در مورد تفاوت استایل کژوال و اسمارت کژوال چه میدانید ؟ممکنه خیلی براتون پیش اومده باشه که هنگام خرید لباس واژه کژوال و اسمارت کژوال رو شنیده باشید و با آن روبرو شده باشید و با خودتون پرسیده باشید که تفاوت بین دو استایل کژوال و اسمارت کژوال در چیست در این مقاله سعی بر آن شده که تفاوت دو استایل کژوال و اسمارت کژوال را توضیح بدهیم ویژگیهای هر کدوم رو جداگانه بیان کنیم. در گذشته استایل های کژوال برای نوجوان ها استفاده می‌شد اما به مرور در بین جوانها نیز طرفداران زیادی به وجود آورد بنابراین لازم است که تفاوت بین دو استایل کژوال و اسمارت کژوال را به درستی بدانیم تا هنگام خرید با مشکلی مواجه نشویم برای درک بهتر تفاوت این دو سال با ادامه مقاله همراه ما باشید.

استایل کژوال:(Casual)

استایل کژوال یعنی استایلی که شما بتوانید بصورت روزمره استفاده کنید و درعین حال که بسیار راحت هستند هیچگونه حالت رسمی و نیمه رسمی ندارند‌.

درنورد استایل کژوال پیشینه خاصی دردست نیست چون از همان ابتدا افراد درکنار تیپ های رسمی خود خمواره استایل راحت هم داشتند. بطورکلی دراستایل کژوال باید راحت بود و درعین حال شیک و همچنین مخصوص فصل خاصی نیست یعنی بااضافه کردن یا کم کردن لباس برای فصل تابستان و زمستان لباس استایل خنک یا گرم میسازید.

 

عناصر مهم تشکیل دهنده یک استایل کژوال:

۱-تیشرت:

هر فردی حداقل دو یا سه عدد تیشرت در بین کمد لباس های خود دارد در استایل کژوال با داشتن یک تیشرت ساده تقریباً ۳۰ تا ۴۰ درصد استایل خود را ساخته اید تیشرت میتواند یقه گرد ساده یا طرح دار باشه میتواند یقه هفت یا حتی از پولوشرت ها هم میتوانید استفاده کنید. آستین تیشرت هم با توجه به فصل که در آن قرار گرفته‌ایم می‌تواند تغییر کند استفاده از آستینهای کوتاه نیما سینها آستین‌های بلند آستین های سحر و با توجه به سبکی که دوست دارید میتونید انتخاب کنید و هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد.

 

تفاوت استایل کژوال و اسمارت کژوال

 

۲-شلوار جین:

در استایل کژوال استفاده از شلوار جین نکته بسیار مهمی می باشد شما می توانید از انواع شلوار جین در این استایل استفاده کنید اما در ابتدا به راحتی آن توجه کنید شما می توانید از شلوار های بعدی استایل شلوار بوت کات شلوار راسته چین استفاده کنید بهتر است از شهر های خیلی تنگ و چسبان و در اصطلاح اسلیم استفاده نکنید. رنگ شلوار جین هم بستگی به سلیقه شخصی شما دارد اما استفاده از شلوار جین تیره بهتر است چون می توانید با هررنگ و نوع تیشرتی آن را ست کنید.

همچنین میتوان از شلوارهای چینو با رنگبندی نود استفاده کرد این نوع شلوارها نیز با اکثر مدل های تیشرت براحتی ست میشوند و یک استایل کژوال بشما هدیه میدهد.

بغیر از شلوار اسلیم استفاده از هر نوع جین دیگری در کژوال آزاد است.

 

۳-کفش کتانی:

کفش کتونی کامل کننده این استایل به حساب می‌ آید. قبل از اینکه به برند کفش کتونی خود توجه کنید به راحتی آن توجه کنید بهتر است که از کفش های کتونی و اسنیکرز استفاده کنیم اما می‌توانید از کفشهای کالج هم در این استایل استفاده کنید واین موضوع بستگی به سلیقه شخصی خودتون داره. به این نکته توجه کنید که کتونی که مورد انتخاب شماست فارغ از رنگ و نوع آن کیفیت آن مد نظر است پس کتونی را استفاده کنید که کیفیت بالایی دارد.

