یک سوال خیلی مهم و مطرح این است که استایل چیست؟ آیا استایل از نظر زمان و سادگی تفاوت دارد؟ در کل، استایل مجموعه ای است از شخصیت، طرز تفکر، احساسات و اعتماد بنفس هر فرد. در نتیجه، استایل بخش مهمی از زندگی هر فرد به شمار می رود چون سبک لباس پوشیدن هر کسی معرف اوست؛ ولی این کلمه تنها منحصر به دنیای مد و پوشاک نیست. کلمه استایل، به معنی یک سبک مشخص از دکوراسیون، موزیک و حتی زندگی هم هست. درواقع، ساخت یک استایل منحصر به فرد و شخصی را می توان شاخص خاص هر فرد دانست که او را به جامعه معرفی می کند. ویژگی های استایل شما تاثیر بسیار زیادی بر ناخودآگاه افراد دارد. بنابراین، لازم است که با انواع و اقسام استایل و دسته بندی های آن آشنا باشید.

استایل به طور کلی به چهار دسته: ۱. استایل از نظر سادگی ۲. استایل‌ از نظر زمانی ۳. استایل‌ از نظر کاربرد ۴. استایل از نظر نمادشناسی تقسیم می شود. در این مقاله قصد داریم، شما را با انواع استایل از نظر زمان و سادگی آشنا کنیم و انواع استایل از نظر کاربرد و انواع استایل از نظر نمادشناسی را طی دو مقاله جداگانه به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع استایل‌ از نظر سادگی

استایل مینیمال  (minimal)

مهمترین شاخصه این سبک، سادگی آن است. این استایل را به عنوان پوششی با کمترین میزان استفاده از رنگ های مختلف و اجتناب از تجملات می شناسند. بنابراین، پالت رنگی استایل مینیمال، شامل رنگ های محدود و خنثی است. سفید، مشکی، خاکستری و کرم از محبوبترین رنگ های این سبک هستند. جواهرات و اکسسوری این استایل باید ساده و ظریف باشد تا بهتر جلوه کند. لباس‌های سبک مینیمال، برش‌های دقیق دارند و بسیار به کیفیت دوخت لباس‌ها توجه میشود.

تفاوت استایل مدرن با استایل کلاسیک

استایل ماکسیمال  (maximal)

این استایل را میتوان برعکس استایل مینیمال دانست چون استایلی پر زرق و برق است. استایل ماکسیمال توجه زیادی به جزئیات دارد و ایده های مختلفی برای خلق یک استایل زیبا ارائه میکند. استفاده از لباس هایی با طرح های متفاوت در رنگ های گرم و اکسسوری های فانتزی، جلوه ویژه و خاصی به این استایل داده است. از ویژگی های برجسته این استایل، پوشیدن چند لایه لباس رنگی با اکسسوری های زیاد است که هیچ محدودیتی در انتخاب آنها وجود ندارد.

تفاوت استایل مدرن با استایل کلاسیک

استایل ویمسیکال  (whimsical)

استایل ویمسیکال، استایلی شاد و آمیخته با خیال بافی است. رنگ سیاه در پالت رنگی این استایل اهمیت چندانی ندارد و بیشتر رنگ های صورتی و آبی و سبز به کار میرود. در طراحی این استایل، از الگوهای گل گلی و توپی استفاده میشود. از آیتم های اصلی استایل ویمسیکال پیراهن های طرح دار، کت یا بلیزر و دامن های حریر و گیپور است که اکسسوری هایی با تم رنگی مختلف با آن همراه میشود.

استایل ویمسیکال با کت بلیزر

انواع استایل‌ از نظر زمانی

استایل مدرن  (Modern)

همانطور که از اسمش پیداست استایل مدرن، استایلی است که به تازگی پا به عرصه مد گذاشته است. اما در همین مدت کوتاه توانسته است طرفداران زیادی را جلب کند. ویژگی این استایل، همراه کردن سادگی با خلاقیت است که کمک میکند، استایلی ساده، شیک، متمایز و جذاب داشته باشید. در این استایل، پوشیدن پیراهن، شلوار، دامن و دیگر آیتم های ساده با پالت رنگی محدود، به شما کمک می کند تا خوش استایل به نظر برسید.

