به دلیل محبوبیت بی حد و حصر محصولات چرمی و روی بورس بودن آن در هر زمان و مکان، بر آن شدیم تا مطلبی را به انتخاب جنس چرمی اختصاص دهیم. مدت هاست که محصولات چرمی از کیف پول گرفته تا کاپشن و لباس، محبوبیت زیادی در بین مردم دارند. به نظر شما علت این محبوبیت چیست؟ چرا با گذشت این همه سال باز هم مردم محصولات چرمی را ترجیح میدهند؟ چرم چه خصوصیاتی دارد که توانسته است تا این حد توجه ها را به سمت خود معطوف کند؟ بنابراین اگر می خواهید بیشتر با انتخاب جنس چرمی آشنا شوید؛ حتما ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید.

انتخاب جنس چرمی

قیمت بالای محصولات چرم به چه علت است؟

شاید وقتی اسم چرم و محصولات چرمی به گوش تان می خورد؛ اولین چیزی که به ذهن تان میرسد قیمت نسبتا بالای آن باشد. اما آیا تا به حال، به این موضوع فکر کرده اید که چه ویژگی هایی باعث گرانی آن میشود؟

لازم به ذکر است که قیمت انواع چرم با یکدیگر متفاوت است. بیشترین نوعی از چرم که برای تهیه و تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛چرم گاو، بز و بوفالو است. یک نکته ی جالب آن است کهخود چرم گاو هم انواع مختلفی دارد و قیمت آنها با توجه به نژاد گاو، منطقه جغرافیایی و حتی نوع خورد و خوراک گاومتغیر است. برای مثال،در آب و هوای گرم و مرطوب حشرات زیادی وجود دارند که پوست گاوها را می گزند. این گزیدن باعث می شود روی پوست حیوانات آثاری باقی بماند و قیمت آن کمتر شود. در صورتیکه درمناطق سردسیر آفات کمتری وجود دارد. بعضی از نژادهای گاو هم،پوست شان باتوجه به اقلیمی که در آن زندگی می کنند؛ ضخیم تر است که بهتر از پوست شان مواظبت می کند. همه ی این مواردبر کیفیت پوست حیوان و چرمتولید شده از آن و نیز قیمت چرم تاثیرمیگذارد.

از دیگرعوامل تعیین کنندهی قیمت چرم، این است که چرم از کدام قسمت بدن حیوان گرفته شده است. چرم هایی که از ناحیه ی پا و سر حیوان گرفته میشود، معمولاً کیفیت پایین‌تری دارد ولی چرم تهیه شده از قسمت کمر و شکم، بالاترین کیفیت را دارد.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت چرم، این استکه چرم از کدام لایه ی پوست تشکیل شده است. پوست،لایه‌های مختلفی دارد و بسته به این که چرم،از کدام لایه‌ تشکیل شده است، جنس و کیفیت آن متفاوت میباشد.به چرم لایه رویی پوست،گرین Grain میگویند.گرین نرم و ضد آب است و روی خود بافتی شبیه به بافت چرم دارد. به نقطه ی اتصال گرین با بافت زنده پوست،Junction میگویند که خود یک لایه جداگانه است. لایه بعدی کوریوم Coriumنامیده می‌شود که زیر آن هم بدن حیوان قرار می‌گیرد.از بین لایه های مختلف، چرم گرین، با کیفیت ترین و گران قیمت ترین نوع چرم است.

چرم و محیط زیست

به موازات تغییراتی که درتکنیک های دباغی چرم صورت گرفته است؛ کاربردچرم و محصولات چرمی هم متنوع‌ترشده است. کمتر از یک درصد محصولات چرمی از حیواناتی تهیه میشود که به طور اختصاصی پرورش داده می‌شوند. بنابراین، صنعت چرم یک محصول جانبی از صنعت گوشت به شمار میرود که محوریت آن بیشتر بر روی گاو، گوسفند، خوک و بز است. فرآوری و دباغی نکردن پوست حیوانات و عدم استفاده از آن برای تولید محصولات چرمی، باعث میشود در فرایند تجزیه طبیعت اختلال ایجاد شود کهبه محیط زیست آسیب جدی میزند.

