گاهی اوقات درکنار خود افرادی را دیده ایم که معمولا دریک پالت رنگی خاص تیپ میزنن و خارج از آن محدوده دیده نشده اند، افرادی با رویکرد مینیمال یعنی ساده ترین چیزها، لباس هاو.‌‌.. به دور از زرق و برق و در یک پالت رنگی. مینیمال یعنی ساده بودن یعنی مد ساده گرایی .شعار اصلی مینیمال این است: ( بیشترین کارها را با کمترین ها انجام دهید) دراین مقاله شما رو با سبک مینیمال و نحوه استایل مینیمال آشنا میکنیم با ما درادامه مقاله همراه باشید.

تاریخچه مینیمال:

سبک مینیمال بطور کلی از ۱۹۲۰ و با طراحی های معماری آغاز شد و خیلی زود طرفداران زیادی پیدا کرد چون بنای آن بر سادگی بود ، و کم کم به دنیای مد نیز وارد شد، اما طراحی استایل مینیمال اولین بار  در سال ۱۹۸۰ و توسط طراحان ژاپنی یعنی یوهی پاماموتو و ری کاواکوبو استارت زده شد این دو طراح با الهام گرفتن از لباس های سنتی ژاپنی و با تاکید بر رنگ مشکی، که یک لباس ساده ژاپنی بشمار میرفت استایل مینیمال را رقم زدن ، اما بطور کلی و بمعنای امروزی استایل مینیمال توسط برند کوکو شنل به بازار معرفی شد.

سبک مینیمال:

امروزه سبک مینیمال بعلت ساده بودن مورد پسند قرار گرفته و بسیار پرکاربرد میباشد.

مینیمال یعنی ساده بودن همگام با مد، بیشتر کاربرد لباس مدنظر است و خیلی جاها حتی به جنسیت هم توجه نمیشود یعنی زنانه و مردانه بودن لباس فرقی ندارد.

قوانین استایل مینیمال:

-استفاده از لباسهای تکرنگ:

رنگهای سیاه، سفید، خاکستری برجسته ترین رنگهای این سبک بشمار میروند و لباسهای طرح دار رنگارنگ دراین سبک جایی ندارند. اولویت انتخاب رنگ سفید میباشد زیرا سفید در این سبک یعنی یک انتخاب لوکس!

-عدم استفاده از تزئینات و اکسسواری های اغراق آمیزو شلوغ:

استفاده از اکسسواری دراین سبک آزاد است ولی تا جایی که هدف یعنی ساده گرایی را درمعرض آسیب قرار ندهد. میتوانید از ساعت یا دستبند و یاحلقه های بسیار باریک و ظریف استفاده کنید.در این سبک تزئینات زرق و برق دار، دکمه های طلایی و… استفاده نمیشوند و درکل نباید در طراحی لباس از مدل های شلوغ استفاده شود و سعی کنید زیورآلاتی هم که در این سبک استفاده میکنید به رنگ های رزگلد، طلایی و نقره ای و خیلی ظریف باشند و از نگین درآن کم استفاده شده باشد.

استفاده از اکسسوری های ساده

-عدم استفاده از لباسهای طرحدار:

هرگونه طرح روی لباس دراین سبک ممنوع است! حتی برخی طرح ها مربوط به پارچه میباشد  و در تاروپود آن محو شده است انا بازهم انتخاب خوبی برای این سبک نیست و تنها مجاز هستید از لباس بدون طرح استفاده کنید، البته بغیر از طرح راه راه که افقی و عموی بودن آن فرقی ندارد و معمولا پس زمینه سفید و راه راه های روشن در میان آن با عرض کم دیده میشود. همه چیز درنهایت سادگی.

یک لباس ساده برای داشتن استایل مینیمال

-لباس اندازه بدن

اندازه بودن لباس یا بعبارتی فیت بودن لباس اولین اصل اساسی در شیک پوشی برای هراستایلی بخصوص مینیمال میباشد. لباس نباید زیاد گشاد یا زیاد تنگ باشد نه زیاد بلند و دست و پاگیر و نه خیلی کوتاه و بی کاربرد دراین سبک اندازه لباس هم باید در عین سادگی انتخاب شود، ساده ترین حالت ممکن! و این مورد هزینه ای برای شما ندارد کافیست هنگام خرید به سایز لباس مورد نظر دقت کنید یا از خیاط خود بخواهید لباسی کاملا فیت بدن شما بدوزد.

