در ااین مطلب اصول انتخاب پیراهن مردانه را برای شما عزیزان به صورت کانل شرح میدهیم.پیراهن مردانه بعنوان مهمترین و اصلی ترین پوشش های مردانه که قدمت طولانی در استایل آقایان دارد، بشمار میرود. اگر شما میخواهید هنگام خرید پیراهن مردانه یا نحوه استایل کردن آن در موقعیت های مختلف اطلاعات جامعی داشته باشید دراین مقاله سعی شده است به تمام زوایا و نکات در مورد پیراهن مردانه بپردازیم.

تاریخچه پیراهن مردانه

استفاده از پیراهن از زمان های قدیم متداول بوده است، اما نه به شکل امروزی آن. در گذشته مردم پیراهن را بعنوان یک لباس بلند که زیر لباسهای دیگر قرار می‌گرفت به تن میکردند. بمرور قد پیراهن کوتاهتر شد اما همچنان قسمت تنه پیراهن بعنوان لباس زیر مورد استفاده قرار میگرفت و تنها یقه و سرآستین های پیراهن مشخص میشد که این دو قسمت هم بصورت جداگانه به پیراهن اضافه میشد. از آنجایی که برای پیراهن تنها رنگ سفید استفاده میکردند لذا شست شوی مکرر آن نیاز به هزینه بالایی داشت و فقط ثروتمندان که توان خرید چند پیراهن داشتند و میتوانستند از پس شستشوی دائم پیراهن ها بیایند از آن در تیپ خود استفاده میکردند. در واقع در گذشته داشتن پیراهن سفید نوعی اشرافی گری بحساب می آمد. اما شکل امروزی پیراهن های مردانه به اواخر قرن نوزدهم برمیگردد.اولین نوع پیراهن که قسمت سینه آن دکمه داشت و نیازی نبود پیراهن را از سر به تن کنند توسط شرکت برون و دیویس (Brown &Davis) به ثبت رسید.

اجزای پیراهن مردانه

پیراهن های مردانه بطور کلی ساختار مشابهی دارند و تفاوت آنها عمدتا در شکل یقه، جنس پارچه، طول آستین و… میباشد. اجزای یک پیراهن مردانه بطور کلی شامل موارد زیر میشود:

۱-جیب

معمولا پیراهن های مردانه بصورت تک جیب، دو جیب یا بدون جیب وجود دارند. پیراهن بدون جیب مخصوص مراسم بسیار رسمی است و به ترتیب تک جیب و دو جیب برای مراسم های با رسمیت کمتر یا بصورت روزمره مورد استفاده قرار میگیرند. بطور کلی هر چه جیب پیراهن مردانه کمتر باشد رسمیت آن بیشتر میشود.

۲-سر آستین ها

سرآستین ها یا همان مچ در پیراهن مردانه در دونوع معمولی و فرانسوی وجود دارند که در ادامه به هرکدام از اینها میپردازیم:

-سرآستین معمولی: این مدل که کاربردی تر و عمومی تر از مدل فرانسوی هست بصورت تک لایه دوخت میشوند و همین علت راحت بودن آن میباشد که خود در مدل های مختلف وجود دارند ک گوشه ان بصورت صاف، زاویه دار یا هلالی میباشد ممکن است در دوخت آن یک دکمه یا چند دکمه استفاده شود.

-سرآستین فرانسوی:

این مدل که به مچ دوبل هم مشهور است بیشتر در مراسم رسمی یا نزدیک به رسمی مورد استفاده قرار میگیرد. دوخت آن بصورت دولایه و بستن آن بااستفاده از دکمه سردست مرسوم میباشد.

۳-دکمه و جادکمه

جادکمه نقش و محوریت مرکزی را در یک پیراهن مردانه ایفا میکند. که خود انواع مختلفی دارد:

-جادکمه معمولی(آمریکایی):

این مدل پر کاربرترین نوع جادکمه در پیراهن های مردانه میباشد. تقارن آن در دوخت این مدل را  مورد پسندتر قرار داده است،در این مدل یک تکه پارچه از جنس پیراهن در قسمت جا دکمه دوخت میشود و جا دکمه ها روی آن تعبیه میشوند.

حتما بخوانید...
در چه فصلی، چی بپوشیم؟

-جا دکمه فرانسوی:

در این مدل بجای قراردادن یک لایه روی پیراهن گوشه پارچه بسمت داخل تا میشود و جا دکمه ها رو آن دوخت میشوند، این جا دکمه ها بسیار ساده و مینیمال میباشند و طرفداران زیادی دارد.

-جا دکمه مخفی:

در این مدل هم یک لایه در قسمت جادکمه روی پیراهن قرار میگیرد و جا دکمه ها بین پارچه اصلی پیراهن و لایه مذکور دوخت میشوند در واقع دکمه ها مشخص نمیشوند. این نوع جا دکمه جدیدتر از دو نوع قبلی است و بیشتر در استایل های رسمی استفاده میشود.

۴-یقه

واضح ترین قسمت هرپیراهن مرداته را یقه آن تشکیل میدهد که با توجه به فرم صورت خود نیتوانید مدل یقه را انتخاب کنید یقه ها انواع مختلفی دارند و هر برندی با توجه به سلیقه شخصی خود طراحی های متفاوتی از یقه دارند در اینجا به چند مدل یقه اشاره میشود:

-یقه بریده(Spread Collar)

این مدل یقه بعلت سادگی در دوخت آن براحتی میتوان  هرنوع کراوات روی آن بست بهمین دلیل امروزه جز پرطرفدارترین یقه ها در پیراهن های مردانه بشمار میروند.

-یقه دکمه دار:

این نوع یقه که بیشتر در پیراهن های آکسفورد مورد استفاده قرار میگیرد، دارای دو دکمه درقسمت پایین یقه میباشد با هدف ثابت نگهداشتن یقه، در گذشته ازاین نوع یقه در مراسم های غیررسمی استفاده میشد اما امروزه در مراسم رسمی با کراوات یا بدون آن مورد استفاده قرار میگیرد.

پیراهن های شیک با یقه ی دکمه دار و بی دکمه

-یقه معمولی

این نوع یقه که به یقه پهن نیز معروفند، جز یقه های کلاسیک بشمار میروند و هیچوقت از ند نمی افتند و با اکثر کراوات یا پاپیون ها میتوان ست کرد.

-یقه کوچک:

این نوع که مدل کوچک شده یقه پهن هستند درانواع پیراهن ها بخصوص پیراهن های کتان و جین استفاده میشوند در این مدل یقه نمیتوان از کراوات یا پاپیون استفاده کرد.

-یقه فراک

این مدل رسمی ترین مدل یقه در بین انواع یقه بشمار میرود و بااین مدل یقه باید تمام استایل شما رسمی باشد و حتما با کراوات آن را استایل کنید اکثرا در پیراهن های تاکسیدو از این مدل یقه استفاده میشود.

پیراهن شیک و رسمی با یقه فراک

اجزای مختلف یک پیراهن مردانه در دید کلی مورد بررسی قرار گرفت ، بدنیست نیم نگاهی هم به انواع پیراهن های مردانه داشته باشیم . بطور کلی برای پیراهن های مردانه باتوجه به سبک و سلیقه هر برندی انواع مختلف رسمی، غیررسمی،ساده، طرحدار، آستین کوتاه یا بلند و.‌.. وجود دارد. باید با توجه به مراسم و نوع استفاده از پیراهن و نوع فرم بدن و صورت خود اقدام به خرید فرمایید، در ذیل به چند نوع مدل پیراهن اشاره میشود:

۱-پیراهن کلاسیک:

دراین مدل که عموما با کت و شلوار مورد استفاده قرار میگیرد، بسیار راحت و گشاد هستند حتی در دوخت آن نیز نسبت به پیراهن های دیگر پارچه بیشتری مصرف میشود و معمولا در پشت این پیراهن ها دو چین یا پلیسه وجود دارد.

پیراهن های شیک مردانه به سبک کلاسیک

۲-پیراهن اسلیم فیت:

این نوع پیراهن ها که همانطور ک از نامش پیداست برای افراد اسلیم یا لاغر مناسب است، بعلت بالا قرار گرفتن آستین ها آزادی عمل کمتری حین حرکت وجود دارد که این روزها این مدل پیراهن ها بین جوانان و نوجوانان بسیار باب شده است.

حتما بخوانید...
کت و شلوارهای تابستانه مناسب آقایان کدامند؟

۳-پیراهن مدرن فیت:

این نوع پیراهن که چیزی است بین پیراهن های کلاسیک و اسلیم نه به اندازه پیراهن های کلاسیک گشاد و نه به اندازه اسلیم جذب و با راحتی کم حد میانه ایست بین این دو نوع پیراهن ، هم میتوان با کت و هم بدون کت پوشید هم میتوان در مراسم رسمی و هم غیررسمی باانواع و اقسام شلوارها آن را ست کرد. بنظر میرسد این مدل از پرطرفدارترین انتخاب هلی آقایان بین انواع پیراهن ها میباشد.

۴-پیراهن آستین کوتاه:

این نوع پیراهن که در زمره پیراهن های غیررسمی بشمار میرود معمولا با شلوار جین یا کتان ست میشود و نمیتوان از کراوات هنگام پوشیدن پیراهن آستین کوتاه استفاده کرد.

۵- پیراهن طرحدار:

بعنوان مثال پیراهن های چهارخانه بیشتر برای استفاده روزمره بدون کت ، کراوات میباشد و با شلوار یا شلوارک های جین یا کتان ست میشوند.

پیراهن های مردانه ی طرح دار و بدون طرح

۶-پیراهن راه راه :

که به دونوع راه راه افقی و عموی وجوددارند که معمولا از راه راه افقی افراد قدبلند برای برجسته تر نشان دادن بالاتنه خود استفاده میکنند و راه راه عمودی بیشتر برای افرادی که درشت تر هستند و قد کوتاهی دارند مناسب است.

۷-پیراهن تاکسیدو:

این نوع میراهن که با کت شلوار تاکسیدو ست میشود اکثرا در مراسم بسیار رسمی مورد استفاده قرار نیگیرد و همراه با کت و شلوار مشکی ست میگردد این پیراهن اغلب به رنگ سفید میباشد.

امیدواریم با خواندن مطلب اصول

انتخاب پیراهن مردانه

به صورت کامل راهنمایی شده باشید.