لباس‌ها اجناس مهم و ارزشمندی هستند.و باید اصول نگهداری از لباس را بدانید. تفاوتی نمیکند که چه شغلی دارید؛ چه مدیر عامل یک شرکت بزرگ تجاری باشید و چه یک خانم خانه ‌دار، در هر دو صورت برای حضور یافتن در قرار‌های روزانه، می بایست لباسی زیبا، فاخر و درخور شخصیت خود به تن کنید تا بدرخشید. جدا از خرید لباس و رعایت نکات مربوط آن، یکی از موارد دیگری که در این رابطه مهم است، نحوه ی حفظ و نگهداری از لباس و پوشاک است. از آنجایی که شما برای خرید هر یک از آیتم های پوششی خود، ملزم به صرف هزینه و زمان هستید؛ باید با نکاتی که در رابطه با نگهداری صحیح و اصولی لباس هستند هم آشنا باشید. یکی از مواردی که باید در نظر داشت تا بتوان به خوبی از لباس ها مراقبت کرد؛ توجه به جنس لباس است. اگر دوست دارید با روش هایی آشنا شوید که با کمک آن بتوانید طول عمر لباس های خود را افزایش دهید؛ حتما در ادامه با ما همراه باشید.

۱–  هر چند وقت یکبار، لباس‌هایتان را به خشک ‌شویی بسپارید

یکی از راه های صرفه‌ جویی در زمان و هزینه این است که لباس خود را به خشک شویی بسپارید. علی رغم برنامه های شستشوی متنوعی که به ماشین های لباس شویی داده شده است؛ باز هم بهتر است که بعضی از لباس ها را هر چند وقت یکبار به خشک شویی ببرید. بعضی از لباس‌ها را به دلیل ظرافت ها و حساسیت هایی که دارند؛ باید حتما خشک ‌شویی شوند. برای مثال لباس‌هایی مثل پالتو ، کت – دامن و … از این قبیل لباس ها هستند چون جنس خاصی دارند که نمی‌ توان آن‌ها را به طور دستی و یا در ماشین‌های لباسشویی خانگی شست. بنابراین برای تمیز و سالم‌ تر نگه داشتن این لباس‌ها، مجبور هستید که گاهی، آنها را به خشک‌ شویی بسپارید.

دادن لباس های خاص به خشک شویی

۲ لباس‌های پشمی را با ماشین لباس ‌شویی بشویید

از طرف دیگر، این بدان معنی نیست که همه ی لباس ها را باید به خشک شویی سپرد؛ بلکه بعضی لباس‌ها، از الیاف ویژه‌ و جنس خاصی تهیه‌ شده اند و باید حتماً به صورت دستی و یا در ماشین لباس‌شویی شستشو داده شوند. لباس‌های پشمی و پلاستیکی را میتوان از این قبیل دانست. با این حال، ما توصیه میکنیم که قبل از شستن هر گونه لباسی، حتماً دستورات نوشته شده بر روی اتیکت لباس را بخوانید و مطابق آن عمل کنید. اگر قصد دارید، لباس‌های پشمی خود را با ماشین لباس‌ شویی بشویید؛ بهتر است دمای ماشین لباسشویی را روی درجه پایین تنظیم کنید. رعایت این نکته باعث میشود که لباس پس از شستشو گشاد نشود. اگر هم لباس‌های شما از جنس نایلون می باشد؛ بهتر است درجه ماشین را بر روی دمای متوسط تنظیم کنید.

لباس های پشمی خود را در دمای پایین بشویید

۳ –  لباس‌های چرم را در ماشین لباسشویی نشویید

اگر می خواهید لباس‌های چرمی خود را تمیز کنید؛ بهتر است ابتدا روی لباس را با یک دستمال مرطوب نخی پاک کنید و سپس آن را با دست بشویید. اگر لباسی را که قصد شستن آن را دارید، یک کاپشن یا بارانی زیپ دار است؛ می بایستی قبل از شستشو، زیپ‌های آن را ببندید. اگر هم قصد شستن کت یا دامنی را دارید؛ باید لباس را تا کنید و درون ظرف شستشو بیندازید تا خیس بخورد. با رعایت این نکات، طول عمر پارچه ی چرمی خود را افزایش میدهید.