حتما بخوانید...
انواع مدل های کت و شلوارهای مردانه

لباس اندازه بدن خود بپوشید

چهار موردی که ذکر شد قوانین مهم سبک مینیمال هم برای خرید در گروه و سبک مینیمال و هم برای طراحی استایل مینیمال میباشد.

نکته مهمی که نباید از آن غافل شد اینکه مینیمال پسندان در فصل سرما چگونه لباس بپوشند؟

درفصل سرد استفاده از پالتو، ژاکت و… مجاز است اما با حفظ رعایت رنگهای ذکر شده و خنثی و جنس پارچه معمولا از کشمیر یا پشم میباشد، یااستفاده از پانچوهای ساده و بدون خز میتواند قدم مثبتی بسمت استایل مینیمال باشد.

برندهای معروف استایل مینیمال:

-کوکوشنل اولین طراح لباسهای سبک مینیمالیست

-کلوین کلین که به استاد سبک مینیمالیست معروف است.

-پیرکاردین طراح مشهور و پیشرو در زمینه مینیمالیست

-زارا: که به مینیمالیسم مشهور است و حرف های زیادی دراین زمینه برای گفتن دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که هدف ما ازبیان کردن برندهای معروف این سبک این است که چون شعار این سبک دراین جهت است که با کمترین بیشترین را بسازیم بهتر است تعداد کمی را که برای این سبک خرید میکنید از جنس و کیفیت بالایی برخوردار باشد درواقع لباس های مینیمال بعلت استفاده زیاد و پرکاربرد بودنشان بهتراست جنس خوبی داشته باشند تا مدام مجبور به خرید کردن نباشیم.

چند نمونه از استایل مینیمال:

۱-پیراهن سفید+شلوار جین مشکی+ پالتوی خاکستری+ کیف و کفش مشکی

۲-ترکیب سیاه و سفید

۳-تکرنگ سفید یا رنگهای دیگر خنثی

۴-ترکیب سفید و کرم

۵-پیراهن راه راه+ شلوار جین مشکی+کفش و کیف سفید

۶-ترکیب شلوار کتان خاکستری+ پولوشرت مشکی+اسنیکرز مشکی

۷-پیراهن ساده سفید+شلوار ساده سفید+ژاکت طوسی+کالج سفید

۸-تیشرت سفید+جین سورمه ای تیره+کفش سفید+ساعت سفید

۹-پیراهن مشکی+شلوار سفید+کفش مشکی

۱۰-پیراهن نود+شلوار نود+کفش کالج سفید

این موارد تنها نمونه ای از نحوه استایل کردن به سبک مینیمال میباشد، شما میتوانید باتوجه به لباسی که در کمد خود دارید و سلیقه شخصی خود رنگهای خنثی را براحتی بایکدیگر ست کنید و درعین سادگی زیبا و جذاب بنظر برسید.

یک استایل شیک مینیمال

ترکیب رنگی استایل مینیمال:

همانطور که ذکر گردید سه رنگ سفید، مشکی و خاکستری مهمترین رنگهای این سبک بشمار میرود. اما این موضوع که همیشه این سه رنگ را استفاده کنید مسلما هیجان ندارد و کمی حوصله سربر میشود. مینیمالیست های مدرن علاوه براضافه کردن رنگ های خنثی مانند کرم، طوسی، بژ و… به پالت رنگی مینیمال گاهی از رنگهای جیغ استفاده میکنند اما تحت عنوان یک تیشرت ساده و بدون طرح. این رنگهای جذاب درکنار آیتم هلی همیشگی مینیمال ترکیب جالبی رابوجود می آورد . اما دقت کنید تنها از یک رنگ جیغ در ترکیب رنگی مینیمال استفاده کنید تا از هدف آن که ساده گرایی است فاصله نگیرید.

آیتم های ضروری برای سبک مینیمال مردانه :

اگر بخواهیم لیست کنیم قاعدتا یک لیست بلند بالا میشود اما باداشتن یسری ازآنها تقریبا نیاز به سایر موارد کمتر میشود که شامل:

-یقه اسکی سفید و مشکی

-کتونی سفید

-کالج سفید

-پالتو خاکستری

شلوار جین تیره

-پیراهن سفید و مشکی

-تیشرت سفید و مشکی و خاکستری

-پیراهن و شلوار نود

-شلوار سفید