همه ما در طول زندگیمون بیشتر از هر نوع لباس دیگری از انواع تیشرت استفاده کرده ایم. امروزه در هر بوتیک و فروشگاهی با مدل های متنوع تیشرت با قیمت های مختلف و صد درصد جنس های مختلف روبه رو هستیم. اما آیا تابحال به این موضوع فکر کرده ایم که تیشرت ها درچه جنس  پارچه هایی تولید میشوند و برای هر استایلی چه نوع تیشرتی مناسبتر است؟ در این مقاله سعی شده مختصر نکاتی پیرامون تاریخچه تیشرت و انواع آن ارائه شود.

تاریخچه تیشرت:

در قرن نوزدهم لباس زیر افراد بصورت یکسره از جنس پارچه پنبه ای که بالاتنه و پایین تنه را میپوشاند تشکیل میشد، بمرور شروع به طراحی لباس زیر هایی برلی آقایان کردند که بجای یه تیکه، دوتیکه باشند و بصورت مجزا برای بالاتنه و پایین تنه استفاده شود . تیکه ای که برای بالاتنه طراحی شد چیزی بود شبیه به تیشرت های امروزی که بادکمه و بدون دکمه دوخت میشدند. بمرور این تیشرت ها مورد استقبال ملوان های آمریکایی قرار گرفت که بعلت گرمای بیش از حد روی عرشه کشتی ها و درحین ماموریت هایشان مجبور به تعویض لباس های فرم خود و استفاده از تیشرت های پنبه ای یقه گرد میشدند و از همه مهمتر راحتی که حین کار با تیشرت داشتن باعث شد خیلی زود سایر افراد نیز دنباله روی ملوانان آمریکایی برای استفاده تیشرت ها بخصوص در فصول گرم سال شوند‌.

شاید براتون جالب باشد که بدانید، علت نامگذاری تیشرت ها(T-shirt یا Tee shirt) بعلت شکل T مانند بدن برای تنه و بازوان بعنوان آستین میباشد.

تا اینجا با تاریخچه پرمصرف ترین جز لباس مردانه بخصوص برای استایل های غیررسمی آشنا شدیم در ادامه به انواع تیشرت خواهیم پرداخت:

انواع مدل تیشرت:

۱-تیشرت یقه گرد:

همانطور که در بالا اشاره شد، اولین بار ملوان های آمریکایی تیشرت های یقه گرد را بصورت گسترده مورد استفاده قراردادند، دلیل آن هم راحتی و خنکی بسیار زیاد آن بود. امروزه نیز آقایان بواسطه فعالیت هایی که در محیط بیرون از منزل دارند بخصوص در فصل گرم سال تمایل زیادی به پوشیدن لباسهای سبک و خنک دارند، پس بهترین پیشنهاد برای پوشش بالاتنه میتواند تیشرت یقه گرد مردانه باشد. این نوع تیشرت بیشتر برای آقایانی که بالاتنه ظریف تری دارند پیشنهاد میشود چون یقه گرد بالاتنه  و سرشانه را بزرگتر از حالت طبیعی خود نشان میدهد شاید بیشتر هم بهمین دلیل است که بدنسازها عموما از تیشرت های یقه گرد برای جلوه دادن بالاتنه خود استفاده میکنند.

تیشرت یقه گرد

۲-تیشرت یقه هفت

.تیشرت های یقه هفت برعکس تیشرت های یقه گرد مناسب افراد با بالاتنه درشت و بزرگتر میباشد، شکل یقه هفت بالاتنه را جمع و جورتر نمایش میدهد. همچنین این مدل یقه برای افراد کوتاه قد هم مناسب است چون قسمت بیشتری از گردن بیرون از لباس میماند به ظاهر باعث بلندتر نشان دادن قد فرد میشود.

 

۳-تیشرت یقه دار-یقه برگرد (Polo shirt)

اگر فردی هستید که میخواهید در یه مراسم نسبتا رسمی شرکت کنید ولی استایل رسمی رو نمیپسندید ، بهترین گزینه برای شما پولو شرت است. پولو شرت ها معمولا بصورت یقه برگرد مردانه با دو یا سه دکمه میباشد که البته بدون دکمه آن نیز متداول است. این مدل تیشرت های مردانه شکیل تر و رسمی تر از مدل تیشرت های یقه گرد و یقه هفت بشمار میروند و با شلوارهای کتان، جین ست های خوبی حساب میشوند.