حتما بخوانید...
راز شیک پوشی آقایان که کسی به شما یاد نمیدهد

استایل مدرن ساده و جذاب

استایل ترندی  (trendy)

استایل ترندی درواقع همان استایل مد روز به شمار می آید. ترند یک واژه ی انگلیسی است که امروزه به دلیل وجود شبکه های اجتماعی مجازی، جوانان بسیار از آن استفاده میکنند. در اصل به هر چیزی که در یک بازه زمانی مد می شود، ترند گفته می شود. این یعنی اینکه افراد در استایل ترندی، از آخرین تحولات و تغییراتی که  در عرصه مد اتفاق افتاده است، پیروی می کنند. بنابراین طرفداران این استایل می بایستی اخبار مربوط به دنیای مد را لحظه به لحظه دنبال کنند تا طبق مد لباس بپوشند و متناسب با تحولات ایجاد شده، استایل خود را تغییر دهند. به همین دلیل مشاهده می کنیم که روند مد با تغییر فصل، تغییر کرده و طرفداران این سبک در هر فصل بر این اساس، تحولاتی را بر استایل خود اعمال می کنند. در نتیجه، نمی توان گفت که انتخاب افراد مدگرا فقط در زمینه ی لباس، کیف و کفش خلاصه می شود؛ بلکه آن ها همیشه به دنبال بهترین ها، جدیدترین ها و به طور کل « ترندی » ترین ها هستند.

همانطور که گفته شد و انتظار می رود، افراد مدگرا، همیشه از آخرین تحولات و اخبار مربوط به مد اطلاع دارند. احتمال این وجود دارد که اینگونه افراد چند بار در سال تغییراتی را در آیتم های کمد لباس‌های خود ایجاد کنند. برای آنان خرید لباس و ایجاد تنوع در سبک پوشش بسیار هیجان انگیز و مفرح است. معمولا جوانان و خانم ها از این قبیل افراد محسوب می ‌شوند. یکی از خبرهای مهم و هیجان انگیز برای طرفداران این استایل، اخبار مربوط به تعیین رنگ سال می باشد. همچنین آنان از استفاده از زیورآلات مد روز، لذت می ‌برند و برعکسِ افراد مسن تر، برای ایجاد تغییر در ظاهر خود تردید و هراسی ندارند چون آنان عاشق تغییر و تنوع هستند و جسارت بیشتری برای ایجاد تغییر دارند. اگر از اطرافیان یک فرد ترندی باشید؛ حتما او را هر بار در ظاهری جدید و متفاوت خواهید دید.

 

استایل کلاسیک  (classic)

استایل کلاسیک در دنیا، پایه و اساس شیک پوشی محسوب میشود. در این استایل، انتخاب لباس بسیار محافظه کارانه است و آراستگی از نشانه های بارز آن می باشد. استایل کلاسیک ظاهری منحصر به فرد به شما می بخشد و بیانگر شخصیت محافظه کارانه شما در طرز پوشش و انتخاب لباس است. برعکس استایل ترندی، طرفداران استایل کلاسیک، معمولا سن بیشتری دارند. افراد با پوشیدن این استایل، قدرت کنترل و اعتماد به نفس خود را به نمایش می گذارند. این استایل، مخصوصا در محیط های اداری از رسمیت و محبوبیت خاصی برخوردار است. از جمله ویژگی ها و خصوصیت های اصلی این استایل هم، استفاده از رنگ های خنثی است. پیراهن های سفید و ساده، ژاکت های پشمی، سویی شرت هایی با یقه وی شکل از جمله لباس های محبوب این استایل هستند. همچنین در این استایل بیشتر از چکمه های ساق بلند، کفش های تخت و اکسسوری های زیبا استفاده میشود که در عین سادگی، شیک و خاص هستند.

در این مطلب

استایل از نظر زمان و سادگی

را مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم مورد قبول شما واقع گردد.

حتما بخوانید...
چگونه استایل هنری جذابی داشته باشیم؟