استایل خانم ها و آقایان دسته بندی های متفاوتی دارد که هر کدام متناسب با یک جور سلیقه و سبک از پوشش هستند. درواقع، می توانیم بگوییم استایل ها سه دسته بندی اصلی و چندین دسته بندی فرعی دارند. آنچه ما امروز به آن می پردازیم بررسی تمام زیر شاخه های استایل از نظر نماد می باشد. استایل بوهو، استایل گوتیک، استایل هیپ هاپ، استایل راکر، استایل پانک، استایل کابوی، استایل کاوگرل و استایل آوانگارد همه از انواع استایل از نظر نمادشناسی هستند.

  1. استایل بوهو (بوهمیان (

بوهم نام سرزمینی در اروپای مرکزی بود که هم اکنون در ناحیه غربی جمهوری چک واقع شده است و کلمه ی بوهمیان از همین نام گرفته شده است. در این استایل، افراد از طرح و نقش پارچه های کولی ها الهام گرفته اند و از الگوهای شگفت انگیز و پیچیده، پارچه های گل گلی، طرح های جذاب و زیبا با اشکال هندسی و زنجیر استفاده می کنند. بنابراین، استایلی است که بدون در نظر گرفتن چارچوب های رسمی، از طبیعت برگرفته شده است. همچنین نشان دهنده سبک زندگی خاصی میباشد که در آن آزادی عمل وجود دارد. ویژگی اصلی این استایل، لباس های راحت و گشاد با رنگ های نامتعارف و طرح های بومی است. یک نکته مهم دیگر در این سبک، ست کردن آیتم ها بدون محدودیت است.

  1. استایل گوتیک (gothic)

این استایل با ویژگی های تاریک و مرموز شناخته شده است. از مشخصه های اصلی آن، استفاده از رژ لب ، خط چشم، لاک و لباس تیره است. ریشه های این سبک، در فرقه عزاداری ویکتوریا دیده می شود. نشانه های این سبک، دستکش، مخمل های سیاه، دامن های گیپور حجیم و جواهرات نقره ای است. این استایل آغراق آمیز توسط موهای مشکی، لباس های چرمی، جوراب گیپور و جواهرات متفاوت، از دیگر استایل ها متمایز شده است. بوت های بلند چرم و پارچه های چرمی، جذابیت این سبک را چند برابر میکند. رنگ های روشن، در این استایل هیچ جایگاهی ندارد. اکسسوری و جواهرات این استایل ظاهری متفاوت و طراحی خاصی دارد.ستایل گوتیک با استف اده از رنگ سیاه

  1. استایل هیپ هاپ (hip hop)

هیپ هاپ سبکی است که از ناامیدی و تبعیض نشات گرفته و نمایشی متفاوت از جامعه سیاهان میباشد. لباس سنتی آفریقایی-آمریکایی روی این سبک تاثیر گذاشته است و در آن از دستمال سر، شلوارهای گشاد و کاپشن های سیاه چرمی استفاده می شود. استایل هیپ هاپ متمایز از دیگر سبک های قدیمی است و مقبولیت بیشتری دارد که به خاطر کژوال بودن آن است. از ویژگی های بارز لباس در استایل هیپ هاپ و بگی اورسایز بودن آن میباشد. این استایل بهترین نمونه استایل خیابانی است. اکسسوری های آن هم معمولا فلزی و طلایی است، مثل: زنجیرهای طلایی ، گوشواره های حلقه ای، کمربندهایی از طلا و …که تکمیل کننده استایل هیپ هاپ هستند.استایل هیپ هاپ با لباس های گشاد

  1. استایل راکر (rocker)

این استایل، با سبک موسیقی حال حاضر ارتباط مستقیمی دارد. معمولا در این استایل از شلوار جین پاره، رنگ مشکی و چکمه کت و شلوار چرمی استفاده میشود. بارزترین ویژگی سبک راک، کت چرمی میباشد. استایل راک در کاپشن چرم موتور سواری، شلوار چرم و بوت های چرمی خلاصه میشود. اگر این استایل را کمی مینیمال تر بپوشید، می بینید که در عین سادگی، جذاب است. اکسسوری های این استایل هم، دستبند فلزی و چرمی است و معمولا چندین آیتم به صورت همزمان استفاده میشود. استایل راک هم، آرایش مخصوص خود را دارد.