این سه مدل رایجترین انواع تیشرت ها هستند البته نمیتوان از مدل های جدید و ترکیبی که هرروز به بازار می آیند یا مدل های قدیمیتر همچون یقه ایستاده، دیپلمات،…  غافل شد ولی عموما این سه مدل یقه برای تیشرت ها همیشه مد بوده و در استایل مردانه به وفور شاهد استفاده از آنها هستیم.

خارج از بحث ظاهری تیشرت های مردانه جنس تیشرت نیز نکته حائز اهمیتی است که حتما باید به آن توجه شود.بطور کلی پارچه هایی که در تولید تیشرت ها بخصوص تیشرت های مردانه مورد استفاده قرار میگیرد از نوع پارچه های گردباف که تاروپودهای آن بصورت دایره وار و حلقوی بافته میشوند، میباشند، اما همین پارچه های گردباف به چنددسته تقسیم میشوند که در زیر به آنها اشاره میگردد:

جنس پارچه بکار رفته در تیشرت های مردانه:

۱-تیشرت پنبه ای:

پنبه بعنوان ماده اولیه ساخت پارچه به وفور در صنعت نساجی کاربرد دارد. از مهمترین مواردی که این نوع پارچه طرفداران بسیار دارد، میتوان به خاصیت کنترل رطوبت بدن،نرم و راحت بودن، ضد آلرژی بودن آن اشاره کرد.که بصورت تیشرت های پنبه یکرو و دورو مورد استفاده قرار میگیرند.

تیشرت پنبه ای شیک مردانه

۲-تیشرت پلی استر پنبه:

چون پنبه از الیاف طبیعی بدست می آید قاعدتا  دوام نسبتاً پایینتر و قیمت بالاتر و درصدی آبرفت می باشد. برای مقابله با این موارد به این الیاف طبیعی درصدی پلی استر پنبه اضافه می گردد. هرچه مقدار پلی استر بوار رفته در پارچه بیشتر باشد ، از راحتی و خنکی و نرم بودن و بالطبع  قیمت تیشرت کاسته می شود.

۳-تیشرت فلامنت:

این نوع پارچه ها بیشتر برای لباسها و تیشرت های ورزشی که نیاز به مقاومت و کشسان پذیری بالا دارند مورد استفاده قرار میگیرند،دراین نوع تیشرت ها  آبرفت، تغییر رنگ و زبری مشاهده نمیشود.

۴-تیشرت اسپان:

این نوع تیشرت ها که به تیشرت های مواددار معروف هستند ترکیبی از پنبه و پلی استر میباشد،این جنس برخلاف تیشرت های پنبه اصلا خنکی و راحتی ندارد و جز در موارد خاص استقبال آنچنانی از طرف مصرف کننده ها ندارد.

۵-تیشرت جودون:

تیشرت جودون که با پارچه تارو پودی لوزی شکل که از ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی تولید میشود در رنگبندی های بسیار متنوعی وجود دارد و عمدتا ابن نوع پارچه برای تولید پولو شرت ها مورد استفاده قرار میگیرند . پارچه های جودون خود انواع مختلفی دارند از جمله جودون پنبه، لاکرا و پلی استر که این تفاوت ها با توجه به میزان درصد الیاف طبیعی و مصنوعی در بافت آن بوجود می آیند و روی قیمت آن نیز تاثیرگذار است.

راهنمای انتخاب تیشرت مناسب برای آقایان:

حالا که با انواع تیشرت و جنس های مختلف آن آشنا شدیم، بدنیست بدانیم ازبین تعداد کثیر تیشرت های موجود در بازار چه تیشرتی بخریم که بااستایل ما هماهنگ تر باشد.

۱-اولین نکته ای که باید در خرید تیشرت مردانه مورد توجه قرار بدهید جنس آن است ، تاآنجایی که میتوانید سعی کنید جنس باکیفیت تهیه کنید بعنوان مثال اگر قصد خرید تیشرتی با جنس نخ و پنبه دارید سعی کنید مدل با کیفیت آن که ضد پرز با چروک و آبرفت کمتری هست انتخاب کنید.

