
ساعت مچی مردانه برای دستان ظریف و پهن