حتما بخوانید...
شلوار مناسب پاهای چاغ و لاغر

علت محبوبیت کفش های چرمی

ویژگی‌های جنس چرم به گونه ای است که بسیار برای تولید کفش مناسب میباشند. چرمانعطاف پذیر است و می توان آن را به آسانی برش زد. کفش چرمی سبک و محکم است و یکی دیگر از مزیت های کفش چرمی آن است که پا در کفش های چرمی نفس می کشد. با اینکه پیشرفت های زیادی در زمینه ی تولید محصولات چرمی با بافت مصنوعی صورت گرفته است؛ اما همچنان کفشهای چرم طبیعی به دلیل راحتی و دوامشان محبوبیت زیادی دارند.حدود ۵۲% از کفش های کل بازار،از جنس چرم هستند. به دلیل تنوع کفش های چرمی، تولیدات کفش چرم تا این حد بالاست. کفش هایارزان تر از چرم مصنوعی و محصولات گران تر از چرم  فول گرین تولید میشوند. چرم گاو معمولاً بیشترین میزان عرضه و تقاضا را در بازار کفش چرمدارد. جیر یکی از انواع محبوب و پرطرفدار چرم است چون جنس نرم و راحتی دارد. نوبوک جنس محکم‌ تر و بادوام‌ تری است و همانند جیر، راحت هم هست.

دستکش های‌چرمی

قدمت دستکش چرم به دوران مصریان باستان برمیگردد. دستکش برای مصریان دو کاربرد داشت.آنان از دستکش به منظور محافظت از دست و نیز نشان دادن طبقه و موقعیت اجتماعی استفاده میکردند. برای آنان دستکش، نمادی از طبقه اشراف بود که آنان را از مردم عادی متمایز میکرد. مردمی که از موقعیت‌های پایین‌تری بودند، برای گرم نگه داشتن دستانشان از پوست خرگوش یا گوزن استفاده می‌کردند؛ اما طبقه ثروتمندتر، از دستکش‌های مرغوب و نرمی استفاده میکردند که از چرم‌ نازک‌تر تهیه می‌شد.

از چرم، نه تنها برای دستکش‌های معمولی بلکه برای تولید دستکش های ورزشی هم استفاده میشود مانند دستکش چرمی بیسبال. علت استفاده از چرم برای تولید دستکش های ورزش بیسبال این است که دستکش فرد دریافت کننده توپ، زیاد ضربه می‌خورد و جنسی محکم‌تر، راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر از چرم برای تهیه ی آن وجود ندارد.

دست کش چرمی + خرید دستکش چرمی

کت‌ و کاپشن چرمی

از گذشته های خیلی دور تا کنون از چرم برای تولید کت و کاپشن استفاده می شده است. علت آن هم این است که چرم در برابر بادمقاوم است وفوق العاده بادوام و ضد آب میباشد. کاپشن های چرمی علاوه بر اینکه زیبایی و خاص بودن را به استایل شما اضافه میکنند، گرمای خوبی دارند و از شما در مقابل سرمای آزاردهنده ی زمستان مراقبت میکنند. به علاوه، کت ها و کاپشن های چرمی به دلیل ضدآب بودن، از خیس شدن شما با آب باران جلوگیری میکند.

کاپشن چرمی

اکسسواری های چرمی

یکی از خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد چرم، شیکی و زیبایی آن است و به همین دلیل بود که مصریان آن را نمادی برای طبقه ی اشرافی میدانستند. بنابراین مردم از چرم برای تولید اکسسواری های مردانه و زنانه استفاده کردند. از جمله مهمترین این اکسسوری ها که طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کردند، میتوان به دستبندها و کیف پول های چرمی اشاره کرد.

دستبند چرمی+ خرید محصولات چرمی درجه یک