۲-خرید تیشرت با توجه به فصل:

همانطور که میدانیم تیشرت های نخ و پنبه بعلت اینکه عرق دا در خود نگه نمیدارد و خنکتر است برای روزهای گرم تابستان مناسبتر است، همچنین خرید تیشرت هایی با رنگ های روشنتر در فصول گرم کاربرد بیشتری دارند.

تیشرت رنگ روشن برای تابستان

 

۳-رنگ تیشرت:

داشتن تیشرت مشکی و سفید جز واجبات برای هر مرد شیک پوشی است، اما بعلت اینکه استایل کردن انواع رنگهای تیشرت ها فقط با یک مدل جین کار بسبار راحتی است ، شما میتوانید براحتی هررنگی رو که متناسب با رنگ پوست شماست انتخاب فرمایید و دراین موضوع محدودیتی نیست بعتر است سعی شود از رنگهای روشنتر و شادتر استفاده کنیم و کمی رنگ به زندگی خود اضافه کنیم.

انتخاب تیشرت با رنگ مناسب

۴-مدل تیشرت:

در ابتدای مقاله به این موضوع که هر کدام از انواع تیشرتها از جمله یقه گرد، یقه هفت، پولو شرت برای چه تیپی گزینه مناسبتری است پرداختیم، اما بطور کلی مدل تیشرت با توجه به استایل انتخاب میشود اگر میخواهید بروزتر و متفاوت بنظر برسید تیشرت خود را با جین استایل کنید، پوشیدن تیشرت های سه دکمه معمولا برای هرتیپی مناسب است بخصوص برای افرادی که عرض شانه کوجیکی دارند یا گردن ظریفی نسبت به بالاتنه دارند ، تیشرت های یقه هفت برای طریفتر نشان دادن بالاتنه و تیشرت های یقه گرد برای حجیم تر نشان دادن بالاتنه گزینه های خوبی بشمار میروند.

۵-استفاده از اکسسواری ها:

اکسسواری بخصوص ساعت یا عینک تاثیر ویژه ای در بهتر و زیباتر نشان دادن استایل شما ایفا میکند‌. در استفاده از آنها زیاده روی نکنیم کافیست با یه سرچ ساده متوجه شویم چه اکسسواری برای چه استایلی مناسبتر است . اگر میخواهید اطلاعات کاملی راجع به نحوه استایل کردن اکسسواری و تیشرت داشته باشید، درهمین سایت طی یک مقاله توضیح کاملی در این مورد داده شده است میتوانید به آن مراجعه کنید:

#اکسسواری

۶- تیشرت چاپ دار:

اگر علاقمند به استفاده از تیشرت های چاپ دار هستید سعی کنید با توجه به استایل خود و موقعیت مکانی که قصد رفتن دارید انتخاب کنید معمولا استفاده از از لوگوها و علائم بزرگ و نوشته های با معنای نامناسب و سمبل های کارتونی برای آقایان پیشتهاد نمیگردد.

۷-توجه به موقعیت مکانی:

حتما قبل از انتخاب پوشش خود به موقعیت مکانی خود توجه فرمایید و درنظر بگیرید که استایل شما با موقعیت تناسب دارد یا خیر.

۸-قیمت:

حتما این نکته را شنیده اید که هیچ ارزانی و کرانی بی حکمت نیست، سعی کنید بیشتر از قیمت کیفیت لباس را مدنظر قرار دهید بااین شیوه خودبخود در هزینه تیشرت هایی که درآینده قراراست خریداری کنید صرفه جویی کرده اید.

۹-اندازه تیشرت:

سعی کنید تیشرتی که انتخاب کرده اید بیش از اندازه تنگ و چسبان یا شل و گشاد نباشد (البته منظور ما تیشرت های لانگ و اور سایز که امروزه طرفداران زیادی دارند نیست ، منظور انتخاب تیشرت در حالت عادی و نرمال میباشد)، همچنین توجه کنید درز شانه ها دقیقا روی قسمت انتهایی شانه قرار بگیرند و آستین ها هماهنگ با طول دست انتخاب شوند. طول تیشرت باید بنحوی انتخاب شود که حدودا چهار سانتی متر از کمربند پایینتر قرار بگیرد.