حتما بخوانید...
تفاوت تیشرت با پلوشرت

استایل راکر با کت های چرمی

  1. استایل پانک (punk)

این استایل هم برگرفته از سبک های موسیقی است. در استایل پانک برای حمایت از حیوانات، از چرم مصنوعی استفاده میشود. پارچه های محبوب این سبک، جین و چرم است. از آیتم های پرطرفدار آن میتوان به کت های تکه دوزی شده، جین های پاره و زاپ دار، کت های چرمی با گل میخ و سگک و تی شرت های گرافیکی اشاره کرد. در پانک هیچ گونه محدودیت رنگی وجود ندارد. تفاوت بارز استایل پانک با راک، نوع اکسسوری است که استفاده می کنند. طراحی اکسسوری های پانک عجیب و اغلب از جنس چرم است. معمولا دخترانی که طرفدار این استایل هستند، از رنگ های قرمز و مشکی استفاده می کنند. آنان همچنین تیشرت هایی با طرح های حیوانات وحشی و پیچیده می پوشند.

استایل راکر با کت های چرمی

  1. استایل کابوی (Western)

همانطور که از نامش پیداست، این سبک تحت تاثیر زندگی و اخلاق گاوچرانان بوده است. برای داشتن این استایل کافی است از شلوار جین، کت جیر، پیراهن چهارخانه، کلاه و دستمال گردن استفاده کنید. گلدوزی،  تکه دوزی جیر و چرم و ریش ریش هایی بر سرشانه ظاهری زیباتر و مدرن تر به این استایل بخشیده است.  کلاه در این استایل، یک جزء اصلی است، نه یک اکسسوری. لبه های این کلاه ها پهن است و یک بند دارند که زیر چانه سفت میشود. اکسسوری های پرکاربرد در این استایل، کمربند چرمی و اسپور یا مهمیز هستند. مهمیز مناسب سوارکاری است و به پاشنه ی بوت وصل می شود. به این نکته توجه کنید که استایل وسترن مدرن، طرحهای مدرن تری دارد و با پوشش کابوی محلی متفاوت است.

استایل کابوی با کلاه های خاص

  1. استایل کاوگرل (Cowgirl)

کاوگرل نوع دخترانه‌ ی استایل کابوی است. از آیتم های ضروری این سبک خاص، کلاه کابوی واقعی قهوه‌ ای رنگ، ژاکت جیر یا چرم، شلوار جین آبی با کمربند چرم قهوه ‌ای، یک جفت چکمه‌ گاوچرانی و چند تی ‌شرت طرح جین یا سفید است. دخترانی که از این استایل پیروی می کنند؛ برای تکمیل استایل خود، از کیف چرم و زیورآلات چرم استفاده می‌ کنند. بخش اصلی استایل کاوگرل، پیراهن چهارخانه، شلوار جین، کت جیر و اکسسوری‌ است.

استیل کاوگرل؛ مشابه کابوی ولی برای دختران

  1. استایل آوانگارد (Avantgarde)

استایل آوانگارد نشان دهنده دنیایی با ایده های خلاقانه و فراتر از مرز های عادی بودن است. کلید اصلی موفقیت این استایل، خلاقیت و جسارت است. استفاده از خطوط و اشکال در هم، الگوهای غیر عادی، اغراق در تزیینات، اندازه های غیر متعارف، الهام گرفتن از طبیعت و ترکیب بی قید لباس ها در این استایل، باعث شده است که جسارت و خلاقیت در هم آمیخته شود. هدف این استایل، پیاده کردن هنر در قالب مد بوده است تا یک ذهنیت زیبا از هنر در ذهن مخاطبان ایجاد کند. واژه آوانگارد در مد و فشن به معنای ساختار شکن، ابتکار و … است. استایل آوانگارد بی ‌پروا ترین و بی‌ قانون‌ ترین سبک لباس پوشیدن است چون در این سبک، به لباس پوشیدن به چشم یک هنر نگاه میشود نه یک مد!

در این مطلب سعی کردیم

استایل از نظر نمادشناسی

را مورد بررسی قرار دهیم.