حتما بخوانید...
تفاوت استایل کژوال و اسمارت کژوال

لباس های چرمی را در ماشین لباس شویی نیاندازید

۴–  لباس های چرم طبیعی و مصنوعی را جدا کنید

پارچه ‌های چرمی در دو نوع طبیعی و مصنوعی به بازار عرضه میشوند و راه‌هایی وجود دارد که با آن می توان این دو نوع پارچه را از یکدیگر تشخیص داد. این دو نوع پارچه در مواردی مثل براق بودن، درخشش و واکنش در برابر گرما و حرارت و نور با هم متفاوت هستند. برای مثال، اگر چرم مصنوعی را در معرض پرتو نور خورشید قرار دهید، نور یکراست بازتاب می یابد؛ درحالیکه چرم طبیعی،  نور را به شکل یک دست و یک پارچه منعکس نمی ‌کند.

۵ –  هنگام آویزان کردن لباس‌ها دقت کنید

محبوب ‌ترین و راحت ترین روش برای منظم کردن لباس ها، آویزان کردن آنها بر چوب لباسی و قرار دادن آن‌ها در کمد لباسی است. اما ذکر این نکته لازم است که اگر در انجام این روش، دقت کافی را نداشته باشید؛ ممکن است به لباس‌هایتان آسیب برسانید. از جمله مواردی که باید به آن دقت کنید؛ این است که از آویزهای سالم استفاده کنید که زدگی ندارد. در صورتی که به این موضوع دقت نکنید؛ لباس‌های شما مخصوصاً لباس های نازک و نخی آسیب می بینند.

از آویزهای سالم استفاده کنید تا لباس هایتان آسیب نبیند

۶–  زیپ‌ لباس ها را ببندید

توصیه می ‌شود که قبل از انداختن لباس های زیپ دار در ماشین لباسشویی، حتما زیپ‌ آنها را بالا بکشید. این نکته فقط در مورد شستشو شلوار و یا لباس‌های دیگر نیست. بلکه بهتر است در مواردی هم که از کیف، کفش و یا دیگر لباس هایتان استفاده نمی ‌کنید؛ زیپ یا بند آن‌ها را ببندید. رعایت این نکته، باعث می شود که هم این لباس ها، بهتر شکل ظاهری خود را حفظ کنند و هم به دیگر لباس ها آسیب نرسانند.

زیپ ها را ببندید

۷ – ژاکت‌های خود را آویزان نکنید

اگر ژاکت‌ها و به طور کلی لباس‌های پشمی خود را روی چوب رختی‌ آویزان کنید؛ لباس های پشمی شما به مرور از ریخت می افتند. مخصوصاً قسمت‌ شانه ها و سرشانه های این لباس ها شکل اولیه خود را کاملاً از دست می ‌دهند. اگر دوست دارید به شیوه ی درست از این نوع لباس‌ها نگهداری کنید؛ توصیه میکنیم که آن‌ها را تا کنید و داخل کشوی لباسی خود قرار دهید.

ژاکت های خود را آویزان نکنید

۸–  از آویز‌های سیمی و فلزی استفاده نکنید

سعی کنید که بجای استفاده از آویزهای سیمی و فلزی، برای نگهداری و آویزان کردن لباس‌های خود درون کمد لباس، از جایگزین های مناسب تری استفاده کنید. برای مثال، می توان گفت که استفاده از آویزهای چوبی، پارچه‌ ای و مخملی، انتخاب های بهتری خواهند بود. استفاده از این آویزهای لباسی باعث میشود که لباس های شما در طول زمان آسیب کمتری ببینند چون این آویزها به پارچه ی لباس‌ هایتان صدمه نمی ‌زنند. اگر هم چندین آویز سیمی و فلزی دارید؛ نیازی نیست که آنها را دور بریزید. شما می ‌توانید از آنها برای آویزان کردن لباس‌های خیس استفاده کنید و آن‌ها را در معرض تابش نور بگذارید تا خشک شوند.

اصول نگهداری از لباس چیست؟