انتخاب یقه پیراهن مردانه هم تکنیک و نکات مخصوص خودش را دارد. چاق و لاغر بودن صورت شما، روی اینکه تصمیم دارید چه پیراهنی را با چه کت و شلواری ست کنید، تاثیر میگذارد. بنابراین، توجه به حالت یقه ی پیراهن، بخشی از نکات مربوط به داشتن یک استایل شیک و اصولی است که باید رعایت شود. پیراهن که یکی از مهم ترین آیتم های لباس مردانه محسوب میشود، یقه های متنوعی دارد. در این میان اصولی وجود دارد که برای انتخاب یقه پیراهن مردانه باید در نظر بگیرید. برای مثال، موقعیتی که قرار است در آن حضور یابید و یا فرم صورت شما در انتخاب مدل یقه پیراهن تاثیرگذار هستند . در این مقاله، انواع مدلهای یقه پیراهن مردانه را بررسی و نکات مهمی را در این باره به شما گوشزد می کنیم.

انواع یقه های پیراهن های مردانه

 1. یقه دکمه دار

این یقه برای مناسبت های غیر رسمی و هر حالتی از صورت مناسب است. این یقه ها، مدلی بین کلاسیک و مدرن هستند. در دو طرف لبه برگردان این یقه، جادکمه هایی قرار دارد که به دکمه های روی خود پیراهن بسته می شوند. این نوع یقه، کج یا جابه جا نمی شود و به همین دلیل بر منظم جلوه شدن فرد تاثیر گذار است. توصیه میشود که همراه این مدل یقه کروات نبندید؛ اما اگر تمایل داشتید که از کروات استفاده کنید، کروات های باریک و اسپرت بهترین انتخاب هستند. در موقعیت های رسمی، بهتر است از یقه های دکمه دار با دکمه های مخفی استفاده کنید.

 1. یقه خرگوشی

یقه خرگوشی یا همان یقه نوک تیز، سنتی ترین مدل یقه پیراهن مردانه است که همراه با این مدل از یقه کروات هم می توان استفاده کرد. اگر فیلم های قدیمی را مشاهده کرده باشید؛ حتما دیده اید که هنرپیشه های مرد، پیراهن هایی با این مدل یقه به تن می کردند.

 1. یقه مجزا

این مدل یقه با انواع طرح ها، رنگ ها و پارچه ها، هماهنگی دارد و برای همه ی موقعیت ها مناسب است. همچنین بهتر است آقایانی که صورت های باریک دارند از آن استفاده کنند.

 1. مدل یقه آمریکایی

پیراهن های مردانه ی یقه آمریکایی هم برای همه مناسبت های رسمی و غیر رسمی مناسب هستند. مدل یقه آمریکایی، ارتفاع بیشتری نسبت به بقیه مدل ها دارد و اگر آن را زیر کت استفاده کنید، بسیار زیبا و جذاب خواهد بود .

 1. یقه Cutaway

این مدل یقه هم، یکی دیگر از مدل های یقه است که لبه هایی تیز دارد. در این مدل، فاصله ی دو طرف یقه زیاد است. بنابراین، حتما باید همراه با پیراهنی که یقه ی آن این چنین است، از کروات استفاده کنید. این جور یقه ها برای استایل رسمی و غیررسمی مناسب هستند و با صورت هایی که فرم بیضی، گرد، مستطیل و کشیده دارند، بیشتر همراه می گردد.

پیراهن مردانه یقه cutaway

 1. یقه بند دار

در دو طرف برگردان یقه های بند دار (Tab collar)،  بندی قرار دارد که این بندها در زیر کروات به هم وصل می شوند. بهتر است این یقه را با کروات پهن استفاده کنید تا بند زیر کروات پنهان شود. این مدل یقه برای افرادی که صورت های گرد، مربع و بیضی دارند و نیز موقعیت های رسمی مناسب تر است.

 1. یقه پین دار

پیراهن های یقه پین داریا Pin collar ، در دو طرف لبه های خود، دو سوراخ کوچک دارند و به این شکل پین های فلزی از دو طرف وارد یقه میشوند و در زیر گره کروات به هم متصل می گردند. بهتر است این گونه پیراهن ها را برای استایل رسمی بپوشید. همچنین این مدل، برای افرادی با فرم صورت بیضی و گردن بلند مناسب میباشد.

حتما بخوانید...
آقایان هنگام خرید پیراهن به چه مواردی باید توجه کنند؟

یقه ی پیراهن مردانه پین دار

 1. یقه ایستاده

این یقه از بهترین مدل ها، برای لباس های رسمی مردانه است. در پیراهن های مردانه ی یقه ایستاده، از یک تکه ی پلاستیکی یا فلزی استفاده می کنند تا یقه سفت بایستد و لوله یا چروک نشود. همچنین این کمک می کند که یقه پیراهن با شستشو و اتو کشیدن مداوم، خراب نشود.

پیراهن یقه ایستاده مردانه

 1. یقه کوبایی

یقه کوبایی که مناسب موقعیت های روزمره و استایل اسپرت است، دو برگردان بدون پایه دارد. این مدل یقه ها به کروات و پاپیون نیاز ندارند و مناسب افرادی هستند که صورت های بیضی، کشیده و الماسی دارند.

پیراهن یقه کوبایی مردانه

 1. یقه پهن و باز

پیراهن مردانه ای که دارای این مدل یقه است؛ برای موقعیت های غیر رسمی مناسب می باشد. این نوع یقه دارای لبه های باز و مجزا بوده و برای مردانی مناسب است که گردن های بلند دارند. بهتر است همراه این نوع یقه، کروات پهن با گره فولر استفاده کنید.

پیراهن مردانه یقه پهن و باز

 1. یقه بالدار

رسمی ترین یقه ی مردانه، یقه بالدار است که در قسمت جلوی یقه، دو لبه ی کوچک و تا خورده وجود دارد . پیراهن های مردانه یقه بالدار را می توانید برای پوشیدن در زیر کت انتخاب کنید. این پیراهن ها را میشود زیر همه ی کت ها پوشید. این پیراهن ها طوری طراحی شده اند که برای بستن پاپیون مناسب می باشند. پیراهن هایی با این مدل یقه، بسیار برای موقعیت های رسمی و کسانی که صورتی بیضی، باریک و گرد دارند، مناسب هستند.

 1. یقه استاندارد

یقه استاندارد ( Straight)، هم یک مدل دیگر از یقه ی پیراهن های مردانه است. در این مدل یقه، دو لبه ی برگردان یقه کوچک است و همچنین فاصله ی دو طرف یقه هم کمتر می باشد. برای این مدل یقه، انتخاب کروات های باریک با گره های کوچک، بسیار مناسب تر خواهد بود. هم در موقعیت های رسمی و هم غیررسمی میتوان از این مدل یقه استفاده کرد. بهتر است افرادی که صورت های بیضی، مربع، گرد و پهن دارند، از این مدل پیراهن ها بپوشند.

پیراهن های یقه استاندارد

 1. یقه کلاب

اگر می خواهید استایلی متفاوت در جامعه داشته باشید؛ پیراهن های یقه کلاب Club بپوشید. لبه های برگردان یقه کلاب گرد و بدون زاویه است و می توان آن را با پاپیون و کروات های بولو استفاده کرد. برای مهمانی و استایل روزمره از این مدل یقه استفاده کنید. همچنین این مدل یقه برای افرادی که صورت زاویه دار یا بیضی دارند ، مناسب تر خواهد.

در این مطلب سعی کردیم انواع  یقه پیراهن مردانه  را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم.