عینک آفتابی از جمله اکسسوری های بسیار مهم، هم برای آقایان و هم برای بانوان به شمار میرود. عینک آفتابی شاید در تابستان کاربرد بیشتری داشته باشد، اما استفاده از آن در زمستان هم خارج از اهمیت نیست. درواقع، این اکسسوری نه تنها عاملی موثر بر زیبایی، جذابیت و شیک پوشی خانم ها و آقایان است؛ بلکه امنیت لازم و کافی را هم برای چشمان شما به ارمغان می ‌آورد و از آن در برابر اشعه‌ های خورشید محافظت می کند. پس از بررسی عینک آفتابی به لحاظ کیفیت و مرغوبیت، می ‌توانید عینک مورد پسند خود را مطابق مد یا استایل شخصی خودتان انتخاب کنید.

خرید عینک آفتابی نه تنها خود فی النفسه، امر مهمی است؛ بلکه نیازمند توجه و رعایت نکاتی به هنگام خرید می باشد. از جمله نکات مهم هنگام خرید عینک، می توان به مواردی مثل: کیفیت ساخت، شاخص محافظت از چشم، انواع شکل و فرم و رنگ عینک اشاره کرد. خرید عینک آفتابی به صورت آنلاین، بسیار سخت تر است و نیازمند دقت و حساسیت بیشتری از جانب شما می باشد. اگر قصد خرید عینک آفتابی دارید، حتما در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید. رعایت نکاتی که در ادامه برای شما شرح میدهیم، به شما کمک می کند تا انتخاب و خریدی رضایت بخش داشته باشید و بتوانید یک عینک آفتابی اصل و باکیفیت بخرید.

شاخص حفاظت از چشم

همانطور که ذکر شد، اولین و مهم ترین نکته در رابطه با عینک های آفتابی، قابلیت آن در حفاظت از چشم است؛ نه زیبایی آن. بنابراین، منطقی است که هنگام انتخاب عینک آفتابی جدید، قبل از توجه به جنبه ‌های زیبایی و یا بررسی آن که به شما می‌ آید یا نه، باید به این توجه کنید که تا چه حد می تواند از چشمان شما در برابر اشعه های مضر خورشید، محافظت کند. در نتیجه، یک کار عاقلانه و به جا این است که عینک را بر اساس این فاکتور مهم یعنی مراقبت از چشمان در برابر اشعه های ماورا بنفش خورشید، انتخاب کنیم؛ نه بر اساس زیبایی.

این را هم باید بدانید که عینک‌ها از شاخص ها و درجه های کیفی متفاوتی در این زمینه برخوردار هستند. یکی از تصورات غلط و شایع این است که افراد گمان می کنند عینک‌های با شیشه ها‌ی تیره ‌تر و یا دودی، محافظت بیشتر و بهتری از چشمان خواهند داشت؛ اما این صحیح نیست. بنابراین، مقیاس عینک بر اساس رنگ شیشه، معیار درستی برای سنجش و ارزیابی نیست.

درواقع، عینک های با شیشه های رنگ روشن هم، به خوبی می ‌توانند از چشمان محافظت کنند، به شرط آنکه از فاکتورهای مراقبتی لازم در برابر اشعه خورشید برخوردار باشند. بنابراین، هنگام انتخاب عینک دودی، می بایستی این نکته را مد نظر قرار دهید و حتما توجه کنید که عینک‌ها، از گواهینامه‌ های CE برخوردار باشند.

معرفی شاخص‌ های مختلف عینک های آفتابی

 

این شاخص ها به اندازه های متفاوتی می توانند از چشم در برابر اشعه خورشید محافظت به عمل آورند و به ترتیب از درجه ۰ تا ۴ درجه بندی می شوند که هر کدام به حدی در این رابطه تاثیر گذار خواهند بود.

حتما بخوانید...
آیتم های مهم استایل پانک

شاخص حفاظت ۰

این شاخص، کمترین درجه و کمترین میزان اثرگذاری عینک ها برای محافظت از چشم است. بنابراین، عینک های آفتابی با شاخص حفاظت صفر، از آن دست عینک هایی می باشند که تنها جنبه زیبایی دارند. بدین ترتیب، اینگونه عینک ها، به هیچ میزان نخواهند توانست که از چشمان شما در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت ‌کنند.

 

عینک زینتی با شاخص محافظت صفر

شاخص حفاظت درجه ۱

عینک های آفتابی با این میزان از شاخص حفاظت، می توانند تا ۵۰ درصد کارایی داشته باشند. بنابراین، عینک‌های آفتابی که شاخص حفاظت درجه ۱ دارند، برای فصول معتدل مناسب خواهند بود چون در این بازه زمانی، شدت نور خورشید ضعیف تر می باشد.