حتما بخوانید...
آقایان در فصول گرم چه کفش هایی را بپوشند؟

 

تفاوت استایل کژوال و اسمارت کژوال

 

۴-اکسسواری:

استایل کژوال هم مانند هر استایل دیگری عکس سوالی نکته مهمی به حساب می‌‌آید شما می توانید از ساعت، کمربند، دستمال گردن، کیف دستی، کوله پشتی و از این قبیل موارد استفاده کنید اکثرا در استایل کژوال  گردنبند و دستبند استفاده نمیشود ولی اگر هم خواستید می توانید استفاده کنید.

 

تفاوت استایل کژوال و اسمارت کژوال

 

 

۵-هودی:

هودی یک لباس پرکاربرد در این استایل به حساب می‌رود شما می توانید از انواع رنگ ها و مدل های هودی در این استایل استفاده کنید به خصوص در فصل پاییز و اوایل بهار که هوا نه زیاد سرد و نه زیاد گرم است و کاملاً مناسب برای استفاده از هودی میباشد و تکمیل کننده ست شماست .

استفاده از پلیورها و کت های بافتنی نیز همین قوانین هودی را دربر میگیرد با این تفاوت که هرچه بافتنی ها ظریفتر باشند استایل کژوال شیکتری درنتیجه خواهید داشت.

 

 

تفاوت استایل کژوال و اسمارت کژوال

 

استایل اسمارت کژوال(Smart casual)

ازآنجا که اسمارت کژوال خیلی از قوانین کژوال را دربرمیگیرد دراینجا به بررسی جز به جز آن نمیپردازیم و یک تعریف کلی از این استایل ارائه میدهیم:

استایل اسمارت کژوال از غرب وارد دنیای مد شد اسمارت کژوال به معنی راحت بودن لباس های کژوال ولی شیک بودن و اسمارت بودن هست به طور کلی در این استایل کت اکثرا وجوددارد اما باید به خاطر این که استایل مورد نظر کژوال و راحت میباشد معمولاً از کت های اسپرت و جنس سبک استفاده میشود. در این استایل کت و شلوار لزوماً نباید از کدهای رنگی یکسانی بهره ببرند به این معنی که کت و شلوار  میتواند رنگ هاشون با هم متفاوت باشه و این بسته بستگی به سلیقه شخصی فرد دارد این استایل از وقتی باب شد که کارمندان برای حضور در محیط کار خود علاوه بر اینکه نمی خواستند به رسمیت آسیبی برسانند درعین حال لباسی سبک و راحت و کژوال میخواستند. این استایل ها به ویژه در تابستان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً از تیشرت ،کت اسپرت، شلوار و کفش های راحت استفاده می کنند.

میتوان از انواع تیشرت یا پولوشرت یا حتی پیراهن های اسپرت زیر کت استفاده کرد. با حتی کت و شلوار ست پوشید اما یقه پیراهن را باز گذاشت و بجای کراوات از دستمال گردن استفاده کرد. اکسسواری هم همان قوانین سبک کژوال پابرجاست خیلی استایل خود را شلوغ نکنید ساعت و کمربند و کیف راهمیشه جز اکسسواری استایل اسمارت کژوال قرار دهید. در زمستان هم میتوانید روی پیراهن خود یک بافت ظریف یقه هفت بپوشید. در این استایل عموماً از شلوار جین استفاده نمی شود مگر آنکه شلوار جین رنگ تیره داشته باشد اما از انواع شلوارهای کتان مخمل و پارچه ای در این استایل می توانید بهره ببرید.

در این مطلب سعی کردیم تفاوت های تفاوت

استایل کژوال و اسمارت کژوال

را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.