عینک شاخص حفاظت درجه 1، مناسب فصول معتدل

شاخص حفاظت درجه ۲

عینک هایی که شاخص حفاظت درجه ۲ دارند، بین ۵۰ تا ۸۰ درصد در امر محافظت از چشمان شما در برابر نور خورشید و اشعه های آن موفق خواهند بود. بدین شکل، این دسته از عینک ها هم برای فصول معتدل مناسب هستند که شدت آفتاب ملایم است.

 

عینک مناسب فصول معتدل با شاخص محافظتی 2

شاخص حفاظت درجه ۳

عینک هایی با این میزان از شاخص حفاظت می توانند تا ۹۲ درصد، از چشمان شما در برابر اشعه ‌های خورشید محافظت کنند. بدین خاطر، این دست از عینک ها، برای آفتاب شدید تابستان، ساحل و حتی اسکی هم مناسب خواهند بود. عینک هایی که شاخص حفاظت درجه ۳ دارند، به نام UV400 هم در میان مردم شناخته می ‌شوند.

 

عینک با شخاص درجه 3، مناسب تابستان

شاخص حفاظت درجه ۴

بالاترین میزان از شاخص حفاظت که برابر با بالاترین میزان موفقیت در محافظت از چشمان است. این عینک ها، نور خورشید را تا حد زیادی فیلتر می کنند و می توانند تا بیش از ۹۷ درصد، از نفوذ اشعه‌ های مضر خورشید به چشم ها جلوگیری ‌کنند. این قبیل عینک‌ها، برای استفاده به هنگام کوهنوردی و در ارتفاعات بالا ضروری می باشند.

 

عینک شاخص درجه 4، مناسب کوهنوردی و ارتفاعات

شیشه های عینک های آفتابی

یکی دیگر از نکات مهم، پس از توجه به شاخص حفاظت عینک آفتابی، توجه به شیشه های آن می باشد. از جمله نکات مهم به هنگام انتخاب و خرید یک عینک مناسب، مشخصات فنی، ماده به کار رفته در ساخت آنها و حتی رنگ شیشه‌ هاست. هر چند موادی که برای ساخت شیشه‌ ی عینک استفاده می شوند، با چشم غیر مسلح و یا لمس کردن قابل شناسایی و تشخیص نیستند؛ اما پر واضح است که عینک‌ها را از انواع مختلفی شیشه می سازند. پیشرفت بشر در عرصه فناوری، به تولید کنندگان کمک کرده است که موفق به ساخت شیشه‌ هایی شوند که به مراتب محکم‌ تر، سبک ‌تر و مخصوصا در برابر ضربه و خش مقاوم‌ تر است.

شیشه از جنس مواد معدنی

امروزه، این مدل از شیشه‌ها، کمتر در بازار وجود دارند. علت اینکه به تدریج فروش این نوع عینک ها در بازار کاهش می یابد این است که حتی اگر این جنس از شیشه ها بتوانند دید خوبی را ارائه دهند، مقاومت بالایی داشته باشند و یا رنگ مناسبی داشته باشند، باز هم سنگین و شکننده خواهند بود. این یک نقطه ضعف بزرگ برای یک عینک است.

شیشه از جنس مواد ارگانیک:

این مدل عینک ها، توانایی خوبی در فیلتر کردن امواج فرابنفش دارند و از آنها تحت عنوان CR39 هم یاد می ‌شود. این جنس عینک ها، سبک ‌تر هستند و مقاومت خوبی را از خود در برابر ضربه نشان می دهند؛ اما زیاد در برابر خش مقاوم نیستند. با این حال، سبکی و مقاومت در برابر ضربه از جمله ویژگی های کاربردی در سبک زندگی امروزی به شمار می آیند و این عامل محبوبیت آنهاست.

حتما بخوانید...
آقایان شیک پوش در تابستان از چه اکسسوری هایی استفاده می کنند؟

شیشه از جنس پلی ‌کربنات

به نظر می‌ رسد که این جنس از شیشه، بی‌عیب و نقص باشد و امروزه هم بسیار از آن در ساخت عینک‌های آفتابی استفاده می‌ شود. این مدل از عینک ها، نسبت به مدل ‌های دیگر مقاوم تر، نازک تر و سبک ‌تر است. ضمن اینکه به خوبی هم از چشمان در برابر اشعه فرابنفش محافظت خواهند کرد.

عینک آفتابی یک اکسسوری مهم است. عینک آفتابی هم در تابستان و هم در زمستان پر کاربرد می باشد. از جمله نکات مهم هنگام خرید عینک آفتابی، توجه به میزان شاخص محافظت و جنس شیشه آن است که در بالا مفصل به آن پرداختیم.